Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İngilizce ve Türkçe arasındaki ortak deyimlerin kaynağı nedir?

Deyimlerin yanı sıra horoz/cock (argo) gibi birçok kelime de benzer bağlamlarda kullanılıyor. Bunun kaynağı nedir?
587 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berkay Daban
Berkay Daban
9K UP
İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 6 yıldır İngilizce öğretmeniyim.

Aynı dil ailesine ait iki dil olmasa da, diller arasında etkileşim çok fazla olduğu için bazılarını direkt olarak tercüme edip dilimize kazandırmışız. Lingua Franca(basit deyimle dünyanın ortak-yaygın dili) son birkaç yüzyıldır İngilizce olduğu için dilimizdeki etkisi sadece deyimlerde değil birçok alanda gözlemleniyor. Önceki Lingua Franca da Fransızca, dolayısıyla Fransızca etkisi de bir hayli fazla. Bazı benzerliklerin sebebi yukarıda belirttiğim gibi iken; bazıları ise tamamen rastlantısal hatta kazara benzerlikler. İnsanlar tüm dillerde anlatımlarını kolaylaştırmak bazen de süslemek için deyimlere ve mecazlara başvuruyor. Aynı tepkileri vermiş, aynı benzetmeleri yapmışız.

Örnek(ing) :leg of the table

Türkçe masanın ayağı

Tüm Reklamları Kapat

( bir organ gibi düşünürsek masanın o bölümüne bacak demek mantıklı)

Örnek(ing) :as sweet as honey

Türkçe Bal gibi tatlı

(Eğer iki yemek kültüründe de daha tatlı bir şey yoksa, çok tatlı olan bir şeyi bala benzetmek kabul edilebilir ve bu durumda aynı deyimler kullanılması da gayet mantıklı olabilir.)

Umarım yardımcı olmuştur.

187 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Z. C. KARABABA. (2011). The Relationship And Similiarities Between Turkish And English Within The Framework Of Language And Culture Connection. Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi. | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close