Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Oguzhan Atas
Oguzhan Atas
6K UP
Üye
0

İnsanın düşünen bir varlık olduğunu bilen, diğer varlık hangisidir?

merhaba arkadaşlar sorunun cevabını bilen var mı? cevaplar metafiziki yada teolojik olamaz.birden fazla cevap verebilirsiniz. cevaplarınızı açıklamalısınız.
5,070 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ayşe A
Tüm unvan ve tanımlamalardan azadım.

Bilmek için belirli bir bilişsel düzeye ihtiyaç vardır. Bu sorunun biyolojik bir yanıtı olduğunu zannetmiyorum. Varlıklar içerisinde varlık şuuruna erişebilirme potansiyeli yalnızca insana verilmiştir. Yanıtının felsefi bağlamda değerlendirilmesi gerektiği görüşündeyim. Sistemik bir şekilde ilerlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendi görüşümü açıklayayım; insanın bilme potansiyeline sahip bir varlık olduğu konusunda bir görüş ayrılığına sahip olacağımızı düşünmüyorum. Teolojik ve metafiziksel oluştan soyutlanan "diğer varlık", bize bildiğini ne şekilde aktarıyor? Hangi algılayış ve aktarış kanalı vasıtası ile bunu yapıyor? Bu varlık bizim bildiğimizi bildiğini somut bir şekilde aktarabilmiş mi yoksa bu yalnızca bizim zannımızdan mi ileri geliyor? Şayet diğer varlık bizim bildiğimizi somut bir aktarma kanalı vasıtası ile yapamadı ise bu düşünce bizim zannımızdan doğmaktadır. Somutlaştırılamamış bu varsayım neticesinde oraya çıkan "Bir varlık bizim bildiğimizi biliyor." cümlesi bir zanndan ibarettir. Bu hususta bilen insan olmuş olacaktır. Diyelim ki metafiziksel ve teolojik sıfatlardan arındırılmış bu varlık -dolayısıyla bizler gibi somut olan- bu "diğer varlık" bize bildiğini somut bir kanal vasıtası ile aktardı. Bu hususta şu soru doğuyor, bunu bilen diğer varlık bu bilgiyi ne şekilde elde etti? Hangi iletişim kanalları vasıtası ile elde etti? Mesela ben bir şeyi biliyorum dediğin zaman bunu duyu organlarım vasıtası ile algılamış, bunu sindirmiş ve bir kanal vasıtası ile aktarmış olmak durumundayım. Bizim bu "diğer varlıktan" kastımız acaba hangi algılayış kanallarına sahip? Bu formda yeryüzündeki tek canlının insan olduğu düşüncesindeyim.

1,821 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close