Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

İnsan evrimin son hali mi? Daha ilerisi olabilir mi?

Merhaba öncelik ile bir şey merak ediyordum. Evrim de şimdiye kadar değişerek geldiysek biz son hali miyiz? Bizden daha sonrası yok mu? Beni aydınlatabilir misiniz teşekkür ederim iyi günler
407 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
İlhan Taşlı
Egzistansiyalist

Evrim; değişen çevre şartlarının etkisi ile meydana gelen seçilim baskısı neticesinde, popülasyon üzerinde gen ve özelliklerin değişim sürecidir.

Gelecekte türümüzün evriminin ne şekilde yönleneceğini tanımdan da anlaşılacağı üzere, çevre şartları ve seçilim baskısı belirleyecektir. Şu an için bulunduğumuz şartlarda ciddi bir değişiklik yok. Atmosfer ve iklim koşulları, temel besinlerimiz ve beslenme şeklimiz binlerce yıldır hemen hemen aynı. Fakat bazı minör değişiklikler söz konusu. Örneğin, teknolojinin ilerlemesi ve makineleşme daha az bedensel çalışma gerektiriyor, besinlerimiz genelde hazır gıdalara dayalı olmaya başladı. İnsanların geçimlerini sağlamak için bedenlerinden ziyade zekalarına yönelik iş aktiviteleri fazlalaştı. Tabi bu saydıklarımız son 150 yılda gerçekleşti. Bu durum olumlu gibi gözükse de, on binlerce yıldır benzer alışkanlıklara sahip türümüzde bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirdi. Örneğin, obezite, kalp damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon v.b. Fakat bu olumsuz durumlar halen bir seçilim baskısı yaratacak kadar ileri boyutlarda değil, bazı ufak tefek uyum süreçleri görülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Son bir konudan daha bahsetmek isterim. Evrim her daim değişim gerektiren bir süreç olmak zorunda değildir. 3.5 milyar yıl önce yaşayan pek çok bakteri türü hala gezegenimizde yaşamlarını sürdürüyor. 250-500 milyon yıldır ufak tefek değişiklikler haricinde gününüzde hala türlerini devan ettiren canlılar var. Bofa Balığı, Kolekant Balığı, Nal Yengeci, Notilus bunlardan bazılarıdır.[1]

Kaynaklar

  1. M. Kaygısız. Antik Çağlardan Beri Dünyada Var Olan 12 İlginç Hayvan Türü. (29 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2023. Alındığı Yer: Onedio | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
MUSTAFA KARTAL KARTAL
Fen lisesi öğrencisiyim, Bir araştırmacıyım.

İnsan evrimi sürekli bir süreçtir ve zamanla değişime uğrar. Bugünkü insan türü olan Homo sapiens'in evrimsel tarihi, yaklaşık 200.000 yıl öncesine kadar uzanır. Ancak evrim, canlıların çevreleriyle etkileşime girdiği sürekli bir süreçtir ve gelecekte insan türünün değişebileceği ve daha ileriye evrilebileceği düşünülmektedir.

Evrimsel süreç, doğal seçilim, mutasyonlar, genetik sürüklenme ve genetik çeşitlilik gibi faktörlerin etkileşimiyle gerçekleşir. İnsanlar da çevresel koşullara uyum sağlama yetenekleri ve kültürel gelişimleri sayesinde evrimsel baskılara yanıt verebilirler. Örneğin, tıbbi ilerlemeler ve teknolojik gelişmeler, genetik müdahaleler ve çevresel değişiklikler gibi faktörler, insan evrimini etkileyebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Gelecekteki insan evrimi hakkında kesin bir şey söylemek zordur, çünkü bu konuyla ilgili tahminler spekülasyonlardan ibarettir. Ancak, bilim insanları, gelecekteki evrimsel değişimlerin, genetik mühendislik, yapay zeka entegrasyonu, uzay keşifleri ve diğer teknolojik gelişmeler gibi faktörlerle ilişkili olabileceğini düşünmektedir. Bu faktörler, insanların genetik potansiyellerini değiştirebilecek veya yeni adaptasyonlara yol açabilecek teknolojik müdahalelere neden olabilir.

Özetlemek gerekirse, insan evrimi sürekli bir süreçtir ve gelecekteki değişimlerin neler olabileceği hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak, teknolojik ilerlemeler ve çevresel değişiklikler gibi faktörler, insan türünün evrimsel yolculuğunu etkileyebilir ve insanların gelecekteki evrimsel değişimlere uyum sağlama yetenekleriyle ilgili yeni soruları gündeme getirebilir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ece Budunoğlu
evrim meraklısı

Evrim bilinçli değildir ve belli bir noktada durmaz, aksine her nesilde bir kademe daha atlar ve en sonunda damlaya damlaya göl olur. İnsanlar da sürekli değişir ve elbette dünyanın sonunu getirmediğimiz sürece bu mümkün değil. Hala daha gerek insanlarda gerekse diğer canlılarda evrim devam ediyor.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close