Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Ihlamur çayı, solunum yolu hastalıklarına iyi gelir mi?

Halk arasında, ıhlamur çayı içmenin bazı solunum yolu hastalıklarına -özellikle nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara- iyi geldiğine dair bir genel kanı ve alışkanlık var. Bu ne kadar doğru bir alışkanlık?

3
182 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Ihlamur etnofarmakolojik açıdan uzun dönemlerdir kullanımdadır. Bilimsel olarak ıhlamur çayının neye iyi nasıl iyi geldiğini gösteren çalışmalar bulunmamaktadır.

Diğer taraftan geleneksel kullanımını destekleyen bazı çalışmalar yapılmıştır ve kullanım alanında istenen etkiyi göstermesi potansiyel olarak mümkün olan bazı bileşenler saptanmıştır.

Ancak bu bileşenlerin saptanması demek %100 etki edecekleri anlamına gelmez. Klinik etkinin oluşmasında etkiyi oluşturmak için gereken miktarın alınması gerekir. İlaç kısmında hem bu etkiyi oluşturacak miktarı, olası yan etkileri ve bu bileşiğin nasıl tedavi edeceğini biliyoruz.

Diğer taraftan geleneksel yaklaşım bu kanıtları genellikle sağlamaz.

Ülkemizde de sıkça bulunan bir ıhlamur türünün geleneksel kullanımları destekleyebileceği öne sürülen sekonder metabolitlerini araştıran bir yayına ait linki paylaşıyorum. Ama bu yayında okuyacaklarınız tedavi etkinliğini gösteren kanıtlar değildir. Lütfen bu gözle bakınız.

Bireysel yaklaşım olarak ıhlamurun günde 1-2 defa tüketilmesinde sakınca görmüyorum, kendim de tüketiyorum. (içeriğindeki maddelere karşı hassasiyetiniz yoksa)

İlaçla tedavisi gereken hiçbir hastalığı geleneksel yöntemlerle tedavi edebildiğinizi gösteren kanıt yoktur. Bitki çayları kültürümüzün ve insanlığın bir parçası ve bu şekilde hayatımızın içinde kalmaya devam edecek, etmeli.

Sağlıkla kalın..

231 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Merhaba,

Ihlamur ağacının çiçekleri ve yaprakları, halk arasında bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülerek kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları soğuk algınlığı, baş ağrısı ve insomnia olarak sıralanabilir fakat, ıhlamurun bu gibi hastalıklara iyi gelip gelmediğiyle ilgili yeterli bilimsel veri bulunamamıştır.

Ihlamur, çoğu insan için tüketilmesi zararsız bir bitkidir. Bunun yanında ıhlamur, nadiren de olsa alerji yapabilmektedir. Fazla ıhlamur çayı içmek, çok nadiren kalp hasarına da yol açabilmektedir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

185 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Merhaba,

Halk arasında bazı bitkilerin kullanımının hastalıklara iyi geldiği, semptomları rahatlattığı düşünülmekte, modern tıpta kullanılan ilaçlara alternatif olarak görülmektedir. Bu bitkilerden belki de en sık kullanılanı, özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarında faydalı olabileceği düşünülmekte olan ıhlamurdur.

Toplumda sık kullanılmasına rağmen hastalıkların tedavilerinde ıhlamur ya da ıhlamur çayının tedavi edici özelliğini kanıtlayan yeterli bilimsel çalışma yoktur. Çiçeklerinden ve kabuklarından elde edilecek ekstratların tıbben sedatif, antispasmotik, hipotansif ve vazodilatör etki gösterebileceği düşünülmekle birlikte güvenilir doz aralığı bilinmemektedir.

Yapılan kısıtlı araştırmalar ekstaktların kullanımının toksik metabolitlerin düzeylerini düşürebileceğini göstermektedir.

Her ne kadar fayda sağlayacağı düşünülse de unutulmamalıdır ki ilaç ile zehir arasındaki fark sadece dozdur. Tüketeceğiniz bitki çaylarının Tarım Bakanlığı onaylı ve ambalajlı olmasına, ek olarak da aşırıya kaçmamaya özen göstermenizi öneririm.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın