Sorulara Dön
0
Felsefe

Her çeşit varoluş çeşitli bağımlılıklar üzerinde gerçekleşirken, "bağımlılık" kavramını çoğunlukla negatif kavrayan insan zihni "yüce" olabilir mi?

Oksijene bağımlı biyolojik makineler/canlılar, eğitime bağımlı nöral ve sinaptik makineler/beyinler, sevgiye bağımlı romantikler, öfkeye bağımlı düşmanlar, çekirdeğine bağımlı elektronlar, yöneticisine bağımlı yönetilenler, elektriğe bağımlı elektronik aletler, inanca bağımlı müminler, internete bağımlı akıllı telefonlar, eroine bağımlı "zavallılar? "

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Buradaki patolojik bağımlılık ile bağ kavramlarını ayırmak gerekiyor. Kişinin, kendisine zarar verdiğini bildiği bir konudan uzaklaşmak istemesine rağmen bunu tam olarak gerçekleştiremiyor olduğu konular bağımlılık tanımına girer. Ancak kişinin patronu ile olan sosyal etkileşimi bir bağımlılık değil, sosyal bağ olarak tanımlanabilir. Eğer bağımlı kişilik sorunu yoksa tabii ki :)

Oksijen - organizma, elektron- çekirdek gibi etkileşim biçimlerinin bağ kurma nedeni ve bu bağın işleyişi bildiğimiz bağımlılık mekanizmasından tamamen ayrıdır.

Bağımlılıkta, kişinin bir uyaranla etkileşiminin, kısayoldan ve ani dopamin artışına karşı süreklilik oluşturması söz konusudur. Ancak oksjienin organizmanın enerji üretmede hammadde olması ya da güçlü nükleer kuvvetlerin elektron - çekirdek etkileşimini sağlaması gibi konular bundan tamamen ayrı.

Bağımlılığın her türlüsü, gelişmiyor olmanın bir negatif yan etkisi olarak düşünülebilir. Tabii ki kültürel, aile içi alışkanlılar gibi kaynakları olabilir. Ancak kişinin yaşamsal üst bir hedefi olmaması ve buna bağlı bireysel gelişim süreci yaşamaması, bir konuda uzmanlaşma zahmeti göstermemesi gibi durumlar, gerekli dopamini kolay yollardan elde etmeye itebilir. Genelde duygusal bir bilinçaltı neden kaynaklıdır. Özellikle sigaraya yüklenen bireysel anlam, ona olan bağımlılıkta çok önemli bir rol oynar. Örneğin bir bayan, ölen babasının yaşamında sigara kokması nedeniyle sigara bağımlısı olması, sigaraya olan bağımlılık hikayesi vakası örneğidir. Nesneyle, geçmişteki duygusal bağı birleştirerek bağımlılık oluşabilir.

163 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın