Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Homo saphiens türü ile neardentel hariç başka bir insan türü ile çiftleşmesinde yeni bir canlı oluşturabilirler mi?

Yani örneğin homo saphiens ile homo erectusun eşleşmesinden yeni bir bebek oluşturabilme ihtimalinden bahsediyorum.
122 görüntülenme
Homo saphiens türü ile neardentel hariç başka bir insan türü ile çiftleşmesinde yeni bir canlı oluşturabilirler mi?
Homo saphiens türü ile neardentel hariç başka bir insan türü ile çiftleşmesinde yeni bir canlı oluşturabilirler mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Burak Yanılmaz
Burak Yanılmaz Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisiyim

Homo neardantelis ile homo saphiensin bir canlı oluşturabildiği henüz araştırma konusu ancak muhtemelen oluşturdular hatta oluşturdukları bu ara canlı muhtemelen kısır da değildi çünkü homo saphiens türü ortalama %3 - %4 oranında homo neardentelis geni içeriyor. Bunun en mantıklı açıklaması bu oluşan ara türlerin insan genetiğine katılmış olması ki bu üreme ile oluyor. Ancak evrim ağacına baktığımızda homo erectus, homo neardentelise göre homo saphiensden uzak. Yani verimli döl oluşturma ihtimali daha zor. Ancak kronolojik olarak şu anki bilgilerimizle homo erectus 108 bin yıl önce yok olmuştur ve homo saphiens 200 bin yıl önce var olmuştur. Bu da minimum olarak 92 bin yıl beraber yaşadıkları anlamına gelir. Bu kadar uzun bir süreçte etkileşim olması neredeyse kesin. Homo erectusun doldurulmuş fotoğrafına baktığımızda net bir şekilde insan türüne benzediğini görürüz yani o dönemde bu iki türün çiftleşmemesinin önünde bir engel yok. Verimli döl oluşturup oluşturamamasına genetik testler ile ulaşacağız. Ancak senin için kaynak bulamadım. Şahsi fikrim bu kadar uzun bir etkileşimde üreyip verimli bir döl oluşturduğuna yönelik.

161 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Anıl Aybars Bağ
Anıl Aybars Bağ Diş Hekimiyim/bilimin ışığında düşünen, sorgulayan bir canlıyım

Selamlar,bir canlının üreyebilmesi için özellikle bu örnek gibi gelişmiş bir organizma ise kendisi ile aynı türün farklı cinsyetindeki eşi ile verimli döl oluşturabilmesi gereklidir.

Türü oluşturan popülasyon,zamanla sayısını çoğaltabilir ve belli etkiler(coğrafi izolasyon,göçler vb.) sonucu tek bir büyük popülasyondan ayrı popülasyonlara ayrılabilir .Bu ayrışmanın ilk anından itibaren; tıpkı, zaman kavramının maddesel evrendeki durdurulamaz etkisi gibi biyolojik evrimin de, her canlı bireyin en küçük parçasına kadar etkisi durmaksızın devam edecektir.Bu etki hep var ve var olacak ancak değişen koşullara göre bu etkinin sonucu görülen değişiklikler, aynı türün uzaklaşan popülasyonlarının da farklı farklı türlere doğru yolculuğuna vesile olacaktır.Bu farklılaşmanın sonucu,bir noktada öyle bir hale gelecek ki iki tarafa giden bireyler artık evlenseler bile çocukları olamayacak seviyeye geleceklerdir diyebiliriz amiyane tabirle tabiki.

Bu Reklamı Kapat

Neandartellerle saphiens çiftleşip yavru oluşturdumu bu araştırma konusu hala ancak olabilir çünkü kronolojik olarak yakın tarihlerde var olmuşlar ancak erectusla çok mümkün gözükmüyor çünkü arada uzun bir evrimsel kronolojik zaman dilimi ve farklılaşım gözüküyor.Eğer neandartel ile saphiens çocuk yapmaya karar verseler ve bu birleşim sonucu bir şekilde bebek oluşuyor ise oluşabilecek bebeğin ,türlerin kendi bireyleri arasında oluşturduğu bebeğe göre şöyle farklılıkları olabilirdi; ölü doğum oranı yüksekliği, konjenital hastalıkların fazlalığı,kalıtımsal anomalilerin yüksekliği,zor hamile kalma, bebeğin yaşam süresinin kısalması,kromozomal hastalıkların oransal artışı gibi vb..

Yani demek istediğim verimli döl oluşturmak bir noktada zorlaşacak ve yavaş yavaş imkansız hale gelecektir.Köylerde yaşayan insanımızın kendi köyünden bireyler ile evlenmesinin temelinde verimli çoğalmanın, bu içgüdüsel korunması olabilir hatta zorlarsak hemşehriciliğin güven vermesi bile, neden olmasın.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et