Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
3

İdeolojiler pratikte neden aksıyor?

Birçok ideolojiyi inceledim: marksizm, faşizm, liberalizm, komünizm, nasyonel sosyalizm vs. Çoğu kendi içinde oldukça tutarlı ve mantıklı iken tarihte uygulamalarına baktığımda çok fazla sivilin ya ölümüne ya da hayat kalitesinin düşüşüne neden olmuş. Bu neden böyle? Neden bu sistemler teoride kusursuzken pratikte insanlar ölüyor?
391 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Insan beyni geliştikçe animizimden (büyüsel/sihirsel düşünme) mitolojik düşünmeye, mitolojiden Tek Tanrılı dinler ve dinsel düşünmeye doğru evrimleşti.

Tarihi geçmişe göz atarsanız tek Tanrılı dinlere geçiş, Roma Imparatorluğu ile birlikte Hırıstiyanlığın bilinen Dünya'nın hakim düşünce yapısı olması, Hıristiyanlık'ta yozlaşma ve Ortaçağ, Ortaçağ'ı savaşlarla geçiren bir Avrupa, bundan çıkış yolu olarak kolonyalizmle birlikte Avrupa'nın dışında çok uzak kıtalara uzanma ve yeni kültürlerin Avrupa'ya taşınması (burada dikkat edilecek nokta bunların yeni kültür olarak değil medeniyetten uzak, aşağı varlıklar olarak alınması, Hintliler'in, Afrikalılar'ın ve Amerikan yerlilerinin Avrupa insanlarının eşiti sayılmaması), bunu takiben Aydınlanma ve Fransız devrimi ile birlikte Kilise'den kopuş, hümanizm yani insan merkezciliğe geçiş var.

Yani dinsel düşünme yüzyıllarca bedenin temiz olmayan, fikrin, idealin ve bunun en üst noktası Tanrı'nın ulaşılması gereken hedef olan ideolojisiyken birden insanı merkeze alan bir perspektif ortaya çıktı. Öncelikle bu büyük çatışma yaşandı.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi insanları eşit görmeyen, insanlar arasında bu denli fark olan bir zemin üzerine insanı merkeze alan düşünmeye geçişte halihazırda var olan toplumsal hiyerarşiler (sosyal sınıflar ve kadın), zenciler, Hintliler, Yahudiler vs. nereye konulacak? Bu saydığınız ideolojilerin kuramcıları Avrupa'nın burjuvasının beyaz adamları. Yani kadını, erkeği, sarı, siyah beyaz her türlü ırkın ortak aklıyla kurulmuş bir sistem değil aksine hala ideali yüceltip bedeni yadsıyan kuramlar.

Zaten zamanla bir Darwin'le insanmerkezcilik darbe aldı. Freud ile id ve ego gibi bedenimiz ve zihnimiz arasında kopmaz bağlar olduğu o ideal denen şeyin insan bir bedenle varoldukça gerçekleşemeyeceği gibi gerçekler bilim, gündelik hayat ve dinleri sarstı.

O ideolojilerin sınıfları birleştirici bir yanı yok. Hala hiyerarşi peşinde ve yabancıyı, ötekiyi dışlayıcı. Ötekileştirme de her zaman o kadar kolay ki.

148 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close