Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Hipertansiyon referans değerleri mantıklı mı?

Tıp kan basıncı düzeyinde bir referans (sistolik 14/diastolik 9 cmhg) belirlemiş durumda. İnsan fizyolojisi kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Ortalama erkek boyu 175cm iken boyu 200 cm olan birey sayısı da hiç ihmal edilecek gibi değil. Fizyolojiler bu kadar farklılık gösterebilirken kan basıncı düzeyi neden bu kadar dar aralık?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu söyleyeyim, yapılan araştırmalar sonucu normal değerlerin üstünde tansiyonu olan insanların ölüm oranları (overall mortality rate) yüksek (prehipertansiyonda normalin 1.27 katı) bulunmuş, belirlenen referans değerler ise uzun süreli sağlığın korunmasında en uygun değerler yani bu değerler toplumun çoğunluğu için uygun.

Extreme uçlardaki insanlar içinse şöyle bir düşünceyle karşılaştım: Vücudun kan basıncını beynin en üst noktasının korteksindeki kan basıncını tüm insanlarda ortak bir değerde tutmak için evrimleştiği düşünülürse 2m boyunda biri ile 1.5m boyunda birinin kalp hizasında ölçülen kan basınçları hidrostatik sıvı basıncının etkisiyle birbirinden farklı olmalı. Bu değişim kalp ve beynin en üst noktası arasındaki mesafeyle doğru orantılı ve kalpte beyinden daha yüksek. 2m boyunda birinde bu mesafe 50cm, 1.5m boyunda birinde ise 37.5 cm olarak bulunmuş(Leonardo Da Vinci). Aradaki 12.5cm'lik mesafedeki hidrostatik kan basıncının sebep olacağı fark 9mmHg bulunmuş. yani en uzun yetişkinlerden biriyle en kısa yetişkinlerden biri arasında normal referans değerlerinde dikkate alınmayan fark 9mmHg'dir. Ancak tıpta 2+2 4 etmediğinden bu değer klinik olarak hasta şikayetlerinde veya organ fonksiyonunda çok fazla etkili olmayabilir bu yüzden de gözardı edilmiş olabilir.

Ayrıca beynin vücuttaki kan basıncını algılamasını sağlayan baroreseptörler boyunda(karotid sinüs) ve kalpte aort arkında bulunur, eğer hipotezdeki gibi beynin en üst noktasındaki kan basıncını ideal değerde tutmak için çalışmıyorsa ve sadece bu noktalardaki kan basıncını ideal değerde tutmaya çalışıyorsa oluşabilecek maksimum fark çok azalır ki bunun da klinikte önemi çok yoktur.

İnsan boyu, kilosu gibi özelliklerin aralığı geniştir 200kg insan da var 50kg de çünkü bunlar hayati değil. Kan basıncı, kanın pH'i gibi değerler, kandaki elektrolitlerin dengesi, nöronlarda ve kalp kasındaki aksiyon potansiyelleri çok küçük aralıklardadır çünkü bu aralıklar dışına çıkıldığında hasar verici ve hatta ölümcül olabilirler.

Kan basıncındaysa sistolik ve diastolik kan basınçlarının normal üst sınırları var. Sistolik yani kalp kasıldığında kan basıncı 120mmHg'nin altında, diastolik yani kalp gevşediğinde ve kalbin içi kan dolduğunda damarlardaki kan basıncı 80mmHg'nin altında olmalı. Bunun üzerinde ise 140/90'a kadar olan değerler prehipertansiyondur, kendisi bir hastalık olmamakla beraber uzun süre prehipertansiyonla yaşayan insanlar zaman içinde normal tansiyona sahip insanlara kıyasla daha fazla kalp, damar ve böbrek hastalığına yakalandığı çalışmalarla gösterilmiş. Örnek olarak prehipertansiyona sahip insanlar normal kan basıncına sahip insanlara göre 3 kat artmış myokard enfarktüsü riski ve daha yüksek inme riskine sahiptir. Ayrıca prehipertansiyonu olan insanların çok daha ciddi boyutlarda hastalıklara sebep olacak hipertansiyona geçme olasılığı da doğal olarak daha yüksektir.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir çiçeğin ardındaki bilimi bilmek ona sadece heyecan ve gizem katar. İnsanlar bunun ondan bir şey çaldığına nasıl inanır, anlamıyorum.”
Richard Feynman