Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tarık Kılıç
Tarık Kılıç
2,995 UP
Üye
1

Hume Yasası tam olarak nedir?

1,165 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berat Mutluhan Seferoğlu
Felsefe Genel Editörü

1. soru için:

Hume Yasası olgu önermelerinden -yani sonu -dir, -dır ile biten önermelerden normatif önermelerin çıkarsanamayacağını söyler. Mesela "Ali acı çekmekten rahatsız olmaktadır." önermesine sonu -dır veya -dir ile biten herhangi bir olgu önermesini eklemek yoluyla hiçbir şekilde "Ali'ye acı çektirilmemelidir.", "Ali'ye acı çektirilmesi yanlıştır.", "Ali'ye acı çektirilmesi kötüdür." önermelerine ulaşamayız. Bu sonuçlara ulaşabilmek için ilk olgu önermemize açıktan ya da örtülü bir şekilde değer veya yükümlülük içeren normatif bir önerme eklememiz gerekir. Tek başına olgusal önermelerden mantıksal çıkarım yoluyla değer/yükümlülük bildiren önerme çıkaramayız yani. Çıkarabilmemiz için başka normatif önermeler eklememiz gerekir. 

Tüm Reklamları Kapat

Hume Yasası ahlaki gerçekleri başka kavramlarla açıklamaya çalışan bütün ahlak teorilerinin başarısızlığını göstermek için kullanılabilme amacını taşıyor aslında. Mesela bir şeyin acı çektirmesinden kötü olduğuna ulaşamadığınız gibi Tanrı'nın emretmesiyle de iyi olduğuna ulaşamıyorsunuz Hume Yasası'na göre. Ama indirgemeci ahlaki teorileri savunanların bu yasayı yalın biçimiyle kabul edip sonucundan kaçınmalarını sağlayacak 2 kolay yol var. Bazı olguların aynı zamanda normatif/ahlaki olgularla nihai anlamda özdeş olduğu ya da normatif kavramların çeşitli türden olgularda -mesela kişilerin zihinsel özellikleri, olayların ve durumların nitelikleri gibi- temellendiği söylenebilir. Bu durumda kişiler, olaylar, ve olguların ahlaki gerçeklerle olan ilişkisi katı mantıksal çıkarsanabilir mantıksal bir ilişki değil de metafiziksel temellendirme ilişkilerine (grounding, ontological dependance vb.) benzeyecektir. Bu durumda normatif gerçeklerin olgu önermelerinden salt mantıksal çıkarımla çıkarsanamıyor olmaları indirgemeci ahlak teorileri için sorun yaratmayacaktır diyebiliriz. 

Biraz karmaşık oldu ama umarım yazdığım anlaşılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

2. soru:

Russell her en kadar felsefenin pek çok alanında ses getirmiş çalışmaları olan bir felsefeci olsa da felsefe tarihi onun uzmanlık alanlarından biri değil. Bu konuda yazdığı kitap da ders notlarının derlemesi, yani özellikle konuya eğilerek yazdığı bir kitap değil. Batı Felsefesinin Tarihi'nde pek çok filozofun fikirlerini yanlış yansıttığı yönünde yaygın bir fikir birliği var. O nedenle Russell yerine asıl alanları felsefe tarihi olan Frederick Copleston ve Anthony Kenny'nin felsefe tarihi kitaplarını tavsiye ediyorum. Sorun kitapların anlaşılırlığı değil, Russell'ın yazımı anlaşılırdır. Ama nitelik açısından daha iyi kitaplar varken Russell'dan felsefe tarihi okunmaması lazım.

529 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close