Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Hocam dinozorlar insanlardan çok daha fazla süre iktidarda kalmasına rağmen neden bilinçlenmediler neden "akıllı" olmadılar?

İlkin çok absürt gelebilir ama ama insanlar insanlara göre normaldir

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Çünkü evrimin birincil amacı en akıllı varlığı yaratmak değildir,canlının hayatta kalmasını ve genlerini sonraki nesile aktarmasını sağlamaktır.Dinazorlardan bazıları da bu yüzden uçtular,bazıları koştular bazıları da irileşerek hayatta kaldılar.

Puan Ver
7
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
7

Akıllı oldular! Dinozorlar modern kuşlara evrimleşti ve o modern kuş türlerinden bazıları çok akıllı! Japonya'da trafiğin nasıl işlediğini öğrenerek yiyecekleri kabuklu yemekleri arabalar üstünden geçsin diye aşağıya atıyorlar. Üstelik arabalar üstünden geçtiği zaman direkt almak yerine trafik ışıklarının kırmızıya dönmesini dahi bekliyorlar.

 Ancak sorduğun gibi kuşların yani evrimleşmiş dinozorların neden insanlar kadar akıllı olmadığıysa sebebi şudur; büyük ve enerji bakımından aç beyinler kuşların en önemli özellikleriyle iyi gitmezler. Uçmak. 

 Ek bilgi olarak söylemem gerekir ki, zeka, evrimin yapabildiği veya geliştirebildiği en önemli özellik değildir. Küçük beyinlerine rağmen devasa Sauropod dinozorları da bu Dünya'da 100 milyon yılı aşkındır yaşamıyor. Demem o ki senin bahsettiğin "akıl" ve "zeka"ya sadece milyonlarca yıldır sahibiz ve bu aslında kısa bir süre. Yani akıllı olmanın en iyi yol olduğunu söylemek için çok erken.

Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Scinece Focus
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sadece absürt olanı deneyenler imkansızı başarabilirler.”
Robin Morgan