Puan Ver
5
Puan Ver

İki ayak üzerinde durmak (bipedalizm) bize ne gibi olumsuzluklar getirdi?

İki ayağımız üzerinde durduk, ellerimiz serbest kaldı, alet yaptık, yiyecek taşıdık. Kısacası bipedalizm bize pek çok yeni özellik kazandırdı. Peki bipedalizmin bize maliyeti ne oldu?

3
Anonim 5
Teşekkür
Hatırla
Takip
3 Cevap

Birkaç tanesini şöyle sayabilirim:

  • Lomber disk herniasyonları (fıtık),
  • Sinüslerin zor boşalması ve enfeksiyon potansiyeli (sinüzit),
  • Dişi pelvisinin dar kalması sonucu zor doğum ve prematüre doğum. İlerisinde aşkın evrimi.
  • Doğrudan olmasa da metabolik olarak ürik asit birikimi sonucu gut hastalığı. Tabii ürik asidin antioksidan özelliği olmasından dolayı yararlı bir değişim de sayılabilir. Tartışılır.

Ürik asit konusunu da biraz açayım:

Ayağa kalkınca eller açıkta kalıyor. Et düzeyinde besinler daha çok tüketiliyor. Diyet değişiyor. Metabolizma değişiyor. Çünkü gut sadece bazı primatlara özgüdür. Diğer birçok memelide ürikaz enzimi bulunur. Bu enzim, ürik asidi, allantoide dönüştürür. Çok iyi suda erir ve rahatça dışarı atılır. 

Yavru bakımına muhtaç olan insan bebekleri, anne ve baba birlikte olduğu sürece daha avantajlı olacaktır. Bu da doğal olarak aşkı beraberinde getirecektir.

Geniş bir aralık verilebilir mi bilmiyorum. Söz konusu hormonların tarihsel değişimi incelenemediği için pek doğru olmaz sanırım. Ama bence bipedalizm ile paralel ilerlemiş olabilir. Yani 4.4 milyon yıl önce yaşamış ilk bipedallerden (kesin olmasa da) olduğu düşünülen Ardipithecus ramidus ile birlikte.

Teşekkür
5

Yukarıdaki cevaba ekleyecek olursak ;

-Hemoroidal hastalık!! (Basur). Hemoroidal venlerin( vena rektalis inferior) . yerçekimine bağlı boşalamaması sonucu gelişen bir hastalıktır. karın içi basıncı arttıran durumlarda (kabızlık, gebelik) , beslenme alışkanlıkları ve uzun süre ayakta kalmalara bağlı hastalık görülebilir. 

-yutarken boğazımıza su-besin kaçma riski. yutma refleksimiz 4 ayak üzerinde iken sorunsuz çalışmakta bunu nasıl anlıyoruz. tiroid bezi cerrahisi sonrası rekürren laringeal sinirin duyusal dalının hasarlanması sonrasında yutak bölgesinin duyusundaki problemlerden dolayı hastalar sıvı gida alımında sıvıları soluk borusuna kaçırabilmekteler. bunu önlemek için başlarını öne doğru eğerek içmeyi(4 ayaklı bir canlı imiş gibi) önermekteyiz. Tabi  vücudumuzun plastisite yeteneğinin fena olmaması sebebiyle birkaç ay sonra normale döner.

Teşekkür
1

İki ayak üzerinde durmak insanı her an görülebilen bir hedef haline getirdi, eskiden göze batmayan  kendi halinde huzur içinde toplayıcı olarak yaşarken huzursuz bir avcı olmak zorunda kaldı.. Erkek ve kadın tamamen ayrıldı, erkekler avcı olarak evrimleşirken kadınlar da av olarak evrimleştiler.. Sonuçta eski güzel sakin günler bitti bir kovalamacadır başladı..Hepimiz ya bir avız ya da bir avcı.. eskiden bir armut ağacının altında ağzımızı açıp arput piş ağzımıza düş diye bekleyen toplayıcılarken şimdi son model arabaların, telefonların peşinde koşan yaratıklara dönüştük..

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beni harekete geçiren iki temel düşünce vardır: Dün, yaşam hakkında ne kadar biliyor idiysen, bugün daha fazlasını öğren ve diğerlerinin acısını azalt. Bu düşüncelerin seni ne kadar ileriye taşıdığını görünce şaşıracaksın.”
Neil deGrasse Tyson
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder