Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Deniz Pulat
Deniz Pulat
1,510 UP
Üye
5

İçi tamamen aynalarla kaplı bir odaya bir ışık kaynağı koyulsaydı ne olurdu?

Işık eğer bu bahsettiğim aynalı odada soğurulmadan gidebilseydi tüm oda kendi içinde yıldız gibi parlar mıydı?
402 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Sldjaod Wlfjaone
Sldjaod Wlfjaone
4,099 UP
Bilim Meraklısı

Öncelikle ışık kaynağından çıkan fotonlar aynalara çarpıp yansıyacaktır. Aynanın kusursuz olduğunu varsayarsak bu durum sonsuza dek sürebilir.Bir süre sonra odanın parlaklığı çok fazla artacaktır bununla birlikte ışık kaynağı ısınacaktır bir süreden sonra patladığında odadaki ışık kaynağı , aynalar fotonları soğuracak ve oda eski haline geri dönecektir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
60K UP
Elektronik Teknisyeni ve Aydınlatma sektöründe çalışıyor

Ayna kayıpsız yansıtsa bile ışık dediğimiz şey sonlu, sınırlı, miktarı olan bir şey. Muhtemelen onlarca kez aynaya çarpa çarpa yok olur. Ayna kusursuz olsa bile mi? Evet. Unutulmamalıdır ki ışık ilerledikçe dalgaboyu uzar ve enerji kaybeder. Ve an gelir ki son enerjisini de aynaya aktardıktan sonra yok olur.

Peki enerji nereye gitti? Aynaya aktarılan enerji, aynayı ısıtır. Günlerce, aylarca, veya yıllarca ışık kaynağımızdan foton demetleri yolladığımızı varsayalım. Bu durumda artık farazi (genel geçer) konuşamayız. Çünkü ışığımızın hangi dalgaboyunda olduğu önemli.

Tüm Reklamları Kapat

Deneyimizin koşullarını belirleyelim o zaman. Kutumuz 30x30x30 cm olsun. İçi kusursuz aynalarla kaplı. Aynalarımızın et kalınlığı ise 5 milimetre olsun. Oda sıcaklığımız ise 20 derece olsun. Hatta burada nem oranını bile ölçmek gerekli ama düşünce deneyi nede olsa, es geçiyorum.

Şimdi burada düşük tayflardan başlayarak ışık yollayalım.

 1. Radyo dalgaları. Hiç hesap yapmaya gerek yok, aynamızı ısıtmaya yetmez bile. Sonsuza kadar radyo dalgası üretsen bile kutunun dış ortam sıcaklığı olan 20 derece radyo dalgasını her türlü soğutur.
 2. Mikrodalga: Burada özel bir durum devreye giriyor, su. Eğer aynamız ya da kutumuzun içi nemli ise ve mikrodalga tayfın içinde yer alan 245 megahertz frekansında ışık yollarsak değişik sonuçlarla karşılaşabiliriz. Örneğin kutumuzun içine 20x20x20 cm hacimde bir kutu koyup içini su doldururarak 245 megahertz ışık yollarsak suyun frekansı ile rezonansa girip su basınç oluşturabilir. Bu da kutumuzu patlatabilir. Bu evimizdeki mikrodalga fırınların çalışma prensibidir. Ama %100 nem olan bir kutuyu patlatabilir miyiz bunun için bir şey diyemem. Yetmeyebilir basınç oluşturmaya. Kutu kuru ise mikrodalga ısıtamayacaktır aynayı.
 3. Kızılötesi dalga: Aynı şekilde kızılötesi dalga da çok az enerjiye sahip bir dalga. Oda sıcaklığı her türlü yener kızılötesi dalgayı.
 4. Görünür ışık: Görünür tayfın kızıla kayan kısmı bir işe yaramaz ama mora kayan kısmı muhtemelen 1-2 derece ısıtabilir aynayı.
 5. Mor ötesi ışık: İşte artık Aynamızın kuşku duymadan ısınacağını söyleyebildiğimiz tayflara gelmeye başladık. Sarı ampüllerin sıcak olması, güneşin bizi ısıtması hep mor ötesi tayf sayesindedir. Fakat burada da ne kadar ısıtır sorusu gündeme geliyor. Rakam vermek zor ama mor ötesi 3 kategoriye ayrılır. Uva, uvb, uvc. Uva belki 1-2 derece ısıtır ama uvc kutuyu 30,40,50 derecelere çıkarabilir. Hatta bizim kutumuz 30x30x30 cm olduğu için günlerce ya da haftalarca çalışma sonrası aynalar kırılmasa bile sararmaya başlayabilecektir. 3 milimetre et kalınlığı çok bir şey değil.
 6. X ışınları ve gama ışınları: Bu iki dalgaboyunu beraber yazdım zira artık tehlikeli bölgelere geldik. Çünkü mikrodalga, kızılötesi gibi ışıklar termal radyasyon yayarken morötesinin sonlarından başlayıp x ışını, gama ışını gibi ışıklar iyonize radyasyon yayarlar. Bunun anlamı artık ışık kaynağındaki enerji hareketlerinde sadece foton değil, elektronlar da yayılıyor. Bu da artık ışınlar kutuyu aşıp kutunun dışına da çıkacak demektir. Bildiğimiz radyasyon yani. Muhtemelen x ışını günlere bile gerek kalmadan, belki de saatler sonra kutumuzu eritecektir. Gamma ışını zaten artık işin fantezi kısmı. Gamma dediğimiz ışınlar güneşin merkezinde üretilen ışıklar. Sanırım deneyi gerçek yapsaydık artık x ışınında kutu şeffaf hale dönüşürdü.

Peki suyu titreştirdiğimiz gibi düşük dalgaboylarında ayna ile aynı frekansı yakalayıp aynayı rezonansa sokup kırabilir miyiz? Eğer aynayı oluşturan molekülleri spektrometre ile ölçüp tayfsal özelliklerinden frekansını bulursak camı da kırmak mümkün olur. Sadece cam molekülünün frekansları düşük dalgaboyu mu onu gerçekten bilmiyorum. Ses ile kırılabiliyor cam. Ama orada ses hızı hesap ediliyor.

Kaynaklar

 1. S. Çağlar. Rezonans, Rezonans Kanunu, Biorezonans: Tüm Bunlar Ne Anlama Gelir?. (17 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 18 Kasım 2022. Alındığı Yer: Matematiksel | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close