Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

İkizler gerçekten de birbirlerinin hissettiklerini hissedebilir mi?

Bunun bilimsel bir arka planı var mıdır? Yoksa uydurma bir şey midir? Ayrıca ek olarak his denen kavramın bilimsel bir açıklaması var mıdır içgüdü ile kıyaslanabilir mi?

2
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İkizim var ve ve bu soru ile çok sık karşılaşıyorum. Tabii ki hayır. Bu bir "şehir efsanesi". Telepati veya telekinezi ile benzer iddialar. Bunu gerçekten yaşadığını söyleyenler olabilir. Bu da gerçekten telepati yapabildiğini söyleyen kişilerle aynı durumdur. Küçükken kardeşimin babamın omzundan betona düştüğünü hatırlıyorum, ben annemle babam kardeşimle yürüyorduk ve hiçbir şey hissetmedim. Birçok olay olmuştur hatta daha hatırlamadığım. Ama hissetmedim. Birçok kez kolunu, bacağını vs vurdu ama hiçbirini hissetmedim.

Aynı acıyı hissetmek için aynı durumda sinirlerin uyarılması gerekli. Bu da teknolojik aletler olmadan imkansız. Konuyu daha iyi anlamak için Telepati ve telekinezi ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

İkizim ile ilişkimin iyi olmadığımı düşünebilirsiniz ama aynı anda doyarız, aynı anda benzer şeyleri düşünürüz hatta aynı soru sorulduğunda aynı anda aynı kelimelerle cevap verdiğimiz bile oldu. Çünkü düşünce yapımız, çevresel şartlarımız, yetişme şeklimiz çok benzer olduğu için bu durum normal. Ama aynı anda acıyı hissetmek gibi iddialar ikizliğe voodoo bebek muamelesi yapmaktır. Voodoo bebek ne kadar doğru ise bu da o kadar doğru olabilir.

Dikkatli incelenecek olursa bir sürü olasılık olduğu görülecektir ama acı konusunda da aklına birçok kez başına bir şey geldiğini düşünmüşsen tutmuş olabiliyor. Özellikle onu daha çok merak ettiğin ve endişelendiğin zamanlarda ister istemez sürekli empati yaptığınız için bazı durumlarda tutabiliyor. Hepsi bu.

1
Paylaş
1

Merhabalar! İkizim olduğu için size cevap vermem gerekir diye düşündüm. Öncelikle şu klasik "ikizlerden biri kolunu acıtırsa diğerinin de acır mı" sorusuna cevap vereyim, hayır acımıyor. Fiziksel olarak birimizin canı yanınca diğerinin de yanmıyor. Fakat bu her ikiz için geçerli midir bilemeyeceğim; ama geçerlidir diye düşünüyorum çünkü eğer hisseden varsa bile bu psikolojik açıdan acı hissetmesi gerektiğini düşündüğü için hissediyordur. Kendi fikirlerimi belirttim, umarım yardımcı olabilmişimdir.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et