Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsan beyni bilgiyi nasıl depolar, gerektiğinde hatırlar? Bu hatırlama işlemi nasıl gerçekleşir?

Somutlaştırmak gerekirse teknolojide bilgiler yanlış bilmiyorsam kodlarla depolanıyor. Peki beynimiz bu bilgileri nasıl saklıyor?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bilginin kaydediliş metodu, beyin için halen anlaşılamamış bir mekanizmadır. Yakın zamanda da anlamanın mümkün olamayacağı düşünülmekte otörler tarafından. Sadece bazı teoriler var. Nöronların şebekeler halinde çalışarak, dış uyaranların bizdeki etkisine göre farklı nöron ağlarında kodlandığı, bir nöronun birden çok şebekeye dahil olduğu gibi. Bir ŞEYin hatırlarken, ona ait hislerin, duyguların, etrafındakilerin de hatırlanıyor olmasının da bu iç içe geçmiş şebekelerin uyarılmasıyla ilgili olduğuna dair bu teori. Ancak, beynin bir bilgiyi kaydetme metodunu, yine beynin kendisiyle yapmaya çalışmak, üretilmiş bir sonucu, o sonuç referanslarıyla açıklamaya çalışmak olduğu için açıklamanın zorluğu artmakta. Günümüzde taklit edilmeye çalışılsa da, bilgisayarın dijital veri işleme metodlarının beyinle kıyaslanması temelde tamamen yanlış kabul edilmekte. Bir görüş de, konnektom un hafızayı oluşturduğu şeklinde. Beyin bağlantısal bütünselliği, hem bilince hem hafızaya dönüşen bir süreç olarak da görülmekte. Ancak araştırmalar devam etmesine karşın bilgi kaydı, ve bilginin hafızadan çağırılma süreçleri net bilinmemekte. Ayrıca hafızadan çağırmanın, kayıttan okuma şeklinde olmadığı, YENİDEN OLUŞTURMA ile bilince aktarıldığı bilinmekte. Bu nedenle geçmişe dair hatıralarda manipülasyon sık görülür. Aynı hatırayı farklı kişiler çok farklı hatırlayabilir. Kayıt metodu bilinmediği için, hafızadan çağırmanın mekanizması anlaşılamamakta, sadece işleyiş üzerinden çıkarıma gidilmekte henüz....

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeği arayanlara inanın; gerçeği bulduğunu iddia edenlere ise şüphe duyun.”
Andre Gide
Geri Bildirim Gönder