Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Gültekin
Yusuf Gültekin
3,496 UP
Üye
0

İnsan bilinci madde ve enerjiyle açıklanabilir mi?

İnsan bilincini madde veya enerji ile açıklayabilir miyiz? yoksa idealist filozofların savunduğu gibi fiziksel gerçeklik dışında bir gerçekliğe mi bağlıdır?
970 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Genel olarak bilincin net bir tanımı henüz yapılabilmiş değildir. Canlılığın kendisini nasıl tam olarak açıklayamıyor isek, bilinci de tam olarak açıklayabilmiş değiliz.

Ne olduğunu tam olarak anlayamadığımız şeylerin ne olmadığını anlamaya çalışmak da daha iyi tanımaya yardımcı olabilmekte.

Genel anlamda, çok fazla sayıdaki beyin sinir hücresi-nöron un, her birinin ortalama diğer 10bin nöron ile yaptığı üst düzey karmaşık bağlantının sonucunda oluşan üst bir sonuç olarak görülmekte. Kaynağı her ne kadar nöronlar gibi görünse de, bilincin kendisinden ve varlığından doğrudan haberleri olmadığı için, sadece nöronlar olamaz. Bir organizmadaki karmaşık sinir yapılanmasının da neden olduğu bilinç gibi anlaşılamaz karmaşık üst sonuçlar, tür bazında da (organizmaların birlikte oluşturduğu) ortak bilince neden olduğunu görüyoruz. Yine kaynak türe ait bireyler gibi görünürken, bireylerin kendisinin ortak bilinçten haberlerinin olmaması, sadece tür e ait bireylere indirgenemeyeceğini açıklıyor. Tek hücrelilikten çok hücreli yapılara geçişteki organizasyonun farklı bir versiyonu gibi çalışmakta.

Tüm Reklamları Kapat

Diğer yandan bilinç gibi kompleks bir sonucu sadece madde ve enerji üzerinden açıklayamayız. Beynin elektromanyetik alanı, ya da nöronların sahip olduğu aksiyon potansiyelleri gibi ölçülebilir sonuçlar bilinç hakkında bilgi vermeye yeterli değildir malesef. Ya da nöronların çalışma yapıları, etkileşim biçimlerini ne kadar açıklamaya çalışsak da, bu sadece biyolojik yapılanmayı açıklamaya yetmekte.

Böyle konularda çok disiplinli araştırma yapmak gerekiyor. Bilim disiplini, sahip olduğu metodoloji nedeniyle farklı disiplinlerle çalışmak durumunda uç konularda.

257 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Salih Atlı
Salih Atlı
60K UP
Makina mühendisi.

Bilinç; evrimsel geçmişini, güdülere en temelde hücre sinyallemesine kadar izleyebildiğimiz ortak yönleri olan, canlı yaşamın en karakteristik özelliği. Evrene ait ne varsa hepsi de 100 küsur atomun farklı kombinasyonlarının bir neticesi. Bu kombinasyonlardan biri canlı yaşam ve devamında akıllı yaşam formlarına kadar ilerleyebilmiş. Şimdilik abiyogeneze geçişi ve insandaki bilişsel sıçramayı çözememiş olsak da doğa üstü çıkarımlara yönelmeden önce elimizde olan ve kademeli/evrimsel olarak ilerleyen maddi yapıların izini sürmeye, evrenin başlangıç ve genişlemesinin karanlık noktalarına ışık tutmaya devam etmek durumundayız. Aynı durum nöronal harita Konnektom ve genetik entegrasyon Genom projeleri için de geçerli. Her iki proje de, belirli sayıdaki elementin ürünleri olan moleküler bileşiklerin farklı diziliş ve işlevselliklerinin bileşenlerinden daha organize yapılara nasıl evrildiğini araştırmaya devam ediyor. Bu sonuçların alınması için henüz aceleyle hareket edip doğa üstüne atıflar yapacak kadar zaman kaybetmiş değiliz.

Tüm Reklamları Kapat

120 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Connectom. (2 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 2 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close