Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Her çeşit varoluş çeşitli bağımlılıklar üzerinde gerçekleşirken, "bağımlılık" kavramını çoğunlukla negatif kavrayan insan zihni "yüce" olabilir mi?

Oksijene bağımlı biyolojik makineler/canlılar, eğitime bağımlı nöral ve sinaptik makineler/beyinler, sevgiye bağımlı romantikler, öfkeye bağımlı düşmanlar, çekirdeğine bağımlı elektronlar, yöneticisine bağımlı yönetilenler, elektriğe bağımlı elektronik aletler, inanca bağımlı müminler, internete bağımlı akıllı telefonlar, eroine bağımlı "zavallılar? "

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Buradaki patolojik bağımlılık ile bağ kavramlarını ayırmak gerekiyor. Kişinin, kendisine zarar verdiğini bildiği bir konudan uzaklaşmak istemesine rağmen bunu tam olarak gerçekleştiremiyor olduğu konular bağımlılık tanımına girer. Ancak kişinin patronu ile olan sosyal etkileşimi bir bağımlılık değil, sosyal bağ olarak tanımlanabilir. Eğer bağımlı kişilik sorunu yoksa tabii ki :)

Oksijen - organizma, elektron- çekirdek gibi etkileşim biçimlerinin bağ kurma nedeni ve bu bağın işleyişi bildiğimiz bağımlılık mekanizmasından tamamen ayrıdır.

Bağımlılıkta, kişinin bir uyaranla etkileşiminin, kısayoldan ve ani dopamin artışına karşı süreklilik oluşturması söz konusudur. Ancak oksjienin organizmanın enerji üretmede hammadde olması ya da güçlü nükleer kuvvetlerin elektron - çekirdek etkileşimini sağlaması gibi konular bundan tamamen ayrı.

Bağımlılığın her türlüsü, gelişmiyor olmanın bir negatif yan etkisi olarak düşünülebilir. Tabii ki kültürel, aile içi alışkanlılar gibi kaynakları olabilir. Ancak kişinin yaşamsal üst bir hedefi olmaması ve buna bağlı bireysel gelişim süreci yaşamaması, bir konuda uzmanlaşma zahmeti göstermemesi gibi durumlar, gerekli dopamini kolay yollardan elde etmeye itebilir. Genelde duygusal bir bilinçaltı neden kaynaklıdır. Özellikle sigaraya yüklenen bireysel anlam, ona olan bağımlılıkta çok önemli bir rol oynar. Örneğin bir bayan, ölen babasının yaşamında sigara kokması nedeniyle sigara bağımlısı olması, sigaraya olan bağımlılık hikayesi vakası örneğidir. Nesneyle, geçmişteki duygusal bağı birleştirerek bağımlılık oluşabilir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sizi absürt şeylere inandıranlar, size iğrençlikler yaptırabilirler.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder