Sorulara Dön
3
Varsayımsal & Hipotetik

II. Dünya savaşı'nı nazi almanya'sı kazansaydı bugün nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk?

3
779 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba sorunun cevabı hitlerde gizli ve inandığı aryan alman ırkını en üstün ırk kabul edip diğer ırkları çöp parçası saymasıdır. Soruya gelirsek Hitlerine rejimine karşı gelenler koministler ve özellikle yahudiler toplama kamplarında olağanüstü bir insan gücü ile oluşurdu ve onları çalıştırırdı. Çok ciddi bir şekilde insan deneyleri ve teknolojileri çok aşırı gelişirdi. Bu insan gücüyle devasa bir üretim yapar diğer bütün ülkeleri kendi mallarına muhtaç bırakırdı. Tabiki etrafında ülke bırakırsa.Not: Savaş sonundaki bütün müttefikleri ve topraklarını ele geçirmesini baz aldım.

803 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Kaynaklar

Öncelikle bunu konu alan harika bir dizi var, The Man in High Castle isimli. Nazilerin kazandığı bir dünyada ilk olarak Yahudi ve Çingen'e toplulukları yok olurdu. 3. Reich'ın inanılmaz bir köle gücü olurdu, Siyahiler ve Slavlardan oluşmak üzere. Nazilerin en az 50 yıl bizlerden üstün teknolojilere sahip olduğu bir gerçek. Yeni topraklar ve kölelerle teknojik gelişme, büyük bir ivme kazanırdı. Dünya üzerinde sözü geçen tek devlet 3. Reich olacağından tüm gücünü teknolojiye yatırabilirdi. Bu dünyada tüm Siyahiler Afrika kıtasında yaşamak zorunda olur ve köle güç olurlardı. Almanlar 1950'ye doğru aya ayak basarlardı. 1960-70 yıllarında ay kolonize edilmeye başlanırdı. Daha sonraki yıllarda mars'ın kolonizasyonu için hazırlıklar yapılırdı. Bunun aksini iddia edenler 'Naziler kimseyle yarışmayacağı için teknolojiyi geliştirmezlerdi" der. Ancak Naziler'in Atlantropa gibi devasa projeleri vardı. Onların amacı Üstün Irk'ı hakim kılmak ve bu Irk'ın daha da gelişmeseydi. Yeni savaşları uzaya ve doğaya karşı olurdu. Ana hedef artık galaksiyi fethetmek olurdu. Savaş sonrası devam edecek insan deneyleri bilime devasa katkı sağlarken bir olan dünyanın hedefi açık olurdu. Şu an kullandığımız yüksek hızlı trenler 1960'larda yapılırdı, tüm dünya büyük otoban ve demir yolları ile bağlanırdı. Mutlak devlet yönetimi en iyi düzenlemeleri yaparak giderek daha büyürdü, nüfusun ne kadar olması gerektiğinden 10 yıllık ülke durumunu ön gören raporlar en ufak sapma olmadan hesaplanabilirdi. Çünkü herhangi bir rakip veya güç Reich'ın karşısında olmazdı. Peki bu kadar büyük alanı kontrol edebilirler miydi? Cevabı evet, direkt ilhak yerine ülkeleri bölüp kuklaları yaparlar ve diğer toprakların asimilasyon sorunu hal olunca bu devletçikleri de bünyesine katarlardı. Hep bu şekilde ilerlediler, ayrıca gaddar olmaları sebebiyle kimse kolay kolay isyan edemezdi. Edenlere ise asla acımazlardı. Hitler sonrası bölünme vs. olmazdı. İyi bir devlet sistemler vardı. Yani sonuç olarak bizi çok daha iyi etkileyecek olsa bile bir o kadar katliam olacaktı.

488 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Merhaba. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor, tarihin günümüzü şekillendirmesinde tek bir olgu ya da olay yer almaz. Birden fazla sebep ve sonuç bir bütün oluşturarak bugünün siyasal ya da sosyolojik yapısını oluşturur. Alternatifler üretmek insana çok eğlenceli gelebilir, fakat tarih bilimi açısından doğru değil. Özetle şöyle, "Naziler kazanmış olsaydı diğer ülkelerin ne gibi bir tepkisi olacaktı?" gibi bir çok olgu bugünü şekillendirebileceği için sadece "Naziler kazansa ne olurdu" demek yanlıştır, çünkü işin içinde sadece onların kazanması değil, biçok olgu olacaktı.

579 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın