Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

İlk insan ne zaman ortaya çıktı?

Antik mısır ve sümer tabletlerine göre “gökten gelen tanrılar” olarak nitelendiren üstün bir ırk, primatların genleri ie oynayarak insan ırkını oluşturmuşlar. Buna göre darwin’in evrim teorisi boşa çıkmış olmuyor mu?

İlk insan ne zaman ortaya çıktı?
1
169 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu tür antik anlatıların hepsi aslında aynı sorunu çözmeye çalışıyor: başlangıç problemini. İnsanlık her devirde kendisinin diğer türlerden farklı bir nitelikte olduğunu düşünmüş olmalı, özellikle de yerleşik yaşama geçildikten sonraki birkaç bin yıldan sonra... Vahşi yaşam ile ilişkisi azalmış, kültürel bilgi aktarımı artmış, kendi varlığı üzerine düşünme ve bunları geleceğe bırakma imkanı çoğalmıştır. Bu da beraberinde, kendisini diğerlerinden ayıran şeyin ne olduğunu irdelemeye itmiştir. Zaten din, felsefe ve nihayetinde bilim de bu sayede doğmuştur.

Bariz bir şekilde "canlı" gözüken gökyüzü (yıldızlar, Güneş, ay, gök cisimleri, meteorlar, hava olayları, vs.), insanın kökenlerini gökyüzünde aramasına neden olmuştur. O nedenle antik mitler gökten gelen canlılar üzerine kuruludur ve dinler, tanrıları çoğunlukla göklere yerleştirmiştir. Mesela dış dünyadan gelen sinyalleri değerlendirmekten ziyade kendi vücudumuzdan gelen sinyalleri değerlendirmeye yönelik olarak evrimleşmiş olsaydık, muhtemelen tanrıları da dış dünyaya değil, içimize yerleştirmeye meyilli olacaktık ve dominant inanç türü panteizm tarzı inançlar olacaktı.

Dolayısıyla mitlerde göklerden gelip de hem varlığımızı açıklayacak, hem de gözlerini kendinden önce gelenlerin inşa ettiği medeniyete açtığı ve nasıl olup da kendilerinin bu kadar medeni yaşamlar sürebildiğini anlayamayanlara medeniyetin nereden geldiğini izah edebilecek anlatılar olması hiç de şaşırtıcı değil. Biz insanlar genel olarak uzun süreli süreçleri anlamakta berbatız (buna kozmoloji, evrim, iklimbilim, jeoloji gibi alanlar dahil olduğu gibi, kültürel miras konusu da dahil). Dolayısıyla eğer ki bir sürecin en başlarında değilsek de kendimizi ortasında bulduysak, o şeyleri bir sürecin sonucu olarak görmektense, "gökten inivermiş şeyler" ile açıklamaya meyilli oluyoruz. Çünkü uzun soluklu süreçlerin tüm detaylarını düşünmek aşırı zor ama bizden çok daha üstün bir şeyin o karmaşık şeyi "yapıvermesini" hayal etmek çok daha kolay.

149 görüntülenme
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
6

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Yavaş ve Uzun Süreçleri Anlamakta Neden Zorlanıyoruz?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bu, bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım.”
Neil Armstrong