Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Gülnur A
Gülnur A
25K UP
Üye
3

Herhangi bir ön bilgisi olmayan, bilgisayar ve yazılım konusunda eğitim almamış bir kişi yazılım öğrenmek için ne yapmalıdır?

Yazılım için gerekli şartlar neler? Başlangıç düzeyinde hangi yazılım dili tercih edilmeli? Matematik konusunda sol lobumu çok aktif kullanamıyorum ama kelimelerle aram iyidir, yine de yazılım yazabilir miyim merak ediyorum 😂😂
4,859 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Metehan Yiğit
Metehan Yiğit
4,764 UP
düşünür

selamlar gülnur, bana sorarsan öncelikle yazılım çatısı altında bulunan dallar arasında kendine en uygun olanı seçmelisin. genelde çevremde de gördüğüm hatalardan biri alan araştırması yapmadan yazılımcı olmayı istemek. web uygulamalı mı geliştirmek istiyorsun? mobil uygulama mı geliştirmek istiyorsun? siber güvenlik uygulamaları mı tasarlamak istiyorsun? UI mi tasarlamak istiyorsun? vb. vb.

Daha sonra kararında emin oldugunda yapman gereken en önemli şey araştırmak. Bol bol araştırmanı ve bilgi toplamanı öneririm. Günümüz de bilgisayar ile yapılan işlerin büyük çoğunluğunda araştırmak bilgi toplamak ve bu bilgileri işleyebilmek önemli. Bu yazdıklarım doğrultusunda kafanda bir yol çizeceksin diye umuyorum. Teknik kısımlara daha sonra geçmen senin yararına olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca başka bir hata ise algoritma öğrenmeden yazılım dillerini öğrenmeye çalışmaktır. Algoritma senin yazılım dilleri ile mantıklı birşeyler anlatabilmeni sağlayan olgudur. Diller arası syntax farklılıkları çok büyük değildir ve algoritma öğrendikten sonra farklı dilleri öğrenmek çok zorlamaz kimseyi. Kodlama algoritmasi öğrenmen için aşağıya birkaç kaynak ekleyeceğim.

Alaylı yazılımcı olma konusuna gelirsek; bu konuda piyasa tam bir paradoks oluşturuyor. Söylediğim gibi bol bol araştırarak ve kendi kendini eğiterek bu işi öğrenmek mümkün ama bunu iş haline getirmek hayli zor. Genellikle iş ilanlarına bakarsanız ilgili bölümlerden mezun ya da en az 2 yıl tecrübeli gibi bir kısım bulunuyor. İlk etapta piyasa girmek zor olduğu gibi alaylı olduğun için lisans bitirmiş yazılımcıya kıyasla kendini daha fazla kanıtlaman gerekiyor. Son yıllarda bu algı kırılmaya başlansa bile hala alaylı yazılımcı için işler kolay diyemeyiz. Tabi eğer bu işi sadece yapmak istedigin icin yapmak istiyorsan başlangıç için Udemy, Youtube gibi platformlarda içerik üreticilerinin ücretli veya ücretsiz yayınladığı eğitimleri değerlendirebilirsin. Ayrıca 1 milyon istihdam projesinden faydalanabilirsin yine uzman eğitimciler tarafından hazırlanmış bir arşivleri mevcut.

Tüm Reklamları Kapat

Şunu da eklemek istiyorum; zihinsel bir engel olmadığı sürece herkes yazılımcı olabilecek kapasiteye sahip bence.

Birkaç kaynak ekliyorum sağlıcakla kal!

952 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. 1 Milyon Istihdam. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Kodlamaevi. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Youtube Shift Delete Kanali. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Youtube Selman Kahya . (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 5. Yazar Yok. Google. (13 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
arkady ilyesevych
Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, maddeler halinde konuya uzun tutmadan aklımdakileri söyleyeceğim.

1.Hangi alandan keyif aldığını tespit et. Mobil programlama, oyun programlama, web programlama, sistem programlama vs.

Tüm Reklamları Kapat

2.Keyif aldığın alan ile ilgili programlama dillerine bak. Web için php veya asp gibi

3.Bir kitap bir video eğitimi bitirdikten sonra, öğrenmeyi bırak uygulamaya geç. codewars gibi platformları kullan.

Tüm Reklamları Kapat

4.Cevabını google.com üzerinde bulabileceğin soruları sorma. Hem zaman kaybetmezsin hemde soru sorma becerin artar.

5.Matematik olmazsa olmaz değil tabi bazı yerlerde gerekli fakat ben sahada, özellikle alanı matematik olan (istatistik gibi) yerler dışında matematik kullanıldığını görmedim. Analitik düşünme becerisi ve algoritma yapısı çok farklı kavramlar.

6.Bir an önce başla! Kompleks bir şey değil yazılım öğrenmek! Üzerine çok düşünme sadece yap!

440 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close