Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin hayranlarına sorum var. Tarihte milyonlarca kişiyi katletmiş sömürgeci devletlere neden hayransınız?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Bu sorunuzda bir safsata var. Bunu kasten mi yapıyorsunuz ya da farkında değil misiniz bilemiyorum ama fark etmez çünkü vereceğim cevap, yaptığınız safsatayı açıklamaktan ibaret olacak. Çünkü gerçekleri görmek için bu safsatayı açık etmek yeterli, fazlasına gerek yok.

Yayılmacılık, sömürgecilik, başka bölgelerdeki insanları sömürmek, tarih boyunca ilerlemenin, gelişmenin en büyük yolu ve göstergesiydi zaten. Tarih öncesinde de böyleydi hatta doğada da bu böyle. Avcı-toplayıcı türler kendilerine avlanma bölgeleri tayin ederler ve bölgelerini genişlettikçe daha geniş bir alandan faydalanmaya çalışırlar. Kedigiller de böyle örneğin.

İnsanların oluşturduğu topluluklar ve devletler de çağlar boyu ne kadar geniş alanlarda hâkimiyet kurduysalar o kadar güçlü oldular ve daha da güçlenmek için daha geniş alanlara yayılmaya çalıştılar. Yani bu yayılma, sömürme, katletme (ki bu kelimeyi kullanmanız da ayrı bir safsata) sadece Fransa, İngiltere gibi ülkelerin uyguladıkları bir yöntem değil ki. Cengizhan'dan, Büyük İskender'den tutun da Roma İmparatorluğu, Abbasi-Emeviler, Selçuklu, Osmanlı, kendi dönemlerinin en güçlü ülkeleri hep aynı yöntemle büyüyüp güçlendiler. Tekrar söylüyorum, taa tarih öncesinden 1800'lere kadar, binlerce hatta onbinlerce yıl gelişmenin ve güçlenmenin tek yöntemi buydu zaten. Doğada da, insanın dünyasında da.

Bu Reklamı Kapat

Sizin belirttiğiniz ülkeler, bu yöntemi başarılı bir şekilde en son uygulayan ülkeler oldukları için göze batıyorlar. Onlardan 300 yıl önce de Osmanlı da aynı şeyi yapıyordu.

"Neden hayransınız?" diye sorarken yaptığınız safsataya geleyim: Biz "batı hayranları", o insanların bilime, sanata, felsefeye yaptıkları katkı nedeni ile onlara hayranız. Yayılmacı oldukları için değil. Bu yöntem, onların keşfettiği bir şey değil ve bu yöntemi uyguladıkları için onlara kızacak da değiliz, çünkü dediğim gibi binlerce yıl tek yöntem buydu zaten. Siz, bu ülkelerin, yayılmacı yöntemleri nedeni ile onlara hayran olduğumuzu ya da bu yöntemleri uygulamış olmaları nedeni ile bilimsel, sanatsal, felsefi güçlerini görmezden gelmemiz gerektiğini iddia ediyor gibisiniz ama bu doğru değil.

Ayrıca... "Katletmek" kelimesi ile bu ülkelerin yayılma çabalarını da, silahsız ve savaşma yeterliliğinde olmayan kişilere, yani sivillere yönelik bir çaba olduğunu hissettirmeye çalışıyorsunuz. Onları, bir masalın kötü karakteri gibi "kötü kalpli" olarak tanıtıyorsunuz. Bu da doğru değil. Onlar iyi ya da kötü değillerdi. Bu ve tüm ülkeler, yayılmaya çalıştılar. Bu yayılma hem fiziken hem de kültür, din, dil olarak idi. Kendilerine direnenleri de öldürdüler. Tüm güçlü ülkeler yaptı bunu. Sadece Fransa ve İngiltere değil. Hiç biri iyi de değil, kötü de değil. Sadece güçlenmeye, gelişmeye çalışan topluluklar. Her topluluk gibi.

Bu Reklamı Kapat

Ve ayrıca... O ülkeler, sömürgeci ve yayılmacı stratejilerle ilerlerken bilime, sanata, felsefeye yatırım da yaptılar. Biz "batı hayranları" bu ülkelerin, tüm Dünyaya hediye ettikleri çalışmalara ve kendi içlerinde oluşturdukları kültüre hayranız. Ama bu, her birimizin, Fransız olmak istediği anlamına gelmiyor. Vietnam'lıların kültürüne de, Peru'lunun kültürüne de, İsveçlinin kültürüne de, Faslının kültürüne de, İranlının kültürüne de hayran olmak gayet normaldir. Çünkü bunların hepsi, tüm Dünyanın kültür mirasına yapılmış katkılardır. Fransa ve İngiltere gibi ülkeler, uzun yıllar ve bugün de Dünyanın bir çok açıdan önderleri. Politik, siyasi, ekonomik olarak şüpheli stratejiler güdüyor olmaları, ülkelerinin ürettikleri kültürel, sanatsal, felsefi mirası değersiz kılmaz çünkü zaten bu mirası var edenler de kendi ülkelerinin yayılmacı, politik, ekonomik tercihlerine karşılar. Yani ben Fransız Sinemasına hayranım ve çok sevdiğim yönetmen olan Jean Luc Godard, Fransa'nın siyasetini, politikasını eleştiren, muhalif biri. Ben ABD'den çıkmış heavy metal müziği seviyorum ama benim sevdiğim müzisyenler, ABD'nin politikalarını eleştiren kişiler zaten. Bayıldığım ABD'li stand-up komedyen George Carlin ABD'yi en fazla eleştiren sanatçılardan. Tıpkı İngiliz Ricky Gervais gibi. Yani bir ülkeye hayran olmak, o ülkeyi var eden her şeye hayran olmak demek değil. Siz, yaptığınız safsata ile, o ülkelere, her şeyleri ile hayran olduğumuzu iddia ediyor gibisiniz ama bu kesinlikle doğru değil. Fransa'ya hayran değiliz. Onların imza attığı bilimsel gelişmelere, sanatsal güçlerine hayranız. Tıpkı Aşık Veysel'e de, Kemal Sunal'a da, Barış Manço'ya da hayran olduğumuz gibi. İsimler değişebilir, önemli değil. Ama öncü, değerli, üretken herkese hayranız. Ve bu isimler her nereden daha fazla çıkarsa oraya hayranız.

Bunlar bir yana zaten Fransa ve İngiltere gibi önder ülkeler, sahip oldukları bilimsel, teknolojik ve hatta felsefi düzeyi, 800-1200 yılları arasında Dünyanın en gelişmiş ülkeleri olan İslam Ülkeleri'nden miras aldılar. Ama, bu dönemde Dünyanın en gelişmiş ülkeleri olan İslam Ülkeleri de sahip oldukları bilgileri Yunanistan'dan almışlardı. Bu aktarma, miras bırakma süreci, Thales ve Anaksimandros'a kadar gidiyor. Orada da son buluyor çünkü öncesi yok. Bu gelişmişliğin bayraktarlığı sürekli değişen bir yapıda. Yani aslında biz bilimseverler, bilimin bayraktarlığını kim taşırsa ona hayranlık duyuyoruz. Fransa'ya ya da İngiltere'ye değil. Yarın Şili olur, sonra Arabistan (hiç sanmıyorum ama) olur, daha sonra Meksika olur, gerçekten umurumuzda değil. Bugün bayrak Avrupa'da, ABD'de. Fark etmez. CERN'i kuran hangi ülke, topluluk, kültür, devlet olursa olsun, hayranlık duyarım. Dini, ırkı, dili, kültürü hiç fark etmez.

Özetle... bakışınız hayli taraflı ve biraz da savunmacı. Tarihte bir çok ülke Dünya'ya hükmetti. Ve genellikle de bu ülkeler bilimin, felsefenin, sanatın önderliğini yaptı. Ama toplama baktığımızda hiç bir bölge, Avrupa kadar uzun süre ve kalıcı etkiyle bu konumda olmadı. Modern bilimin mimarı Avrupa, yapacak bir şey yok. Evet, belki de dönemler boyu sömürgecilikle edindikleri birikim ile bu değerli bilimsel mirası beslediler, olabilir. Ortadaki hayranlık bu ülkelerin kendilerine, tarihlerine ve varlıklarına değil. Bilim, sanat ve felsefe dünyasına kattıklarına.

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et