Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Ihlamur çayı, solunum yolu hastalıklarına iyi gelir mi?

Halk arasında, ıhlamur çayı içmenin bazı solunum yolu hastalıklarına -özellikle nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara- iyi geldiğine dair bir genel kanı ve alışkanlık var. Bu ne kadar doğru bir alışkanlık?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba,

Ihlamur ağacının çiçekleri ve yaprakları, halk arasında bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülerek kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları soğuk algınlığı, baş ağrısı ve insomnia olarak sıralanabilir fakat, ıhlamurun bu gibi hastalıklara iyi gelip gelmediğiyle ilgili yeterli bilimsel veri bulunamamıştır.

Ihlamur, çoğu insan için tüketilmesi zararsız bir bitkidir. Bunun yanında ıhlamur, nadiren de olsa alerji yapabilmektedir. Fazla ıhlamur çayı içmek, çok nadiren kalp hasarına da yol açabilmektedir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Ihlamur etnofarmakolojik açıdan uzun dönemlerdir kullanımdadır. Bilimsel olarak ıhlamur çayının neye iyi nasıl iyi geldiğini gösteren çalışmalar bulunmamaktadır.

Diğer taraftan geleneksel kullanımını destekleyen bazı çalışmalar yapılmıştır ve kullanım alanında istenen etkiyi göstermesi potansiyel olarak mümkün olan bazı bileşenler saptanmıştır.

Ancak bu bileşenlerin saptanması demek %100 etki edecekleri anlamına gelmez. Klinik etkinin oluşmasında etkiyi oluşturmak için gereken miktarın alınması gerekir. İlaç kısmında hem bu etkiyi oluşturacak miktarı, olası yan etkileri ve bu bileşiğin nasıl tedavi edeceğini biliyoruz.

Diğer taraftan geleneksel yaklaşım bu kanıtları genellikle sağlamaz.

Ülkemizde de sıkça bulunan bir ıhlamur türünün geleneksel kullanımları destekleyebileceği öne sürülen sekonder metabolitlerini araştıran bir yayına ait linki paylaşıyorum. Ama bu yayında okuyacaklarınız tedavi etkinliğini gösteren kanıtlar değildir. Lütfen bu gözle bakınız.

Bireysel yaklaşım olarak ıhlamurun günde 1-2 defa tüketilmesinde sakınca görmüyorum, kendim de tüketiyorum. (içeriğindeki maddelere karşı hassasiyetiniz yoksa)

İlaçla tedavisi gereken hiçbir hastalığı geleneksel yöntemlerle tedavi edebildiğinizi gösteren kanıt yoktur. Bitki çayları kültürümüzün ve insanlığın bir parçası ve bu şekilde hayatımızın içinde kalmaya devam edecek, etmeli.

Sağlıkla kalın..

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin rastgele olduğu inancı sadece yanlış değildir; aynı zamanda gerçeğin zıttıdır. Şans, evrim tarifinde ufak bir role sahiptir. Aslolan, hiç rastgele olmayan birikimli seçilimdir.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol