Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melih Tuzla
Melih Tuzla
62K UP
Üye
4

İlk akciğer neden evrimleşmiştir?

İlk akciğerin evrimleşme sebebi nedir ve ağza mı, burna mı yoksa solungaçlara mı bağlıydı?
887 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İhsan Doğu
İhsan Doğu
39K UP
Öğrenci

Akciğerler fosilleşemedikleri için solungaçların ve akciğerlerin çevresindeki kemiklerin değişimlerinden ve günümüzde yaşayan 370’den fazla gaz değişimini havadan yapan balıklarla fosil türleri karşılaştırarak evrimsel geçmişteki izleri takip edilebiliyor.

Dahası, larva evresindeki Paleozoik tetrapodların fosilleri bilinmektedir (F.LIEM, 1988) ve son amfibilerin çoğunda metamorfoz solungaçtan akciğer solunmasına geçişi tetiklemiştir. (Fox, 1981)

Tüm Reklamları Kapat

Akciğerlerin kökenini teşkil eden, fizyostom denen sindirim borusundan gelişen yüzme keseleri erken lob yüzgeçli atalardan köken alan tetrapodların ve bazı modern balıkların hem suda yüzmesini kolaylaştırmaya hem de solunum organı görevini üstlenmeye hizmet etmektedir. (Jarvik 1996; Janis ve Farmer 1999)

Tetrapodlar ya da genel olarak omurgalılar aktif hayvanlar olduğundan Devoniyen’de oksijen azalması durumunda suya göre daha çok oksijen barındıran havadan yararlanmaları gerekmesi akciğerlerin oluşumunu başlatarak su dışı ortamda nefes almanın ilk adımlarından olmuştur. (Vaquer-Sunyer, 2008)

Tüm Reklamları Kapat

Balanerpeton (Erken Karbonifer) ve Dendrerpeton (309-316 milyon yıl önce) muhtemelen akciğer solunumu yapmıştır ancak akciğer solunumu kaburga basıncı sayesinde değildir, her iki taksonda da kaburgalar son derece kısadır. Solungaçlara sahip olduklarına dair bir kanıt yoktur ve ciltlerinde kemik pullarınına sahip olmaları cilt solunumunun da yaygın olmadığını göstermektedir. (Scoch, 2012)

Tetrapodlarda solungaçların kaybolması Devoniyen'de başlamıştır ve Karbonifer döneminde tamamen kaybolmuştur. (Janis ve Farmer 1999; Clack 2002) Solungaçlarını kaybeden tetrapodlarda atasal ikili solunum yapan formlar gibi solungaç ve deri aracılığıyla suya CO2 bırakamayarak dolaşımdaki CO2 yoğunluğunu dengeleyen bikarbonat-hidrojen tampon mekanizmaları ve pH duyarlı beyin sapı reseptörleri ile gaz atımının kontrolünü gerçekleştiren solunum kaslarının aktivasyonun kontrol edilmesi özellikleri gelişmiştir. (Hoffman, 2016) (Dahl, 2010)

Yaşayan bir tür olan Çamur zıpzıpları soyu tükenen Acanthostega’lar gibi solungaçlara sahiptir, ancak Ichhyostega gibi diğer Tetrapodlarda solungaç yoktur. Çamur zıpzıpları solunum organı olarak damarlanmış buccopharygeal zarı kullanır ama bütün erken tetrapodlarda akciğer bulunur.

Dört bişir (Polypterus sp.) türünün yapısal ve fonksiyonel solunumu üzerinde çalışan bir araştırmanın işaret ettiği üzere; Gogonasus, Titaalik ve Ventastega gibi ilkin tetrapodlarının hava solunumunu destekleyen hava deliklerinin Polypterus’ların başının üstündeki spiraller ile benzer fonksiyon gördüğü düşünülmüştür. (Graham, 2013)

İlk tetrapodların akciğerleri muhtemelen uzun ve bir intrapulmoner kanal boyunca düzenlenmiş odacıklardan oluşuyordu. Kanal, anuranlarda geniş bir merkezi lümene yol açmıştır. Amniyotlarda kıkırdaklı akciğer yapısı oluşmaya başlamıştır. (Perry, 2004)

Solunum organına hava girişi için hava deliklerinin yerini kademeli olarak burun delikleri almaya başlamıştır, erken Devoniyen’de yaşamış olan Kenichythys cinsi, tetrapod kohanalarına (iç burun delikleri) benzer yapılara sahiptir. (Zhu, 2004)

Sonuç olarak akciğerler solungaçlardan bağımsız olarak gelişmiştir ve hava girişi burunla ilişkilidir.

279 görüntülenme

Kaynaklar

 1. F.LIEM, et al. (2021). Form And Function Of Lungs: The Evolution Of Air Breathing Mechanism. OXFORD. | Arşiv Bağlantısı
 2. B. Graham, et al. (1988). Form And Function Of Lungs: The Evolution Of Air Breathing Mechanisms. THE UNIVERSITY OF CHICAGO PRESS JOURNALS, sf: 22. doi: 10.1093/icb/28.2.739. | Arşiv Bağlantısı
 3. W. Dahl. (2010). Devonian Rise In Atmospheric Oxygen Correlated To The Radiations Of Terrestrial Plants And Large Predatory Fish. PNAS, sf: 5. doi: 10.1073%2Fpnas.1011287107. | Arşiv Bağlantısı
 4. M. Hoffman, et al. (2015). Evolution Of Lung Breathing From A Lungless Primitive Vertebrate. ScienceDirect, sf: 15. doi: 10.1016%2Fj.resp.2015.09.016. | Arşiv Bağlantısı
 5. R. Scoch. (2021). Amphibian Evolution: The Life Of Early Land Vertebrates. ISBN: 978-0-470-65658-7. Yayınevi: WILEY Blackwell. sf: 294.
 6. B. Graham. (1994). An Evolutionary Perspective For Bimodal Respiration: A Biological Synthesis Of Fish Air Breathing. OXFORD ACADEMİC, sf: 9. doi: 10.1093/icb/34.2.229. | Arşiv Bağlantısı
 7. B. Graham, et al. (2014). Spiracular Air Breathing In Polypterid Fishes And Its Implications For Aerial Respiration In Stem Tetrapods. Nature, sf: 6. doi: 10.1038/ncomms4022. | Arşiv Bağlantısı
 8. E. Ahlberg, et al. (2014). The Origin Of The Internal Nostril Of Tetrapods. Nature. | Arşiv Bağlantısı
 9. B. Holmes. Fish Fossil Confirms Origin Of Nostrils. (3 Kasım 2004). Alındığı Tarih: 3 Kasım 2004. Alındığı Yer: NewScientist | Arşiv Bağlantısı
 10. F. Perry, et al. (2021). Reconstructing The Evolution Of The Respiratory Apparatus In Tetrapods. ScienceDirect. doi: 10.1016/j.resp.2004.06.018. | Arşiv Bağlantısı
 11. A. Clack, et al. (2007). Devonian Climate Change, Breathing, And The Origin Of The Tetrapod Stem Group. OXFORD ACADEMİC, sf: 14. doi: 10.1093/icb/icm055. | Arşiv Bağlantısı
 12. S. Hoar, et al. (2021). Fish Physiology. ISBN: 9780123504012. Yayınevi: Elsevier. sf: 8, 11, 413.
 13. A. Long, et al. (2006). An Exceptional Devonian Fish From Australia Sheds Light On Tetrapod Origins. Nature, sf: 5. doi: 10.1038%2Fnature05243. | Arşiv Bağlantısı
 14. E. Ahlberg, et al. (2005). The Axial Skeleton Of The Devonian Tetrapod Ichthyostega. Nature. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Linkteki popüler bilim kanalı PBS Eons videosunda konu özetlenmiş.

Denizlerdeki yoğunluk, çeşitlilik ve daralan besin kaynakları canlıları avlanılacak farklı mekanlar bulmaya itmiş. Ilk önce solungaçlara uzanan hava kanalları genişleyip açılmış, solungaçların çevresini saran hava keseleri genişleyip damarlanmış ve muhtemelen bu hava keseleri zamanla akciğerlere dönüşmüş. Yeni alanlar ve besin kaynaklarına ulaşabilir olmak, solunan oksijenin sudaki oksijenden daha fazla enerji veriyor olması avantajı bu değişimleri gösterenlerin seçilimini sağlamış.

Tüm Reklamları Kapat

Bu arada yüzgeçlerin de karada hareketi sağlayan bacak gibi ekstremitelere dönüşmesi de buna paralel bir gelişme.

Kaynaklar

 1. P. B. S. Eons. Balıklar Ilk Ne Zaman Nefes Aldı. (19 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 14 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close