Sorulara Dön
0
Felsefe

İnsan bilinci madde ve enerjiyle açıklanabilir mi?

İnsan bilincini madde veya enerji ile açıklayabilir miyiz? Yoksa idealist filozofların savunduğu gibi fiziksel gerçeklik dışında bir gerçekliğe mi bağlıdır?

2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Genel olarak bilincin net bir tanımı henüz yapılabilmiş değildir. Canlılığın kendisini nasıl tam olarak açıklayamıyor isek, bilinci de tam olarak açıklayabilmiş değiliz.

Ne olduğunu tam olarak anlayamadığımız şeylerin ne olmadığını anlamaya çalışmak da daha iyi tanımaya yardımcı olabilmekte.

Genel anlamda, çok fazla sayıdaki beyin sinir hücresi-nöron un, her birinin ortalama diğer 10bin nöron ile yaptığı üst düzey karmaşık bağlantının sonucunda oluşan üst bir sonuç olarak görülmekte. Kaynağı her ne kadar nöronlar gibi görünse de, bilincin kendisinden ve varlığından doğrudan haberleri olmadığı için, sadece nöronlar olamaz. Bir organizmadaki karmaşık sinir yapılanmasının da neden olduğu bilinç gibi anlaşılamaz karmaşık üst sonuçlar, tür bazında da (organizmaların birlikte oluşturduğu) ortak bilince neden olduğunu görüyoruz. Yine kaynak türe ait bireyler gibi görünürken, bireylerin kendisinin ortak bilinçten haberlerinin olmaması, sadece tür e ait bireylere indirgenemeyeceğini açıklıyor. Tek hücrelilikten çok hücreli yapılara geçişteki organizasyonun farklı bir versiyonu gibi çalışmakta.

Diğer yandan bilinç gibi kompleks bir sonucu sadece madde ve enerji üzerinden açıklayamayız. Beynin elektromanyetik alanı, ya da nöronların sahip olduğu aksiyon potansiyelleri gibi ölçülebilir sonuçlar bilinç hakkında bilgi vermeye yeterli değildir malesef. Ya da nöronların çalışma yapıları, etkileşim biçimlerini ne kadar açıklamaya çalışsak da, bu sadece biyolojik yapılanmayı açıklamaya yetmekte.

Böyle konularda çok disiplinli araştırma yapmak gerekiyor. Bilim disiplini, sahip olduğu metodoloji nedeniyle farklı disiplinlerle çalışmak durumunda uç konularda.

178 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Bilinç; evrimsel geçmişini, güdülere en temelde hücre sinyallemesine kadar izleyebildiğimiz ortak yönleri olan, canlı yaşamın en karakteristik özelliği. Evrene ait ne varsa hepsi de 100 küsur atomun farklı kombinasyonlarının bir neticesi. Bu kombinasyonlardan biri canlı yaşam ve devamında akıllı yaşam formlarına kadar ilerleyebilmiş. Şimdilik abiyogeneze geçişi ve insandaki bilişsel sıçramayı çözememiş olsak da doğa üstü çıkarımlara yönelmeden önce elimizde olan ve kademeli/evrimsel olarak ilerleyen maddi yapıların izini sürmeye, evrenin başlangıç ve genişlemesinin karanlık noktalarına ışık tutmaya devam etmek durumundayız. Aynı durum nöronal harita Konnektom ve genetik entegrasyon Genom projeleri için de geçerli. Her iki proje de, belirli sayıdaki elementin ürünleri olan moleküler bileşiklerin farklı diziliş ve işlevselliklerinin bileşenlerinden daha organize yapılara nasıl evrildiğini araştırmaya devam ediyor. Bu sonuçların alınması için henüz aceleyle hareket edip doğa üstüne atıflar yapacak kadar zaman kaybetmiş değiliz.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın