Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
0

İnsanda hafıza kaybı olması mümkün mü?

Oluyorsa hangi koşullarda olabilir?
1,477 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Volkan Demirci
Bilimsever ve meraklı birisi

Evet birçok insanda geçiçi veya kalıcı hafıza kaybı olduğu biliniyor.

işte hafıza kaybına neden olabilecek daha yaygın şeylerden bazıları:

Tüm Reklamları Kapat

İlaçlar . Bir dizi reçeteli ve reçetesiz ilaç, hafıza kaybına neden olabilir veya hafıza kaybına neden olabilir. Olası suçlular şunları içerir: antidepresanlar , antihistaminikler , anti- anksiyete ilaçları , kas gevşeticiler, sakinleştiriciler , uyku hapları ve ameliyattan sonra verilen ağrı kesici ilaçlar.

Alkol , tütün veya uyuşturucu kullanımı. Aşırı alkol kullanımı uzun zamandır hafıza kaybının bir nedeni olarak kabul edilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Sigara içmek beyne giden oksijen miktarını azaltarak hafızaya zarar verir. Araştırmalar, sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre yüzlere isim koymayı daha zor bulduklarını göstermiştir. Yasadışı uyuşturucular beyindeki kimyasalları değiştirerekanıları hatırlamayı zorlaştırabilir.

Uyku yoksunluğu . Uykunun hem miktarı hem de kalitesihafıza için önemlidir. Çok az uyumak veya gece sık sık uyanmak yorgunluğa neden olabilir, bu da bilgiyi birleştirme ve alma becerisini engeller.

Depresyon ve stres . Depresyonda olmak, hafızayı etkileyebilecek şekilde dikkat ve odaklanmayı zorlaştırabilir. Stres ve kaygı da konsantrasyonun önüne geçebilir. Gergin olduğunuzda ve zihniniz aşırı uyarıldığında veya dikkatiniz dağıldığında, hatırlama yeteneğiniz zarar görebilir. Duygusal bir travmanın neden olduğu stres de hafıza kaybına neden olabilir.

Beslenme yetersizliği. İyi beslenme - yüksek kaliteli proteinler ve yağlar dahil - doğru beyin fonksiyonu için önemlidir . B1 ve B12 vitamini eksiklikleri özellikle hafızayı etkileyebilir.

Kafa yaralanması . Örneğin bir düşme veya bir otomobil kazasından kaynaklanan kafaya şiddetli bir darbe, beyne zarar verebilirve hem kısa hem de uzun süreli hafıza kaybına neden olabilir. Bellek zamanla kademeli olarak gelişebilir.

Felç . Bir felç oluşan kan beyin kaynağı tıkanması nedeniyle durdurulur kan beyin içine beyin veya bir kap kaçak kap. İnmeler genellikle kısa süreli hafıza kaybına neden olur. Felç geçirmiş bir kişi, çocukluk olaylarıyla ilgili canlı anılara sahip olabilir, ancak öğle yemeğinde ne yediğini hatırlayamayabilir.

Geçici global amnezi (TGA). Bu kısa süreli bir hafıza kaybıdır. Genellikle kendi kendine geçer ve herhangi bir zarara yol açmaz veya tekrarlamaz. Doktorlar bunun neden olduğundan emin değiller. Bazen, hipokampusta (beynin hafıza oluşumuyla ilişkili bölgesi) küçük vuruşlar görülecektir.

Demans . Demans , ilerleyici hafıza kaybının ve günlük aktivitelerde işlev görme yeteneğini engelleyecek kadar şiddetli olan diğer düşünce yönlerinin adıdır. Kan damarı hastalığı, uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı veya beyne zarar veren diğer nedenlerdahil bunamanın birçok nedeni olmasına rağmen, en yaygın ve tanıdık olanı Alzheimer hastalığıdır . Alzheimer hastalığı , ilerleyici bir beyin hücresi kaybı ve beynin diğer düzensizlikleri ile karakterizedir.

Diğer nedenler. Hafıza kaybının diğer olası nedenleri arasında, az çalışan veya aşırı çalışan tiroid bezi, yasadışı uyuşturucu kullanımı ve beyni etkileyen HIV , tüberküloz ve frengi gibi enfeksiyonlar yer alır .

Kaynaklar

 1. Mary A. D.. Memory Loss. (26 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2021. Alındığı Yer: webmd. | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close