Sorulara Dön
1
Sosyal Bilimler

Her toplum belirli zamanlarda farklı şekillerde olsa da dikta yönetimler yaşar mı, bu toplumların gelişimindeki doğal bir aşama mıdır?

Her toplumun belli zamanlarda kentleşme yaşadığını ve bunun bir toplumsal gelişim basamağı olduğu tezini kabul edersek, toplumların farklı zamanlarda yaşadıkları otoriter yönetimler de toplumların bir gelişim basamağı mıdır, bir doğal süreç midir bu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kentleşme dediğimiz yaşam biçimi daha çok 1800'lerin başlarında sanayi devrimi ile yükselişe geçmiştir. Ondan önceki uzun süreli tarım çağı olarak adlandırılan dönemde kent nüfusu köy nüfusundan çok gerideydi. Ancak bu yapı, direk olarak toplumların monarşi ya da tersi olan demokrasi tercihi için tek etken sayılmaz. Monarşinin tarihine ya da ortaya çıkış dinamiklerine bakarsak hayvanlar aleminde de toplu halde yaşayan grupların bir liderinin olduğunu görürüz. Yani zeka sahibi hayvanlar ve bunların oluşturduğu toplulukların bireyleri tamamen eşit niteliklerde olmadığı için mutlak olarak bir liderlik-takipçilik olgusu var olmuştur doğada. İnsanda da bu böyle. Ancak bir yandan da insanoğlu tarım döneminde demokrasiyi icat etmiş ve Antik Yunan döneminde de, yani insanlığın fikir üretmeye başladığı ve bir anlamda dünyayı ve kendisini sorgulamaya başladığı dönemde de bu konu üzerine fikir yürütmeler yaparak toplumun farklı kesimlerinin yönetimde söz sahibi olmasının gerektiğini düşünmüştür. Tarihte monarşi ve demokrasi neredeyse hep bir arada bulunmuş, zaman zaman tercih edilmiş ya da terk edilmiştir. İlk bakışta monarşi, demokrasiden daha ileri ve gelişkin bir sistem gibi görünse de bu doğru değil çünkü en demokratik kabul edilen ülkelerde de dönem dönem monarşiye yakın iktidarların söz sahibi olup kabul gördüklerine rastlarız ki son yıllarda buna benzer bir dönem yaşıyoruz. Bunun doğal bir süreç olduğunu iddia etmek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama genel olarak toplumdaki bireylerin kaçınılmaz olarak farklı olmaları, eşit zeka, beceri ve hayati yeterlilikte olmamaları nedeni ile bir yönetime ve iktidara ihtiyaç duymaları gayet normal. O iktidarda söz sahibi olup olmamaları ise dönemsel ve değişken bir şey. Ancak tarihe bakarsak monarşinin başlı başına bir bir gelişim aşaması olduğunu da söylemek zor.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın