Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanı insan yapan ölümlü olduğunu bilmesi midir? Yoksa insanı insanlıktan çıkaran ölümlü olduğunu bilmesi midir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (3)
Paylaş
1 Cevap

İnsanı kendi bilişsel kapasitesi, içsel tutarlılığı ile uyumlu, etik davranmasına ya da aksi şekilde kural tanımaz, hiçe sayan, yok eden davranış biçimlerine iten tek faktör ölüm farkındalığı ile olan etkileşimi değil aslında.

Bireyin yaşamına yüklediği anlam açısından kullandığı referanslar daha çok serebral korteksin gelişmişliği ile ulaşılan bilinç düzeyinin önerdiği etik evrensel insani değerler çünkü. Öleceğini bilmek, bu konuya yaklaşımda fazladan bir derinlik katacaktır, bir bedenin sorumluluğu ve sınırlı bir zamanın değerlendirilmesinin planlanması açısından önemini artıracaktır. Ancak bu bir genelleme tabii ki. Sınırlı bir zamanın kişinin kendi arzu ve isteklerinin kuralsız koşulsuz yerine gelmesi için araç olması gerektiği şeklinde de yorumlanabilir ölüm. Aslında bu noktada fabrika ayarlarına zıt bir yaklaşım sergilendiği için asıl bağımlılık ve gelişme karşıtı yaklaşım böyle bir zeminde oluşur malesef. Beyin için nöron ağlarının gelişmesi, korteksin güçlenmesi, kısaca teknik olarak insan olabilmenin kuralları görmezden gelinirse, hırslarını isteklerini kuralsızca tatmine kalkışırsa, kişi insanlıktan çıkacaktır bu yönü ile. Kendi içsel yönetimini sağlayamamış bir kişinin sınırlı bir zaman dilimini sağlıklı planlaması da oldukça zor olacaktır.

Görüyoruz ki, bireyi insan yapan da, insanlıktan çıkaran da yine kendisi. Dış uyaranları yorumlama biçimi. Kendi ile olan etkileşimini, gelişimini ele alma biçimi. Dön dolaş geliyoruz aynı sonuca: gelişim ve psikolojik denge arayışı birey için OLMAZSA OLMAZ. Bunun için gösterilen çaba oranında olabilecek en iyi versiyonuna geçecek ve kararları da merkezine en yakın haline gelme ihtimalini artıracaktır. İşte bu hale gelmeden kişinin ölümü yaşamı varoluşunu değerlendirmede merkeze şüphe ve araştırmayı koymalı. Ki bu çabayı vermesinin gerekliliğini anlayabilsin. Gelişmeye geçebilsin, insanlıktan çıkmayı bir alternatif olarak görebilecek hale gelmesin.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğa, nazik veya gaddar değildir. Zulmü sevme ya da sevmeme gibi bir tercihi de yoktur. Bir konu DNA'nın korunumunu ilgilendirmediği sürece doğa tamamen nötrdür.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder