Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsan hücrelerine kloroplast organeli ya da klorofil pigmenti eklenirse fotosentez gerçekleşir mi?

İnternet sitelerinde okuduğumda yüzey alanı yetersiz kalacağından bunun mümkün olmadığına benzer bir şey yazıyordu. Az miktar olsa da insan bu şekilde glikoz üretebilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet aldığınız cevap doğru. İnsanların hücreleri fotosentez yapacak hücreleri içerse bile, günlük enerjisini glikoz üreterek asla karşılayamaz. Örnek olarak tipik bir kadın vücudu, 60 kg ATP üretmek için günde yaklaşık 700 gram glikoz gerekmektedir. Yüksek bitkilerde bilinen azami fotosentez göz önüne alındığında, yetişkin bir kadının cildinin yüzeyi 1,6m2 olduğu varsayarsak, yeşil bir cildi olan kadının, fotosentez yoluyla günlük glikoz talebinin %1'ini anca karşılar. Bu yüzden onun enerji taleplerini karşılayabilmek için kadının cildinin yüzey alanı daha büyük olması gerekmektedir. Bu da yaklaşık olarak kadının vücudunun bir tenis kortunun yüzey alanı kadar olması demektir.

Bunu yapan hayvan örnekleri var aslında. Mesela Yeşil Deniz Salyangozları. Bu sümüklü böcekler, otladıkları alglerden kloroplastları çalıyorlar. Ancak bu kloroplastları vücudunda uzun süre tutamıyorlar. Bu yüzden sürekli yerine yenisini koyması gerekiyor. Ancak hala kloroplastların bu sümüklü böcekler için hayati bir önem taşıyıp taşımadığı bilinmemektedir. Aşağıdaki fotoğrafta hayvanın ne kadar ince, küçük ve şeffaf olduğunu dikkat etmeni isterim.

Yeşil Deniz Salyangozu
Yeşil Deniz Salyangozu
The Conversation
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. The Conversation
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biz bilim insanları kumsalda çakıl taşları arayan çocuklar gibiyizdir. Eğer ben, arkadaşlarımdan biraz daha fazla, biraz daha renkli çakıl taşları toplayabildiysem bunun nedeni dizlerime kadar suya girmeye cesaret edebilmiş olmamdır.”
Isaac Newton
Geri Bildirim Gönder