Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: İngilizceyi nasıl öğrenebilirim ?
3

İngilizce nasıl öğrenebiliriz?

Eğitim hayatımızda yıllarca ingilizce görmemize rağmen birçoğumuz ingilizceyi derdimizi anlatacak kadar bile bilmiyoruz. Bunun sebebi nedir? İngilizceyi nasıl daha pratik ve iyi öğrenebiliriz?
163 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Damla Şahin
Damla Şahin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Merhabalar,

Maalesef eğitim sistemimiz bu konuda çok yetersiz. O yüzden işin büyük bölümü size düşüyor. Bence bir dili öğrenirken yapılacak ilk şey düzenli çalışmaktır. Bir program dahilinde çalışmanız gerekir. En temel seviyeden başlayacaksanız bir yere kadar kendi kendinize çalışabilirsiniz. Fakat sonrasında bir yardım almanız gerekir. İngilizce gramer ve kelime için güzel uygulamalar var. Dilerseniz telefonunuza indirebilirsiniz. Bazı kalıpları öğrenebilmeniz için İngilizce dizi ve film izleyin. Gramer bilmek İngilizce konuşmak için yeterli değil maalesef. Telaffuz da öğrenmek gerekiyor. Ama düzenli çalışmanız çok önemli. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu Reklamı Kapat

159 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Ern N
Ern N B2 Seviyesinde İngilizcem var/İzmir'de yaşıyorum
Orijinal Soru: İngilizceyi nasıl öğrenebilirim ?

Açıkça belirtiyim ben zamanında kurslara da gitmiş birisi olarak söylemeliyim ki eğer karşınızda birisi sizinle aktif olarak İngilizce konuşmuyorsa verilen gramer dersleri vs. hiçbir önemi yok. Şuan B2 seviyesinde sayılabilecek İngilizcem var fakat bunu gramer derslerine borçlu değilim.(Elbette gramer önemli gramersiz cümle kuramazsınız fakat eğer daha cümle kurmaya yetecek kelime hazneniz yoksa hiçbir değeri yok zaten insanlar bu yüzden İngilizce öğrenemiyor. Türkiye'de maalesef öğretilen İngilizce gramer üzerinden yürür oysaki asıl sıralama 1. Speaking 2.Listening 3.Writing 4.Grammer olmalıdır fakat Türkiye'de sıralama tersinden işler.) Bunun tek sebebi ise yaklaşık 3 sene saf İngilizceye maruz kalmış olmam bu durum sayesinde canım isterse kafamın içinde İngilizce bir biçimde de konuşabilirim kendimle ve bunun tek sebebi saçma sapan gramer ağırlıklı dersler ve anlatılar yerine karşılıklı konuşmalar ve essay'ler ile İngilizceyi öğrenmiş olmam. Kendinize sizle İngilizce konuşabilecek birilerini bulun ya da böyle bir imkanım yok diyorsanız A1 seviyesindeki ince İngilizce kitaplarını alıp okuyabilirsiniz bazılarının arkalarında kitabın içindeki kelimelerin manaları da yazar onları okuyarak vocabulary'inizi(kelime bilgisi) büyük oranda geliştirirsiniz. Daha sonra yavaş yavaş üst seviyelere geçersiniz.

2
  • Raporla
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Öğretmen
Orijinal Soru: İngilizceyi nasıl öğrenebilirim ?

Öncelikle selamlar.

Bir dil öğretmeni ve uzmanı değilim. Eğer benden sonra bu konuda uzman biri sizlere yanıt verirse önceliğiniz onun tavsiyeleri olmalıdır. Bunu öncelikle belirteyim.

Bu Reklamı Kapat

Yaşınızı tam olarak bilemiyorum ancak burayı keşfedecek, yazacak ve akıl edecek yaşa geldiyseniz çok üzgünüm ancak artık hızlı bir dil öğrenmek için biraz geç kaldınız. Hemen modunuzu düşürmek istemem. Hiçbir zaman hiç kimseye hiçbir şey geç değildir.

Bu durumu sizler uzman olarak değil, eğitim psikolojisi ve öğrenim psikolojisi öğrenmiş bir birey olarak söylüyorum. Malesef insan zihninde şöyle bir durum vardır. Bazı şeylerin belirli yaş aralıkları vardır. Biz buna "Kritik Dönem" diyoruz. Bu dönemdeki birey veya çocuklar, eğer bir problem yoksa istese de istemese de farkında olsa da olmasa da bu sürece girerler. Cinsiyet, ırk, yetenek hatta dna ve kalıtım pek fark etmez. Kritik dönemlerde canlılar çevre ile oldukça sıkı ve ciddi bir alışveriş vardır veya çevreden etkilenme (gerek olumlu gerek olumsuz) oldukça fazladır. Ve bu zamanlar sınırlıdır. Geçtikten sonra geri dönüş mümkün değildir. Ve kritik dönem sonrası aynı performansı yakalamamız yine mümkün değildir. Geçildikten sonraki her zaman bu durumunu yavaşlatar nitelikte işler. Hatta bu dönemler kaçırılırsa telafisi olmayan durumlar ortaya çıkması kaçınılmazdır. (Örneğin ilk 6 yaşta çocuklarda duyma kaynaklı bir sorun varsa daha sonrasında bu durum tamamen çözülse dahil konuşmada ve iletişimde ciddi sorunlar yaşayacaktır.)

Bu Reklamı Kapat

Örnek vermek gerekirse gebelikte 4. Hafta ile 15. Hafta arası çocuk için kritik dönemdir. Eğer bu zamanlarda anne olası bir üzüntü yaşaması bile bebeğin gelişimi açısından oldukça risklidir. Annenin sigara içmesi, ağrı kesici içmesi veya ağır iş veya spor yapması oldukça sakıncalıdır. Bu dönemlerden sonra da yine sakıncalıdır. Ancak kritik dönem öncesi veya sonrası için, olası bir sigara içiminin çocuğa zararına x dersek, kritik dönemde içilecek bir sigaranın zararı çocuğa 100x gibi korkunç bir oranda olacaktır.

Malesef dil gelişimi ve öğrenimi için de bu yaş 0-7 yaştır. Daha sonrasında bu durum çocuklarda oldukça yavaşlar. Yabancı dil öğretimi içinde aslında bu durumlar geçerlidir. Şöyle söylersem çok daha iyi anlaşılır gibi geliyor, 3-9-15-22-40 yaşlarında kişiye aynı dil eğitimi verilsin. 9 ve 15 yaşlarındaki çocuklar bir kaç kelimeyi anlayabildiği süre içerisinde 3 yaşındaki bir çocuk 10 kat fazlasını öğrenebilir. Aradaki fark bu denli fazladır.

Bu yüzden sizler çocuklar kadar hızlı bir yabancı dil öğrenme yeteneğine artık sahip değilsiniz. Bu yüzden, onlara göre yavaş bir dil ilerlemesi sergileyeceğiniz öncelikle kabul ediniz. Tabi burda zeka türleri de bir etmendir. Zeka bir yetenektir ve oldukça çeşitlidir. Sözel(dilsel) zekaya sahip bireyler, bu duruma biraz daha yatkındırlar.

Peki neler yapılabilir. İstediğiniz şekilde çalışabilirsiniz. Sizlere nasıl bie dil gereklidir onu bilmiyorum. Ancak en iyi konuşarak dil öğrenilir. Küresel bir dünyada yaşıyoruz. Eğer yurt dışına çıkma şansınız yoksa, Sosyal medya sayesinde dünyanın öbür ucundaki bir birey ile rahatlıkla konuşabilirsiniz. Bu sayede daha aktif bir dil öğrenebilirsiniz. Öncelikle niyetinizi karşınızdaki kişiye anlatırsınız ve konuşursunuz. Bu şekilde gerek konuşarak gerek ise yazarak kendinizi geliştirirsiniz. Hatta deyim, atasözü gibi faktörleri de daha iyi kavrayabilirsiniz. Üstünde sokak jargonunu da kavrarsınız.

Daha sonra kendi arkadaşlarınız ile yabancı dil konuşabilirsiniz. İlk başta berbat konuşsanız da 3-5 ay sonra daha iyi ve akıcı halde konuşursunuz. Yeterki pes etmeyin.

Ve yaşadığım bir tecrübeyi sizlere aktarayım. İmkansız diye bir şeyin olmadığını anlamış olursunuz.

Üniversite yıllarımda yabancı dil öğretmeni ev arkadaşım, bazen bizimle yabancı dil konuşurdu. Gülüp eğlensek de pes etmezdi. Daha sonra aynanın karşısına geçti. Ve kendi kendine konuşmaya da başladı. Adeta kendisiyle sanki röportaj yapıyordu. Kendisine sorular soruyor ve cevaplıyordu. "Deli " gibi gözüken bu arkadaş, 4 yılın sonunda kelimeleri translateten bakarak başladığı bu işte aksanını bile tutturmuş ve sokak jargonuyla söylemek gerekirse şakır şakır konuşuryordu. Sizler de böyle bir yol sizleyebilirsiniz.

Ancak dediğim gibi birkaç yıla ihtiyacınız olabilir. Pes etmeyin. Vazgeçmeyin. Üşenmeyin. Ertelemeyin.

Sevgilerle kalın..

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et