Sorulara Dön
2
Bilgisayar & Yazılım

Herhangi bir ön bilgisi olmayan, bilgisayar ve yazılım konusunda eğitim almamış bir kişi yazılım öğrenmek için ne yapmalıdır?

Yazılım için gerekli şartlar neler? Başlangıç düzeyinde hangi yazılım dili tercih edilmeli? Matematik konusunda sol lobumu çok aktif kullanamıyorum ama kelimelerle aram iyidir, yine de yazılım yazabilir miyim merak ediyorum 😂😂

3
279 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

selamlar gülnur, bana sorarsan öncelikle yazılım çatısı altında bulunan dallar arasında kendine en uygun olanı seçmelisin. genelde çevremde de gördüğüm hatalardan biri alan araştırması yapmadan yazılımcı olmayı istemek. web uygulamalı mı geliştirmek istiyorsun? mobil uygulama mı geliştirmek istiyorsun? siber güvenlik uygulamaları mı tasarlamak istiyorsun? UI mi tasarlamak istiyorsun? vb. vb.

Daha sonra kararında emin oldugunda yapman gereken en önemli şey araştırmak. Bol bol araştırmanı ve bilgi toplamanı öneririm. Günümüz de bilgisayar ile yapılan işlerin büyük çoğunluğunda araştırmak bilgi toplamak ve bu bilgileri işleyebilmek önemli. Bu yazdıklarım doğrultusunda kafanda bir yol çizeceksin diye umuyorum. Teknik kısımlara daha sonra geçmen senin yararına olacaktır.

Ayrıca başka bir hata ise algoritma öğrenmeden yazılım dillerini öğrenmeye çalışmaktır. Algoritma senin yazılım dilleri ile mantıklı birşeyler anlatabilmeni sağlayan olgudur. Diller arası syntax farklılıkları çok büyük değildir ve algoritma öğrendikten sonra farklı dilleri öğrenmek çok zorlamaz kimseyi. Kodlama algoritmasi öğrenmen için aşağıya birkaç kaynak ekleyeceğim.

Alaylı yazılımcı olma konusuna gelirsek; bu konuda piyasa tam bir paradoks oluşturuyor. Söylediğim gibi bol bol araştırarak ve kendi kendini eğiterek bu işi öğrenmek mümkün ama bunu iş haline getirmek hayli zor. Genellikle iş ilanlarına bakarsanız ilgili bölümlerden mezun ya da en az 2 yıl tecrübeli gibi bir kısım bulunuyor. İlk etapta piyasa girmek zor olduğu gibi alaylı olduğun için lisans bitirmiş yazılımcıya kıyasla kendini daha fazla kanıtlaman gerekiyor. Son yıllarda bu algı kırılmaya başlansa bile hala alaylı yazılımcı için işler kolay diyemeyiz. Tabi eğer bu işi sadece yapmak istedigin icin yapmak istiyorsan başlangıç için Udemy, Youtube gibi platformlarda içerik üreticilerinin ücretli veya ücretsiz yayınladığı eğitimleri değerlendirebilirsin. Ayrıca 1 milyon istihdam projesinden faydalanabilirsin yine uzman eğitimciler tarafından hazırlanmış bir arşivleri mevcut.

Şunu da eklemek istiyorum; zihinsel bir engel olmadığı sürece herkes yazılımcı olabilecek kapasiteye sahip bence.

Birkaç kaynak ekliyorum sağlıcakla kal!

338 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Merhaba, maddeler halinde konuya uzun tutmadan aklımdakileri söyleyeceğim.

1.Hangi alandan keyif aldığını tespit et. Mobil programlama, oyun programlama, web programlama, sistem programlama vs.

2.Keyif aldığın alan ile ilgili programlama dillerine bak. Web için php veya asp gibi

3.Bir kitap bir video eğitimi bitirdikten sonra, öğrenmeyi bırak uygulamaya geç. codewars gibi platformları kullan.

4.Cevabını google.com üzerinde bulabileceğin soruları sorma. Hem zaman kaybetmezsin hemde soru sorma becerin artar.

5.Matematik olmazsa olmaz değil tabi bazı yerlerde gerekli fakat ben sahada, özellikle alanı matematik olan (istatistik gibi) yerler dışında matematik kullanıldığını görmedim. Analitik düşünme becerisi ve algoritma yapısı çok farklı kavramlar.

6.Bir an önce başla! Kompleks bir şey değil yazılım öğrenmek! Üzerine çok düşünme sadece yap!

130 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

pythonla başlamalısın kolay bir dildir ve matematikle aran iyi olmaması hiç bişey degiştirmiyor yinede o işe girmen gerekiyor örneğin analitik düşünmen gerekebiliyor ileri düzeyde ama kendini pythonla başlayarak geliştirirsen ileride zorlanmazsın bu konuda.

141 görüntülenme
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın