Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Ihlamur çayı, solunum yolu hastalıklarına iyi gelir mi?

Halk arasında, ıhlamur çayı içmenin bazı solunum yolu hastalıklarına -özellikle nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara- iyi geldiğine dair bir genel kanı ve alışkanlık var. Bu ne kadar doğru bir alışkanlık?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Merhaba,

Ihlamur ağacının çiçekleri ve yaprakları, halk arasında bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülerek kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları soğuk algınlığı, baş ağrısı ve insomnia olarak sıralanabilir fakat, ıhlamurun bu gibi hastalıklara iyi gelip gelmediğiyle ilgili yeterli bilimsel veri bulunamamıştır.

Ihlamur, çoğu insan için tüketilmesi zararsız bir bitkidir. Bunun yanında ıhlamur, nadiren de olsa alerji yapabilmektedir. Fazla ıhlamur çayı içmek, çok nadiren kalp hasarına da yol açabilmektedir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. WebMD

Ihlamur etnofarmakolojik açıdan uzun dönemlerdir kullanımdadır. Bilimsel olarak ıhlamur çayının neye iyi nasıl iyi geldiğini gösteren çalışmalar bulunmamaktadır.

Diğer taraftan geleneksel kullanımını destekleyen bazı çalışmalar yapılmıştır ve kullanım alanında istenen etkiyi göstermesi potansiyel olarak mümkün olan bazı bileşenler saptanmıştır.

Ancak bu bileşenlerin saptanması demek %100 etki edecekleri anlamına gelmez. Klinik etkinin oluşmasında etkiyi oluşturmak için gereken miktarın alınması gerekir. İlaç kısmında hem bu etkiyi oluşturacak miktarı, olası yan etkileri ve bu bileşiğin nasıl tedavi edeceğini biliyoruz.

Diğer taraftan geleneksel yaklaşım bu kanıtları genellikle sağlamaz.

Ülkemizde de sıkça bulunan bir ıhlamur türünün geleneksel kullanımları destekleyebileceği öne sürülen sekonder metabolitlerini araştıran bir yayına ait linki paylaşıyorum. Ama bu yayında okuyacaklarınız tedavi etkinliğini gösteren kanıtlar değildir. Lütfen bu gözle bakınız.

Bireysel yaklaşım olarak ıhlamurun günde 1-2 defa tüketilmesinde sakınca görmüyorum, kendim de tüketiyorum. (içeriğindeki maddelere karşı hassasiyetiniz yoksa)

İlaçla tedavisi gereken hiçbir hastalığı geleneksel yöntemlerle tedavi edebildiğinizi gösteren kanıt yoktur. Bitki çayları kültürümüzün ve insanlığın bir parçası ve bu şekilde hayatımızın içinde kalmaya devam edecek, etmeli.

Sağlıkla kalın..

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Natural Product Research Secondary metabolites of Tilia tomentosa Moench inflorescences collected in Central Italy: chemotaxonomy relevance and phytochemical rationale of traditional use
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç kimse kuantum mekaniğini anlamamaktadır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder