Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mevlüt Can Ay
Üye
2

Helyum uzayda neden sıvı değil de gaz halde bulunuyor?

Büyük Patlama'nın kozmik mikrodalga arkaalan ışınımıyla belirlenen uzayın sıcaklığı 2,7°K kelvindir. bu da (−270,45 °C) tekabül etmektedir. Helyum ise -272 °C -268 °C derece arasında sıvı bulunuyor. Peki bu durumda helyum uzayda nasıl oluyorda sıvı değil de gaz halde bulunuyor?
355 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Mehmet Göksu
Mehmet Göksu
25K UP
Otodidakt

Tüm maddelerin belirlenen kaynama sıcaklıkları 1 atmosfer basınç, yani deniz seviyesine göre belirlenir. Basın azaldıkça bu kaynama sıcaklığı da düşer. Mesela bildiğimiz sıvı su, deniz seviyesinde 100 santigrat derecede kaynarken, 8.848 metre yükseklikteki Everest dağında atmosfer basıncı daha az olduğu için 70 derecede kaynar.

Uzayın vakum ortamındaysa her maddenin kaynama sıcaklığı o kadar fazla düşer ki, hiçbir madde sıvı halde bulunamaz, anında kaynayarak gaz formuna dönüşür.

Tüm Reklamları Kapat

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
181K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Kozmik arka plan ışınımında başlayalım: Tespit edilen bu ışıma, büyük patlamadan sonra meydana gelen fosil ışımanın dalga boyudur ve -270,40 sıcaklığındaki cismin yaydığı ışıkla eşdeğerdir. Buradan varacağınız sonuçla evrenin her yeri 2,7 Kelvin sıcaklığında diyemezsiniz. Evrenin, yıldız ışığı ve enerjisinin en az ulaştığı devasa boşluklarda taneciklerin sıcaklığı 2,7 Kelvin diyebiliriz.

Hidrojen ve helyum atomlarının bulunduğu gaz bulutları, nebulalar sanıldığı gibi soğuk değildir, sıcaklıkları binlerce dereceye hatta milyonlarca dereceye ulaşabilir. Gaz bulutları uzaktan yoğun gibi gözükse de aslında metreküp bazında 30-40 molekülden fazla değildir. Fakat birbirleri çarpışmaları ve ısı aktarımları sayesinde bu yüksek sıcaklıklara ulaşabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Uzayın boşluk olması, taneciklerin ısı aktarımını yapacağı veya alacağı bir malzeme olmadığı için ısılarını ancak ışıma yoluyla kaybederler ve ışıma yoluyla ısı kaybı temas ile ısı kaybına göre çok verimsizdir.

Yukarıda iki paragrafta anlattığımız nedenlerden ötürü gaz bulutları ki çoğunluğunu helyum ve hidrojen oluşturur, yüksek ısılarını yıldız oluşumunu tetikleyecek bir noktaya gelinceye kadar korurlar.

Sonuç olarak; evrende sıvılaşmış hidrojen ve helyum gazı göremezsiniz.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
58K UP
Bilimsever

Tahmini olarak söylüyorum dünya ortamı ile uzay ortamının farklılığından dolayı muhtemelen. Dünyadaki atmosferik basınç helyumu sıvı halde tutuyordur. Uzayda ise herhangi bir atmosferik basınç olmadığı için gaz halinde bulunuyordur.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close