Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanın düşünen bir varlık olduğunu bilen, diğer varlık hangisidir?

Merhaba arkadaşlar sorunun cevabını bilen var mı? Cevaplar metafiziki yada teolojik olamaz. Birden fazla cevap verebilirsiniz. Cevaplarınızı açıklamalısınız.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Bilmek için belirli bir bilişsel düzeye ihtiyaç vardır. Bu sorunun biyolojik bir yanıtı olduğunu zannetmiyorum. Varlıklar içerisinde varlık şuuruna erişebilirme potansiyeli yalnızca insana verilmiştir. Yanıtının felsefi bağlamda değerlendirilmesi gerektiği görüşündeyim. Sistemik bir şekilde ilerlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendi görüşümü açıklayayım; insanın bilme potansiyeline sahip bir varlık olduğu konusunda bir görüş ayrılığına sahip olacağımızı düşünmüyorum. Teolojik ve metafiziksel oluştan soyutlanan "diğer varlık", bize bildiğini ne şekilde aktarıyor? Hangi algılayış ve aktarış kanalı vasıtası ile bunu yapıyor? Bu varlık bizim bildiğimizi bildiğini somut bir şekilde aktarabilmiş mi yoksa bu yalnızca bizim zannımızdan mi ileri geliyor? Şayet diğer varlık bizim bildiğimizi somut bir aktarma kanalı vasıtası ile yapamadı ise bu düşünce bizim zannımızdan doğmaktadır. Somutlaştırılamamış bu varsayım neticesinde oraya çıkan "Bir varlık bizim bildiğimizi biliyor." cümlesi bir zanndan ibarettir. Bu hususta bilen insan olmuş olacaktır. Diyelim ki metafiziksel ve teolojik sıfatlardan arındırılmış bu varlık -dolayısıyla bizler gibi somut olan- bu "diğer varlık" bize bildiğini somut bir kanal vasıtası ile aktardı. Bu hususta şu soru doğuyor, bunu bilen diğer varlık bu bilgiyi ne şekilde elde etti? Hangi iletişim kanalları vasıtası ile elde etti? Mesela ben bir şeyi biliyorum dediğin zaman bunu duyu organlarım vasıtası ile algılamış, bunu sindirmiş ve bir kanal vasıtası ile aktarmış olmak durumundayım. Bizim bu "diğer varlıktan" kastımız acaba hangi algılayış kanallarına sahip? Bu formda yeryüzündeki tek canlının insan olduğu düşüncesindeyim.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öldürmenin kötü olduğunu göstermek için neden öldüren insanları öldürüyoruz?”
Holly Near
Geri Bildirim Gönder