Sorulara Dön
1
Ekonomi & Siyaset Bilimi

İdeolojiler pratikte neden aksıyor?

Birçok ideolojiyi inceledim: marksizm, faşizm, liberalizm, komünizm, nasyonel sosyalizm vs. Çoğu kendi içinde oldukça tutarlı ve mantıklı iken tarihte uygulamalarına baktığımda çok fazla sivilin ya ölümüne ya da hayat kalitesinin düşüşüne neden olmuş. Bu neden böyle? Neden bu sistemler teoride kusursuzken pratikte insanlar ölüyor?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Insan beyni geliştikçe animizimden (büyüsel/sihirsel düşünme) mitolojik düşünmeye, mitolojiden Tek Tanrılı dinler ve dinsel düşünmeye doğru evrimleşti.

Tarihi geçmişe göz atarsanız tek Tanrılı dinlere geçiş, Roma Imparatorluğu ile birlikte Hırıstiyanlığın bilinen Dünya'nın hakim düşünce yapısı olması, Hıristiyanlık'ta yozlaşma ve Ortaçağ, Ortaçağ'ı savaşlarla geçiren bir Avrupa, bundan çıkış yolu olarak kolonyalizmle birlikte Avrupa'nın dışında çok uzak kıtalara uzanma ve yeni kültürlerin Avrupa'ya taşınması (burada dikkat edilecek nokta bunların yeni kültür olarak değil medeniyetten uzak, aşağı varlıklar olarak alınması, Hintliler'in, Afrikalılar'ın ve Amerikan yerlilerinin Avrupa insanlarının eşiti sayılmaması), bunu takiben Aydınlanma ve Fransız devrimi ile birlikte Kilise'den kopuş, hümanizm yani insan merkezciliğe geçiş var.

Yani dinsel düşünme yüzyıllarca bedenin temiz olmayan, fikrin, idealin ve bunun en üst noktası Tanrı'nın ulaşılması gereken hedef olan ideolojisiyken birden insanı merkeze alan bir perspektif ortaya çıktı. Öncelikle bu büyük çatışma yaşandı.

Şimdi insanları eşit görmeyen, insanlar arasında bu denli fark olan bir zemin üzerine insanı merkeze alan düşünmeye geçişte halihazırda var olan toplumsal hiyerarşiler (sosyal sınıflar ve kadın), zenciler, Hintliler, Yahudiler vs. nereye konulacak? Bu saydığınız ideolojilerin kuramcıları Avrupa'nın burjuvasının beyaz adamları. Yani kadını, erkeği, sarı, siyah beyaz her türlü ırkın ortak aklıyla kurulmuş bir sistem değil aksine hala ideali yüceltip bedeni yadsıyan kuramlar.

Zaten zamanla bir Darwin'le insanmerkezcilik darbe aldı. Freud ile id ve ego gibi bedenimiz ve zihnimiz arasında kopmaz bağlar olduğu o ideal denen şeyin insan bir bedenle varoldukça gerçekleşemeyeceği gibi gerçekler bilim, gündelik hayat ve dinleri sarstı.

O ideolojilerin sınıfları birleştirici bir yanı yok. Hala hiyerarşi peşinde ve yabancıyı, ötekiyi dışlayıcı. Ötekileştirme de her zaman o kadar kolay ki.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın