Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

Her bilimsel bulgu kamuoyuna açıklanır mı?

Devletlerin silah departmanları veya şirketler bir buluş yaptıklarında bunu çoğu zaman paylaşmıyorlar, belkide dünyada var olan bilgi paylaşılmayan bilgiden azdır. Buna rağmen bilimle uğraşmak anlamsız geliyor.

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayır, bilimsel her bulgu (yani "gerçek" olduğunu bildiğimiz her şey) Dünya ile paylaşılmıyor. "Gizli" olarak kategorilendirilen çok sayıda araştırma ve geliştirme var.

Ancak iddianızın aksine, bunların sayısı, bildiklerimiz yanında bir hiç.

Bunun da çok basit bir nedeni var: Dünya üzerinde hiçbir askeri birim veya devlet yok ki, Dünya'nın kolektif bilgi birikiminden daha hızlı bir şekilde bilgi biriktirebilsin. Hatta daha da ileri gidip, Dünya'daki bütün askeri birlik ve devletlerin gizli birimlerinin toplamının bile halka açık akademik literatür yanında pratik olarak sıfır kalacağı söylenebilir.

Bilgiye ulaşmak, gerçeklere erişmek, bunlar üzerine teoriler inşa etmek, yol boyunca hipotezleri sınamak, deneyler yapmak, bunların her basamakta çıkacak binlerce sorunuyla boğuşmak gibi şeyler, çok sayıda ve farklı beyin gücünün bir arada çalışabilmesini gerektiriyor. Hatta çoğu durumda bazı sorunlar, onlarca yıl sonra Dünya'nın diğer bir köşesindeki atılımlar sayesinde çözülüyor.

Çok güçlü ve zengin bir devlet, kaynaklarını ayırarak var olan bilimin binde veya milyonda biri kadar ötesine geçebilir muhtemelen, evet. Bir radardan kaçınma teknolojisi, bir içten yanmalı motor teknolojisi, bir iletişim protokolü halka ulaştırılmadan önce bu devletlerce veya birimlerce geliştirilebilir, evet. Ancak bunların birikimli olarak ilerlemesi, eğer kamuya arz edilmezse, imkansıza yakın olacaktır; çünkü elinizde 1000 değil, 10.000 veya 100.000 bilim insanı bile olsa (ki neredeyse hiçbir zaman bu kadar geniş bir "gizli birim" olmamıştır), bunların, sayısı yüz milyonlarla ifade edilebilecek diğer akademik camia yanında erişimi, bilgi birikimi, perspektifleri, katkıları, "işin ucundan tutma becerisi" kıyaslanamayacak kadar az olacaktır.

Bu nedenle belki 10 yıl, belki 20 yıl, belki 50 yıl bir teknolojik atılım belli bir ülkenin ordusuna (hatta ordusunun belli bir birimciğine) özgü kalabilir. Ancak bunun üzerine 500 yıllık daha da gelişmiş bir teknolojik atılım inşa etmek, aynı zamanda "gizli" kalarak mümkün değildir. Akademik literatür, yani insanların "gerçek" olduğuna en çok emin olduğu bilgi birikimi hiçbir tekil zümreye veya gruba ait olamaz. Hele günümüzde hiç olamaz; çünkü bilim o kadar gelişti ve granüler hale geldi ki, "ıncık cıncık" sayılabilecek trilyonlarca saha doğdu ve bunların hepsine "uç düzeyde" hâkim olan ama "gizli" statüsünde olup sadece birkaç yüz araştırmacıyı bünyesinde barındıran bir kurumu uzun süre sürdürmek imkansız.

Yapılan ne? Kamuya açık bilimin 1 adım ötesinde olmak, kamunun erişebileceği maddi kaynaklardan fazla maddi kaynakla, o akademik literatür içerisindeki bilgileri daha hızlı, daha verimli, daha etkili bir şekilde birleştirerek diğer ülkelerden veya birimlerden bir adım önde olabilmek. O 1 adımı 1000 adım yapmak pratik olarak imkansız; ancak 1-2 adım bile önde olabilmek, günümüzdeki askeri, politik, diplomatik ve reel ilişkilerde "her şey" demek olabiliyor. Bu da birçok ülke için zaten yeterli.

169 görüntülenme
7
Paylaş
7
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et