Sorulara Dön
1
Felsefe

İnsandaki öz farkındalık ve bilişsel gelişim genetik olarak tanımlanamıyor ama bilinçli olduğumuz aşikar. Bu paradoksla nasıl başa çıkıyoruz?

İçgüdülerin ötesine geçen bilişsel derinliğimize rağmen henüz bilincimiz olup olmadığı bilimsel olarak tartışmalıdır. Bilinçli değilsek tesadüflerle buraya kadar gelmiş oluyoruz ve geleceğimiz nasıl şekillenecek sorusu havada kalıyor denilebilir mi? ''gen kültür birlikte evrimi'' makalesi önemli!

İnsandaki öz farkındalık ve bilişsel gelişim genetik olarak tanımlanamıyor ama bilinçli olduğumuz aşikar. Bu paradoksla nasıl başa çıkıyoruz?
1
222 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Genetik kod, yaşamda kalmanın türe özel gereksinimlerini evrimsel süreçte şartlara göre eleyerek elde ettiği sonuç olarak görülebilir. Bu sonuç, yaşamda kalmayı öncüller. Ancak genetik yapının evrimsel süreçte bizim mantığımızla açıklanamayan sonuçları olmakta. Örneğin nöronların birlikte hareket ederek bilinci oluşturması gibi. (Tabii ki bilinç tam olarak bu şekilde olmuyor, henüz bilimsel olarak tam olarak açıklanabilmiş değil, ancak nöronal aktiviteden bağımsız da olmadığını biliyoruz) Yani her zaman standart bir gelişim modeli işlemiyor. Bu çelişki de değil. Hücre gruplarının özelleşmesi, çok hücreli yapıya geçiş de aslında akıl almaz bir üst sonuç. Tek hücrelilerin komün yaşama geçişleri yeni üst yapılı bir canlıyı oluşturma amacıyla olmuyor tabii ki. Bu beklenmeyen bir sonuç. Yine uzmanlaşmış hücre gruplarının hafıza (hafızanın yeri bilinmemekte olsa da), öğrenme, bilinçli farkındalık gibi sonuçların zeminini oluşturması da üst, beklenmeyen sonuçları bizim mantığımıza göre. Biz insan olma yönüyle ANLAM YÜKLEMEden duramıyoruz. Objektif olmak neredeyse imkansıza yakın bizim için. Olması gereken bir silsile var onun izlenmesi gerekiyormuş gibi geliyor mantığımıza, ancak henüz o kadar az şey biliyoruz ki, çoğu öngörümüz ahkam kesmek gibi olabiliyor. Bu yüzden bilimin metodolojisine ihtiyacımız bitmez.

Bu arada bilinçdışı, benliğin %95 i, ya da bazı otörlere göre daha fazlası, bilinç ise %5 ya da daha azı. Bilinç karar vermede oldukça -piyon- rolüne yakın gibi görünüyor. Hem biyolojik faktörlerin etkisinde, hem de milyonlarca yıllık tecrübe bankası bilinçdışının yönetiminde kaldığı için, fazla göstermelik bir etkinliği varmış gibi görünmekte. Çoğu zaman bilinçdışı ya da biyolojik faktörlerin belirlediği kararı onaylamak için mantıksal ya da duygusal BAHANELER üreterek kararın bizimmiş gibi hissedilmesini sağlayan taşeron gibi çalışmakta. Bu her ne kadar bizi rahatsız ediyorsa da, bu sistem sayesinde buzul çağları, küresel felaketlerden çıkıp türümüzü devam ettirebildik.

Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın