Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bilim Ve Toplum
Üye
2

Her insan özel midir?

1,113 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Fındıkcı
Kendi fikrimi paylaşıyorum.

Her insan özel değildir. Her insan için "özel insan" tanımı değişkenlik gösterebilir. Çeşitli konularda yetenekli olan insanlara denir genelde, örneğin; hafıza, koşu, sanat vs. Her dalda özel bir insan vardır fakat her insan özel değildir. Bazı insanlar düz insandır, bazıları ortalama ya da vasat.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ersals Krononot
Ersals Krononot
253K UP
Krononot⁸

İnsan türünün bireylerini nitelik yönüyle değerlendirmek temelde tutarlı bir sonuca gitmeyebilir. Bireysel görüşlere sahip olunabilirse de, net-kesin konuşmak için yetersiz kalacak kadar fazla duygusal bir tür insan. Evrensel olarak iki şeyin tamamen aynı olmasının imkansızlığını biliyoruz. Yapısal olarak evren, değişim üzerinden işliyor entropik yapısı gereği. Bu da her kum tanesini, her kar tanesini vs değişik farklı olma sonucunu doğuruyor. Bu durum, kompleks yapılarda insan türü için daha görünür oluyor. Canlı bireylerindeki farklılığın mekanizmasını anlayabilmiş olmamız, türe ait her birey özel midir sorusunu cevaplamıyor. İnsanın "özel" tanımı, içinde ontolojik bir değer atfını taşıdığı için, -bireyin değer yargılarına göre- değerli değersiz ayrımı kilit rol oynayacaktır cevapta. Diğer bireylerin nitelikleri referans alındığında -yetersiz- kalan bireylerin "özel olmama" gibi bir değer atfına maruz kalmaları kaçınılmaz. Mantıksal yaklaşılırsa, canlı olan her birey, kendi karakteristik özelliklerine sahip olacağı için özel olmak durumundadır. (ontolojik anlamda değerli olma dan bağımsız olarak) Teknik anlamda kendi karakteristik özelliklerini taşıyor olma, popülasyonu bu farklı yönden zenginleştireceği için (bireye göre nitelikli-niteliksiz ayrımı da geçersiz kalır), her birey özel kabul edilebilir. İnsan türüne ait bireylerin bencil yapılarının kendilerini özel ve değerli hissetmeleri durumu bu konudan farklı. Bütünü değil, kendini düşünerek değerli - özel hissetme gibi ilkel duyguların etkisinde şekillenen zihinlerin kendi değerini bütünü gözeterek değerlendirmesi yakın zaman için mümkün görünmüyor. İnsan türünde gelişim birey bazında daima üst noktalara çıkacak. Ancak popülasyona malolması bazen yüzyıllar bazen asırlar alacak. Bir zamanlar köle - efendi ilişkisini normlar içinde ele alan bir insanlığı düşünürsek, bu maloluşun, bir çok bireye maliyetinin ne kadar fazla olduğunu anlamak mümkün.

129 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close