Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

İnsan vücudundaki tasarım hatalarına örnek verebilir misiniz?

Faydalı ama daha iyi tasarlanabilecek yapılara da örnek verebilirsiniz.
227 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Cevap
Tuhaf Şey
Tuhaf Şey Tuhaf Şey

Hiçbir canlı tasarlanmamıştır. çevre şartlarına uyum sağlayan organizmalar o şartlara göre değişir ve yaşar. en basit örnek tırnak verilebilir. binlerce yıl önce ağaçlara tırmanmak için kullanıyorduk muhtemelen, şimdi kıçımızı kaşımada kullanıyoruz. ileride işlevi değişince güçsüzleşecek büyük ihtimal küçülüp çıkmamaya başlayacaktır.

208 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ben. (2020). Cevap.
6
 • Raporla
Cevap
Bayram Çalışkan
Bayram Çalışkan Tıp Öğrencisi

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi uyum sonucu oluşan varlıklarız, ama bu uyum mükemmel değil tabii. Soruyu hayatta kalma oranımızı artıracak yapılarımız gerçekten kusursuz mu ? diye sormak daha mantıklı. Tabii ki değil, kompleks bir yapıyız ve bu adaptasyonel yapılarımızda hatalar mevcut. En basitinden kanser, eğer DNA Polimerazlarımız kusursuz olsaydı, eğer kanserleri hücreleri hemen tanıyıp engelleyebilseydi vücudumuz daha mükemmel olabilirdi. Örneğin immün sistem, bir patojenle karşılaşıldığında direkt sitokin aracılığıyla ateşimizi artırıyor bizi harlıyor bu sistem mükemmel değil aksi durumlarda da artırabiliyor ya da olması gerekenden daha fazla artırabiliyor bu da mükemmel olmadığını gösterir. Beynimizin illüzyonalara karşı zayıf olmasını da ekleyebiliriz.

Bunun gibi birçok örnek sayılabilir belki adaptasyonel yapılarımız mükemmel değil ama yaşadığımız çevreye göre kötüler arasından en iyisi :)

Bu Reklamı Kapat

124 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. Roberts. The 'Perfect' Human Body?. (21 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 21 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Atahan Sır
Atahan Sır Öğrenci

İnsan ya da daha doğrusu hayvanlar bir tasarım, planlı oluşmuş yapılar olmadığı için zamanla (insan yaşamına göre çok uzun zamanlar) bazı organlar işlevlerini kaybetmiş ve bazı yapılar da duruma göre gelişim göstermiştir. Çok net bir örnek olarak kıllarımızın diken diken olması gösterilebilir. Kürklü hayvanlarda belli durumlar için gelişen kılların diken diken olma durumu, kılları incelmiş hatta kültürel nedelerle kıllarını traş etmeye başlayan insan türü için körelmiş bir özellik olarak kalmıştır. Bu özelliğin insana herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı için bu özellik yok olmadan insanda işlevsiz bir şekilde kalmaya devam etmiştir. Evrimin bizi nereye götürüceği ise oldukça farklı cevaplanabilecek bir sorudur günümüzde çünkü artık doğal habitatlarımızda yaşamıyoruz ve avlanma, toplayıcılık yapma gibi türümüzün binlerce yıldır sürdürdüğü aşama biçimlerinden de oldukça ayrıldık. Öte yandan insanların kendi bedenlerine bazı teknolojik geliştirmeler yapabiliceği, örneğin beynimize belirli amaçlar için çip takabileceğimiz, öngörülüyor. Bence doğal evrim ile evrilmiş türümüz, tarım bulduğundan beri doğanın kıskacından uzaklaşmaya başladı. Modern insanın ihtiyaçları ve sahip olması gereken özellikler de avcı toplayıcı atalarımıza göre oldukça farklı. Belki de insanlık yakın gelecekte insan 2.0'i tasarlayacak. Genetik işleyişi çözdükçe, teknolojik ilerleme de artıkça ''süper insanı'' tasarlamak bence artık insanlık için oldukça yakın. Beraberinde getiriceği etik problemleri çözmek ise bir o kadar da zor.

Bazı öngörüleri kaynağa ekliyorum.

Bu Reklamı Kapat

141 görüntülenme

Kaynaklar

 1. -. İnsanlar 1.000 Yıl İçinde Nasıl Görünecek? İşte Cevabı. (1 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 21 Kasım 2020. Alındığı Yer: popsci.com | Arşiv Bağlantısı
 2. Kozcan Demircan. İnsanlar Gelecek 100 Yilda Nasil Evrim Geçirecek?. (17 Haziran 2016). Alındığı Tarih: 21 Kasım 2020. Alındığı Yer: khosann.com | Arşiv Bağlantısı
 3. -. Genetik Mühendislik Her Şeyi Sonsuza Dek Değiştirecek – Crispr. (10 Ağustos 2016). Alındığı Tarih: 21 Kasım 2020. Alındığı Yer: YouTube.com | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Bir Düşün Derim
Bir Düşün Derim Kendini arayan çocuk

Öncelikle kendiliğimizden şans faktörüyle uyumlaşarak oluştuk. Evrimleştik ve en sonunda bu durumu aldık. Ama daha çok değişeceğiz diyoruz arkadaşlar. Katılıyorum. Lakin tek bir şeyi anlamış değilim. O kadar evrimleştik adapte olduk iç organlarımızı kontrol etmeyi başaramadık. Neyse bunu daha sonra detaylı olarak yazacağım. Kanser hücrelerine karşı bir bağışıklık kazanabilmiş değiliz. Hatamız bu.

Kaynaklar

 1. Furkan. (2020). Kendini Arayan Çocuk. Furkan, sf: 121. doi: 10.S. | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et