Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
3

İçimizdeki kendimize has düşünceler, ideolojiler, duyular ebeveynlerimizin genleri tarafından mı aktarılıyor yoksa tamamen kendi zihnimizin ürünü mü?

Şöyle açıklayayım; benim siyasi, bilimsel, dinsel olaylara bakış açım ile annemin bakış açısı bazen çok benzer oluyor be istemsizce düşünüyorum; annem düşüncelerini gensel olarak bana aktarmış olabilir mi? Öyle değilse bunlara tamamen kendi zihnimde mi kavuşuyorum?

1
339 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yanlış anlamayın ama sorunuz kendi içinde tutarsızlıklar barındırıyor. Sorunuzun temelinde anladığım kadarıyla değer yargılarının ve maddi varlıklar hakkındaki fikirlerin genlerle mi aktarıldığı yoksa sonradan deneyimlerle mi oluştuğu var. Bu felsefenin en temel problemlerinden biridir meşhur bilgi felsefesi. Bu soruya verilen tabii ki farklı yanıtlar vardır ve bu yanıtlar kendi içinde gruplandırılmıştır. rasyonalistler bilginin insana doğuştan yani genlerle verildigini ve insanın bütün bilgi ve kanaatlerini aslında zaten zihinde var olan bilgileri keşfetmesiyle oluştuğunu öne sürerler rasyonalistlerin en meşhur filozofu sokratesdır ardından Platon gelir . En popülerleri ise hegel’dir. Hegel doğumumdan itibaren beni kapkaranlık ve hiç ışık görmeyen bir hücreye bıraksanız sadece zihnim yardımıyla dünyayı betimleyebilirim der . Bu fikrin karşısında ise empiristler vardır . En meşhur filozofları John lock dur ardından david hume gelir bu kişiler aynı zamanda Fransız aydınlanmasında önde gelen isimlerindendır . Onlar bilginin genlerle yani doğuştan olarak insan zihnine verilmediğini insanın bütün bilgi fikir ve kanaatlerini deneyimledikleri sayesinde oluştuğuna öyle sürerler. john lockhun meşhur Tabula rasa tanımlaması vardır ki Tabula rasa boş levha demektir yani beyin dünyaya bomboş bir levha olarak gelir ve deneyimler neticesinde Doldurulur . Kant ise kritisizmi benimser . Ona göre günlük hayattaki deneyimlerle bilgi sahibi olabilmek için bu deneyimleri anlamlandırabilecek zihinde kavramlar olması gerekir meşhur sözü algısız kavramlar boş kavramsal algılar kördür . Bu konu üzerinde iyice düşünülmesi gereken ve yeni SORULAR üretilmesi gereken bir konudur felsefi okumalar ufkunuzu açacaktır.

456 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sırf uzun süredir içine düşmüş halde bulunduğunuz için bir hataya tutunmaktan vazgeçin.”
Aubrey De Graf
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku