Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Hayvanlar eğlence amaçlı kullanılmalıdır tezini nasıl savunursun?

268 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
321K UP
Sinema yazarı

Sorunuzdaki "kullanılma" kelimesi şüpheli bir kasıt içeriyor. İlla bu kelime bağlamında cevap istediğinizi varsayarsak bırakın hayvan-insan ilişkilerini hiç bir ilişki türü pek de erdemli sayılmaz. Çünkü o mantıkla eşler de birbirini üremek için kullanırlar, ebeveynler çocuklarını genlerini bırakmak ve muhafaza etmek için kullanırlar, çocuklar ebeveynlerini "senin genini taşıyorum, ne dersem yapacaksın" gibilerinden zaten akla gelebilecek her şey için birer köle gibi kullanırlar, ki mevcut durum neredeyse aynen budur. İşverenler çalışanlarını kullanırlar ve çalışanlar da işverenlerini kullanırlar. Sanatçılar duygularını ve fikirlerini sömürdükleri sanatseverleri kullanırlar, sanatseverler zaten sanatçıları kullanırlar vs. Bu denge sonsuza gider.

Ama bu kullanmayı, karşılıklı bir sözleşme olarak görürsek ve iki taraf da kendi istek ve iradeleri ile söz konusu ilişkiye girerlerse ortada bir kullanmadan bahsetmek pek de doğru olmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu bağlamda, yukarıda andığım tüm ilişki türlerini incelersek, çocuk yapmak dışında hepsinde aslında bir sözleşme söz konusudur. Birileri bir şey vaat eder, diğeri de bu vaade cevap verir. Bu durumda da ortada bir kullanma yoktur.

Gelelim hayvan meselesine... Aslında hayvanseverlerin büyük çoğunluğu, kendilerini pek sevgi dolu, pek doğa dostu, pek yaşama ve hayvanlara kutsiyet atayan insanlar olarak görseler de aslında gerçekler bunu tam zıttı. Neden? Çünkü bir hayvanı pek küçük yaşta evimize alıyoruz ve onun, başka hiç bir tür yaşamı ve ortamı tanımasına ve kendi istediği yaşam biçimini seçip deneyimlemesine izin vermeden onun, evimizi ve bizi sevmesini sağlamaya çalışıyoruz. Hayvanın, evi ve bizi sevmekten başka bir çaresi zaten olmuyor. Bu aslında düpedüz esaret. Küçücük bir kedi ya da köpek düşünün. Doğmuş, onu alıp bakıp birkaç ay belirli bir güce getirmişiz. Onun, bizimle evde ya da sokakta diğer hayvanlar ve insanlarla yaşamak isteyip istemediğini umursuyor muyuz? Ona seçenek veriyor muyuz? Hayır. Hatta o, ev hayatına tamamen alışmış oluyor ve sokakta yaşama gücü kalmıyor. Bu esarettir. Sürekli camdan bakan, kapıyı açtığınızda dışarıya kendi iradesi ile çıkan bir hayvanınız varsa ve siz onu eve sokuyor iseniz onu esir tutuyorsunuz demektir. Ama, eğer hayvan evde bizimle mutlu ise burada irade vardır, tercih vardır. Bİz o hayvana sevgi, yemek, güvenlik, sıcak ve huzurlu bir ev veririz, o da bize sevgi, ilgi, sevimlilik, eğlence vs. verir. Bu sözleşmede bir şüphe yok. Ama ortada bir sözleşme var.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi de gelelim hayvanların eğlence sektöründe kullanılması meselesine... Aslında açıklamalarımla yüksek oranda cevap verdim bile. Eziyet, zorlama, ödül vs. gibi dinamikleri söz konusu olmayıp ortada biz sözleşme var ise, hayvanlar eğlence için kullanılabilir. Çünkü o hayvanı, insanları eğlendirmek için kullanan insanlar o hayvana aslında onun da icra etmekten keyif aldığı bir faaliyet alanı sunuyorlardır. Müzisyenle ya da sinemacıyla yapımcı gibi. Ressamla sanat galerisi sahibi gibi. Takım sahibi ile teknik direktör ya da futbolcu gibi. Hakkaniyetli bir sözleşme. Sirk sahibi hayvanları bakar, besler, onları mutlu eder, onları eğitir ve onların becerilerini sergilemesine olanak verir. Burada hiç bir sorun yok. Sorun hayvanların zorlanmasına, eziyet görmesinde, şartlandırılmasında ve kötü şartlarda muhafaza edilmesinde. Ve zaten hepimiz, o hayvanların zorlandığını, kötü şartlarda yaşatıldığını, eziyet gördüklerini biliyoruz. Bu nedenle hayvanların eğlence amaçlı kullanılmasına her şekilde karşıyız. Ama belki de iyi şartlara sahip olduğu sürece insanları eğlendirmekten keyif alacak hayvanlar da vardır? Ki aslında belki değil, bunun olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Evimizdeki hayvanımız ne şirinlikler yapıyor bizlere. Ve dediğim gibi bir hayvanı sirkte hapsedip kullanmakla evde hapsedip kullanmak arasında, iradi ve tercih açısından bir fark yok. İkisi de hayvanın tercihi değil. Bizim tercihimiz.

Dediğim gibi hayvanların eğlence amaçlı kullanılmasına karşıyız. Ama bu karşılık felsefi, duygusal olmayabilir hatta olmamalı. Hayvanlar bunu kendileri istiyor ve tercih ediyor olabilir. Bundan mutlu olabilirler. Gerçek hayvansever bence, hayvanların tercihlerini yapmalarına izin veren insandır. Kendi adıma alıp 1,5 yıl bakıp beslediğim kedimi, kendisi öyle istediği için sokağa bıraktım. Çünkü gayet iyi bakılıyor, besleniyor, ilgi ve sevgi görüyor olsa da gözü ve aklı sokaktaydı. Alıştıra alıştıra onu sokakla tanıştırdım ve sonunda gözetimle bıraktım. Bir hafta sonra beni tanımadı bile. Gayet de mutluydu. Evde olduğundan çok daha mutluydu. Peki soruyorum: Kaç hayvan sahibi, hayvanına bu tercih hakkını veriyor? İşte sirklerde kötü şartlar ve zorlama olduğu için hiç bir hayvanın o hayatı tercih etmeyeceği çok açık. O nedenle karşıyız buna. Ama hayvanların tercihlerine saygı duyan ve onları iyi şartlarda bakıp muhafaza eden iş sahibi birileri olsa hayvanların eğlence amaçlı "barındırılması"nda hiç bir sakınca olmaz. Bahsettiğim gibi, sözleşme mantığı. Ben sana iyi şartlarda bir yaşam, sevgi ve becerilerini insanlarla paylaşabileceğin bir ortam vereyim. Sen de hem iyi bir hayat yaşa, hem de insanları eğlendir ve becerilerini sunma olanağı bul. Artık o hayvana bir sanatçı da denebilir bence. Ha böyle sirkler, eğlence sektörü yok mudur? Bilmiyoruz? Belki vardır. Varsa da öylesi bir yapıya karşı olmak mantıklı değildir bence.

Umarım bir pencere açabilmişimdir... Sağlıcakla...

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close