Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Hukuk özgür irade vardır önkabul mu eder?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bir kavram, ele alındığı disipline göre taşıdığı anlamı tamamen yitirebilir, değiştirebilir. Bir kavramı kullanırken, kullandığımız disiplinin teorik yapısına göre kullanmak durumundayız.

Hukuk, özgür iradeyi bireysel kararların dokunulmazlığı, müdahele edilemezliğini hukuksal bir yapıda garanti altında almak üzerinden tanımlarken, bilim; karar verme mekanizmaları üzerinden asıl karar vericiyi sorgular. Yaklaşık olarak kararlarımızı gerçekten bilinç düzeyinde mi (biz mi) veriyoruz sorusundan yola çıkar.

Hukuk bireyin karar verme mekanizmalarıyla, kararı asıl verenin bilinçdışı mı, bilinç mi olduğu ile ilgilenmez. Bireyin telaffuz ettiği düşüncesini temel alır. Onu hukuksal zeminde korumayı öncüller. Medikal bakış açısını taşıması onun görevi değil alanı değil. Özgür irade var mıdır, verilen kararlarda etkisi nedir, kararlarımızı aslında biz vermiyoruz da, verilmiş kararlara mantıksal ya da duygusal bahaneler mi üretiyoruz soruları hukuku ilgilendirmez. Aynı şekilde bilim de, verilen kararların hukuksal yönü ile ilgilenmez. Kişinin verdiği karar nedeniyle maruz kaldığı hukuksal süreci incelemez.

Bu genel tanımlar sonrasında, aslında sorulan soruyla paralel olarak, arka planda hukuk kişinin özgür iradesiyle karar verdiğini ve zaten bu yüzden korunmaya değer olduğunu kabul etmektedir. Yani doğrudan olmasa da, bireyin verdiği kararların "özgür irade" kaynaklı olduğunu kabul eder gibidir ironik biçimde. Ancak bahsi geçtiği üzere bunu asla medikal tıbbi düzeyde ele almaz.

158 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

(Soruyu, "Özgür irade var mıdır?", diye yanlış okuyarak hazırladığım cevaptır.)

Bütün davranışlarımız başka bir etkinin/etkilerin sonucu olarak ortaya çıkar.

İstediğini yapabilirsin, fakat istediğini isteyemezsin.

Bunlar üzerine düşünülesi vecizler; tabii; özgür iradenin yokluğu lehinde.

(f)mr beyin görüntüleme sistemiyle yapılan deneylerde, yapmış olduğumuz tercihlerin bizim farkındalık alanımıza düşmeden 3-6 saniye önce beyindeki ilgili devrelerde kesinleştiği saptanmıştır.

Yani "hah şimdi buldum" demeden altı saniye önce bulmuştun, anca haberin oldu. Böyle deneyler var. Sinan Canan ya da David Egaleman okursan bilgilenirsin.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya üzerindeki en acınası insan, görme kabiliyeti olup da ileri görüşlü olamayandır.”
Helen Adams Keller