Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
1
hayvanlarda insanlar gibi menepoz/antropoz dönemleri var mıdır?
286 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Araştırmacı

Yumurtalıklı çoğu insan menopoz geçirir. Ancak çoğu hayvan bunu yapmaz ve üreme organları olduğu kadar sürer. Biz bir aykırı durumuz. Balinalar da öyle.

Bir grup bilim insanının Pazartesi günü Scientific Reports dergisinde bildirdiğine göre, Beluga balinaları ve narwhals, menopoz memelilerinin saflarına bilinen en son katkıdır .

Bu, toplam tür sayısını beşe getiriyor: bu iki balina, katil balinalar, kısa kanatlı pilot balinalar ve biz.

Bu Reklamı Kapat

İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nde hayvan davranışı inceleyen Sam Ellis , yaşamın kaba, evrimsel bakış açısıyla - hayatta kalma ve üremenin varoluşun ana hedefleri olduğunu - “üremeye devam etmemek çok garip” dedi .

Bu yüzden Ellis ve araştırmacıları, bu olağandışı biyolojik özelliğe sahip olan diğer olağanüstü yaratıkları aramaya gittiler.

Başka hiçbir insan olmayan primat menopoza girmez. En yakın primat akrabalarımız, üreme organları vücutlarının geri kalanı ile senkronize olarak yavaşladıkları için esasen sonuna kadar hamile kalabilirler.

Bu Reklamı Kapat

Emekli Emory Üniversitesi şempanze araştırmacısı James Herndon , "Şempanzeler yaşam sürelerinin çoğunda üreme açısından uygundur" dedi .

2012'de yayınlanan esir şempanzeler üzerine yaptığı araştırma, kadın şempanzelerin yaşamlarının son yıllarında menopozdan geçtiğini göstermektedir .

Kadınlar genellikle 45-55 yaşları arasında menopoza girerler ve onlarca yıl daha yaşayabilirler.

Yeni raporun yazarları, Balina Araştırmaları Merkezi ile birlikte Exeter ve York Üniversitelerinde dişli balinalara odaklandılar.

Dişli katil balinaların da kırk yıllık araştırmaya dayanan menopozdan geçtiğini biliyorlardı. Araştırmacılar, ilgili 16 balina türünün anatomik verileriyle tarama yaptı.

Diğer araştırmacılar, kitle teli gibi olaylardan sonra diseke edilen ölü balinaların anatomik tanımlarını topladılar.

Bu Reklamı Kapat

Bilim adamları diş gibi özelliklerden balinaların yaşlarını anlatabilirler.

Balina yumurtalıklarının analizi hayvanların üreme oranlarını gösterir. (Bir balina her yumurta bıraktığında yumurtlama yumurtalıkta küçük bir kalıcı yara izi bırakır.)

"Eğer bütün bir nüfusa sahipseniz," dedi Ellis, "yumurtalıktaki faaliyet ile yaş arasındaki ilişkiyi elde etmeye başlayabilirsiniz."

Bu ilişki belugas ve narwhall'ların 60-70 yıllık yaşamlarının bitiminden önce yumurtlamayı bıraktığını ortaya koydu. Sperm balinaları gibi diğer dişli balinalar verimli kaldı.

Bu Reklamı Kapat

Menopozun iki evrimsel gereksinimi vardır: "Uzun süre yaşamalısınız ve hayatınızın sonunda üremeyi bırakmanız gerekiyor," dedi Ellis.

Büyükanneler menopoz için anahtar olabilir. 1980'lerin ve 1990'ların sonlarındaki antropolojik çalışmalar, menopozun modern avcı-toplayıcıların kabileleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanlar için ortak olduğunu gösterdi.

Utah Üniversitesi'nde antropolog olan Kristen Hawkes , bu araştırmanın mimarlarından ve "büyükanne hipotezi" olarak adlandırılanlardan biriydi.

Bu hipotezde, yaşlı bir kadın çocuklarının çocuklarının gelişmesine yardımcı olur. Menopozdan sonra, artık çocuk sahibi olamadığında, zamanını ayırır ve torunlarına yardım etmek için bilgi biriktirir.

Hawkes, "büyükanne etkileri nedeniyle soyumuzda uzun ömürlülüğün gelişimine bahse girer".

Soğuk ve uzak kuzey denizlerindeki doğal habitatlarındaki narwhals ve beyaz balinaların davranışlarını incelemek zor.

Alaska ve Rusya'da belugas okuyan ancak mevcut rapora dahil olmayan ekolog Roderick Hobbs, "Belugas'ta, ilk birkaç yıl boyunca anne bakımı dönemi iyi belgelenmiştir. Bunun ötesinde sosyal yapı iyi bilinmemektedir" dedi. .

Bu balinalar için Hawkes, "bir çeşit büyükanne muhtemel görünüyor, ama ne?" Dedi.

Katil balina annelerinin "büyük yetişkin oğulları" ile somon paylaştıklarını ortaya koyan son zamanlarda orcas'taki bir çalışmaya işaret etti . Bu yetişkin oğullar başka bir yerde çiftleşiyorlar ve böylece büyük annelerin orca kapsülünün soyuyla rekabet etmeyen "büyük annelerin büyük oğullarına verdiği yardım daha fazla torunla sonuçlanıyor".

Bu yeni çalışma, menopozun dişli balinalarda üç kez bağımsız olarak evrildiğini göstermektedir: bir kez katil balinalarda, bir kez kısa kanatlı pilot balinalarda ve bir kez de nargile ve belugas'ın ortak atalarında.

Ellis, bu balina türlerinin sosyal yapılarının benzer olabileceğinden şüpheleniyor.

Ancak beyaz balinalar üzerinde yapılan hiçbir çalışmada, "üreme sonrası dişilerin torunlarının başarısına katkıda bulunduğunu göstermek için" gerekli olan çok nesilden oluşan bir perspektif bulunmamaktadır.

İnsanlar, "evrim geçirdiğimiz atalardan oldukça uzaktalar," dedi Ellis, erken insan gruplarına uygulanan seçim baskılarından uzaklaştı. Ancak bu balinaların milyonlarca yıl önce ataları ile benzer ortamlarda ve gruplarda yaşadığını söyledi.

Bu Reklamı Kapat

Balina menopozuna yol açan koşulları anlarsak, belki de bunu kendimizde daha iyi anlayabiliriz.

253 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Science Alert. (27 June 2020). Alındığı Tarih: 27 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et