Puan Ver
0
Puan Ver

İlk din m. Ö. 970 yılında kurulan yahudiliktir peki hiçbir din yokken ahlak kuralları var mıydı?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Aslında ''ilk din'' yahudilik değildi. Doğuda 2500 yıl önce Buddha, Lao Tzu, Konfüçyus gibi önderlerin kurduğu dinler; Şamanizm ve birçok eski bildiğimiz ya da bilmediğimiz din vardır. İnsanlığın çok eski zamanlarından beri dinleri var, örneğin mağaralarda yaşarken de insanlar belli şeylere inanıyordu çünkü insanlık anlayamadığı, bilmediği şeyleri açıklamak için dinleri kullanıyordu ve bu şu anda da böyle. Bence ahlak ve din ilişkisini anlamak ya da sorgulamak istiyorsak toplumlarımıza bakmalıyız. Kendini çok inançlı olarak tanımlayan insanların içinde de iyiler olduğu gibi ahlaksızlar var. Kendini dinsiz olarak tanımlayanlar için de bu durum böyle. Yani bence din ahlakı beraberinde getirmemekte. Ki her şeyden önce ahlakın, iyinin ne olduğunu sorgulamalıyız. Kimilerine göre ahlakı erdem doğurur, kimilerine göre ahlak inancın yolunda gitmektir. Bir siyasi görüştekiler diğerlerin ahlaksız diyebilir, başka bir siyasi görüştekiler de diğerlerine. Yani ahlakın tanımı ve sınırları tam belirlenmemiştir ama bence ahlak, bir arada yaşan toplumları düzende tutun bir olgudur. Yani bana göre ahlak insanlık topluluk halinde yaşamaya başladığından beri var.

Sonuç olarak: Bence din ile ahlak kuraları ya da iyi insan olmak arasında bir bağ yok. Hatta bazen dinler insanlara yanlış ahlak doktrinleri verebiliyor. Ahlak insanların bir arada yaşaması ile ilgili bir şey bence ve ahlak kuralları çok eski insan topluluklarınan beri var bence.

Favorilerime Ekle
3

Vardı. Beynimiz böyle evrimleşmiş nasıl bir ateistin ve ya bir deistin ahlak kuralları varsa onların da vardı. Evrim Ağacı'nın şu videosundan biraz daha bilgi elde edebilirsin: https://www.youtube.com/watch?v=wy8WWxUmMRk

Favorilerime Ekle
1

Konuya gerekli cevabı Ömer Şerif Ünlü vermiş. Ben sorudaki bir hatayı düzeltmek istiyorum. İlk din Yahudilik değildi. İlk İbrahimi monoteist din Yahudilik denebilir ki o zaman ortaya çıkan Yahudilikle şu anki arasında da ciddi bir fark var.

Fakat daha genele dokunmak gerekirse de İbrahimi monoteist dinlerden birkaç bin sene önce bile erken dönem Hinduizmi ve Şintoizmi (bugün hala uzantıları yaşayan dinler) vardı; dönemin Antik Mısır ve Anadolu ile Mezopotamya dinleri (bugün artık yoklar) de vardı.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük yalnızca insanların hükümetlerin çekidüzen verdikleri yerlerde bulunur.”
Woodrow Wilson
Geri Bildirim Gönder