Puan Ver
0
Puan Ver

Hiçbir zaman ışık hızından hızlı gidemiyorsak bu sonsuza kadar en fazla 299 bin km hıza mı ulaşabileceğimizi gösterir?

Fizik yasalarına göre maddeden oluştuğumuz için ışık hızından hızlı gidemiyoruz ama ilerleyen yüzyıllarda galaksiye hükmetmeye başladığımız zamanlarda da fizik yasaları değişmeyeceği için 300 bin km hızından hızlı gidememek bize engel oluşturmaz mı? Veya bunu geçmeyi başarmak mümkün mü?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Einstein'a göre ışık hızından hızlı gidilemeyecek olmasının sebebi kütledeki artıştır. Hız arttıkça kütle artar. Işık hızına ulaşıldığında kütle sonsuz olur. Sonsuz kütlenin hareket edebilmek için sonsuz enerjiye ihtiyacı vardır. Bu olmadığı için ışık hızından hızlı hareket edemez.

Yani şu ana kadar elimizdeki veriler ışığında evet bu hızı geçerek kütlesel olarak bir yerden başka bir yere ilerleyemeyiz. Fakat bu çok uzun mesafelere başka yöntemlerle gidemeyeceğimiz anlamı taşımaz.

Einstein-Rosen köprüsü (diğer adıyla solucan deliği) adı verilen bir sistem sayesinde uzay zamanın bükülerek çok uzun mesafeleri çok kısa bir mesafe şeklinde gitmek teorik olarak mümkündür. Beyaz delik kavramını araştırmanızı tavsiye ederim.Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Beyaz Delik
  2. Wikipedia Einstein-Rosen Bridge

Işık hızı yaklaşık 300 bin km/s. Yani oldukça yüksek. Bu hızı geçemiyor olmamızın nedeni kütlemizin olmasıdır. Yani kütlesi olan hiçbir cisim bu hızı geçemez. Kütlesiz olmayı gerektirir. Kütle bu hıza ulaşıldığında değişmez. Bu genel bir yanılgıdır. Yalnızca momentum artar. Hızla birlikte değişen yalnızca zaman ve boyuttur. Yalnızca kütlesiz cisimler ışık hızına erişebilir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her kim ki herhangi bir şeye özgürlükten çok değer verir, o kişi özgürlüğünü yitirir. İşin ironisi, daha çok değer verdikleri şey para veya rahatsa, nihayetinde onları da yitirirler.”
Somerset Maughan
Geri Bildirim Gönder