Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

II. Dünya Savaşı'nı Nazi Almanya'sı kazansaydı bugün nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk?

7,410 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Emrick Drake
Emrick Drake
32K UP
Öğrenci

Merhaba sorunun cevabı hitlerde gizli ve inandığı aryan alman ırkını en üstün ırk kabul edip diğer ırkları çöp parçası saymasıdır. Soruya gelirsek Hitlerine rejimine karşı gelenler koministler ve özellikle yahudiler toplama kamplarında olağanüstü bir insan gücü ile oluşurdu ve onları çalıştırırdı. Çok ciddi bir şekilde insan deneyleri ve teknolojileri çok aşırı gelişirdi. Bu insan gücüyle devasa bir üretim yapar diğer bütün ülkeleri kendi mallarına muhtaç bırakırdı. Tabiki etrafında ülke bırakırsa.Not: Savaş sonundaki bütün müttefikleri ve topraklarını ele geçirmesini baz aldım.

1,879 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Nazi Almayası. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kemal Yüksel
Kemal Yüksel
27K UP
Evrim Ağacı Yazarı-Tarih Öğrencisi

Merhaba. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor, tarihin günümüzü şekillendirmesinde tek bir olgu ya da olay yer almaz. Birden fazla sebep ve sonuç bir bütün oluşturarak bugünün siyasal ya da sosyolojik yapısını oluşturur. Alternatifler üretmek insana çok eğlenceli gelebilir, fakat tarih bilimi açısından doğru değil. Özetle şöyle, "Naziler kazanmış olsaydı diğer ülkelerin ne gibi bir tepkisi olacaktı?" gibi bir çok olgu bugünü şekillendirebileceği için sadece "Naziler kazansa ne olurdu" demek yanlıştır, çünkü işin içinde sadece onların kazanması değil, biçok olgu olacaktı.

1,487 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Naziler. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Rommel Hans Keitel
Öğrenci

Öncelikle bunu konu alan harika bir dizi var, The Man in High Castle isimli. Nazilerin kazandığı bir dünyada ilk olarak Yahudi ve Çingen'e toplulukları yok olurdu. 3. Reich'ın inanılmaz bir köle gücü olurdu, Siyahiler ve Slavlardan oluşmak üzere. Nazilerin en az 50 yıl bizlerden üstün teknolojilere sahip olduğu bir gerçek. Yeni topraklar ve kölelerle teknojik gelişme, büyük bir ivme kazanırdı. Dünya üzerinde sözü geçen tek devlet 3. Reich olacağından tüm gücünü teknolojiye yatırabilirdi. Bu dünyada tüm Siyahiler Afrika kıtasında yaşamak zorunda olur ve köle güç olurlardı. Almanlar 1950'ye doğru aya ayak basarlardı. 1960-70 yıllarında ay kolonize edilmeye başlanırdı. Daha sonraki yıllarda mars'ın kolonizasyonu için hazırlıklar yapılırdı. Bunun aksini iddia edenler 'Naziler kimseyle yarışmayacağı için teknolojiyi geliştirmezlerdi" der. Ancak Naziler'in Atlantropa gibi devasa projeleri vardı. Onların amacı Üstün Irk'ı hakim kılmak ve bu Irk'ın daha da gelişmeseydi. Yeni savaşları uzaya ve doğaya karşı olurdu. Ana hedef artık galaksiyi fethetmek olurdu. Savaş sonrası devam edecek insan deneyleri bilime devasa katkı sağlarken bir olan dünyanın hedefi açık olurdu. Şu an kullandığımız yüksek hızlı trenler 1960'larda yapılırdı, tüm dünya büyük otoban ve demir yolları ile bağlanırdı. Mutlak devlet yönetimi en iyi düzenlemeleri yaparak giderek daha büyürdü, nüfusun ne kadar olması gerektiğinden 10 yıllık ülke durumunu ön gören raporlar en ufak sapma olmadan hesaplanabilirdi. Çünkü herhangi bir rakip veya güç Reich'ın karşısında olmazdı. Peki bu kadar büyük alanı kontrol edebilirler miydi? Cevabı evet, direkt ilhak yerine ülkeleri bölüp kuklaları yaparlar ve diğer toprakların asimilasyon sorunu hal olunca bu devletçikleri de bünyesine katarlardı. Hep bu şekilde ilerlediler, ayrıca gaddar olmaları sebebiyle kimse kolay kolay isyan edemezdi. Edenlere ise asla acımazlardı. Hitler sonrası bölünme vs. olmazdı. İyi bir devlet sistemler vardı. Yani sonuç olarak bizi çok daha iyi etkileyecek olsa bile bir o kadar katliam olacaktı.

1,316 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Mihver Kazansaydı. (3 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 3 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close