Sorulara Dön
8
Evrim & Abiyogenez

İki ayak üzerinde durmak (bipedalizm) bize ne gibi olumsuzluklar getirdi?

İki ayağımız üzerinde durduk, ellerimiz serbest kaldı, alet yaptık, yiyecek taşıdık. Kısacası bipedalizm bize pek çok yeni özellik kazandırdı. Peki bipedalizmin bize maliyeti ne oldu?

3
Anonim 8
439 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Birkaç tanesini şöyle sayabilirim:

  • Lomber disk herniasyonları (fıtık),
  • Sinüslerin zor boşalması ve enfeksiyon potansiyeli (sinüzit),
  • Dişi pelvisinin dar kalması sonucu zor doğum ve prematüre doğum. İlerisinde aşkın evrimi.
  • Doğrudan olmasa da metabolik olarak ürik asit birikimi sonucu gut hastalığı. Tabii ürik asidin antioksidan özelliği olmasından dolayı yararlı bir değişim de sayılabilir. Tartışılır.

Ürik asit konusunu da biraz açayım:

Ayağa kalkınca eller açıkta kalıyor. Et düzeyinde besinler daha çok tüketiliyor. Diyet değişiyor. Metabolizma değişiyor. Çünkü gut sadece bazı primatlara özgüdür. Diğer birçok memelide ürikaz enzimi bulunur. Bu enzim, ürik asidi, allantoide dönüştürür. Çok iyi suda erir ve rahatça dışarı atılır. 

Yavru bakımına muhtaç olan insan bebekleri, anne ve baba birlikte olduğu sürece daha avantajlı olacaktır. Bu da doğal olarak aşkı beraberinde getirecektir.

Geniş bir aralık verilebilir mi bilmiyorum. Söz konusu hormonların tarihsel değişimi incelenemediği için pek doğru olmaz sanırım. Ama bence bipedalizm ile paralel ilerlemiş olabilir. Yani 4.4 milyon yıl önce yaşamış ilk bipedallerden (kesin olmasa da) olduğu düşünülen Ardipithecus ramidus ile birlikte.

397 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
7
Teşekkür (2)
Paylaş
7
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Yukarıdaki cevaba ekleyecek olursak ;

-Hemoroidal hastalık!! (Basur). Hemoroidal venlerin( vena rektalis inferior) . yerçekimine bağlı boşalamaması sonucu gelişen bir hastalıktır. karın içi basıncı arttıran durumlarda (kabızlık, gebelik) , beslenme alışkanlıkları ve uzun süre ayakta kalmalara bağlı hastalık görülebilir. 

-yutarken boğazımıza su-besin kaçma riski. yutma refleksimiz 4 ayak üzerinde iken sorunsuz çalışmakta bunu nasıl anlıyoruz. tiroid bezi cerrahisi sonrası rekürren laringeal sinirin duyusal dalının hasarlanması sonrasında yutak bölgesinin duyusundaki problemlerden dolayı hastalar sıvı gida alımında sıvıları soluk borusuna kaçırabilmekteler. bunu önlemek için başlarını öne doğru eğerek içmeyi(4 ayaklı bir canlı imiş gibi) önermekteyiz. Tabi  vücudumuzun plastisite yeteneğinin fena olmaması sebebiyle birkaç ay sonra normale döner.

271 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

İki ayak üzerinde durmak insanı her an görülebilen bir hedef haline getirdi, eskiden göze batmayan  kendi halinde huzur içinde toplayıcı olarak yaşarken huzursuz bir avcı olmak zorunda kaldı.. Erkek ve kadın tamamen ayrıldı, erkekler avcı olarak evrimleşirken kadınlar da av olarak evrimleştiler.. Sonuçta eski güzel sakin günler bitti bir kovalamacadır başladı..Hepimiz ya bir avız ya da bir avcı.. eskiden bir armut ağacının altında ağzımızı açıp arput piş ağzımıza düş diye bekleyen toplayıcılarken şimdi son model arabaların, telefonların peşinde koşan yaratıklara dönüştük..

202 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın