Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Aykut Aslan
Aykut Aslan
22K UP
Üye
1

Hayvanken bitki ya da tam tersi olan bir canlı türü var mı?

Soru biraz tuhaf gelecek ama çevresel şartlar vb gereği türünü tamamen değiştiren bir canlı türü var mııdır?
781 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
905K UP
Öğrenci-Okur

Öncelikle şunları netleştirelim: Hayvanlar ve bitkiler ayrı alemler (kingdom). Evrim, Ağaç şeklinde ilerler. Soy ağacınız gibi düşünün. Hayvanlar ve bitkiler çok çok çok çok çok uzak "kuzen". Yaklaşık 1,5 milyar yıl önce[1] ortak ataları var. Yani soy hatları çok uzun zaman önce ayrılmış kuzenler. Dolayısı ile hayvandan bitki, bitkiden hayvan evrimleşemez. Kuzeninizin size dönüşmeyeceği gibi ya da daha yakın kuzenler olan şempanzelerin insana, insanın şempanzelere dönüşmeyeceği gibi. Bitkiler ve hayvanlar o kadar farklı ki sadece bitkilerin (ya da tam tersi) hayatta kalabileceği bir ortamda hayvanlar bitkiler (gibi) evrimleşmeyecektir, bütün hayvanlar ölecektir.

133 görüntülenme

Kaynaklar

 1. TimeTree. Get Divergence Time For A Pair Of Taxa. (11 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 11 Şubat 2021. Alındığı Yer: timetree.org | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Böcekçil beslenen bitkilerin böcek olmadığı veya yakalayamadığı koşullarda sadece fotosenteze dayalı ve topraktan alabildiği protein ve nittojenle hayatta kalabilmeyi başarması gibi birşey olabilir mi?

Kaynaklar

 1. C. Zimmer. Böcekçil Beslenen Bitkiker. (2 Mart 2010). Alındığı Tarih: 11 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Sıradan Vatandaş

Taksonomideki(canlıların sınıflandırılması) her takson(tür, cins, aile, şube vs. grupları için) başka bir soy grubunu ifade eder. Belli başlı özellikleri değil. Örneğin termitler karıncalara benzetilebilir ama soy hatları itibariyle hamam böceklerinin bulunduğu taksona dahildir. Asla bir termit soy hattı karınca olarak adlandırılamaz(ileride genetik bilimi çığrından çıkar da her yer hibrit genlere sahip canlılarla dolup taşarsa ayrı) Karınca olmak bir soy hattına mensup olmak ve o soy hattındaki diğer türlerle paylaşılan bir takım benzerliklerle ilgilidir. Hayvan ve bitkilerde de durum budur. İkisi birer soy hattıdır.

Ama dersen ki benim bitkiden anladığım fotosentez yapmak, ben fotosentez yapan hayvan isterim, fotosontez yapan hayvan var mı? Var :D https://evrimagaci.org/kleptoplazi-bir-hayvan-bitki-genlerini-calip-klorofil-uretip-fotosentez-yaparak-kendi-besinini-uretebiliyor-514

Tüm Reklamları Kapat

Bitkiler gibi sabit hayat süren hayvanlar da var. İkisi bir arada olsa hayalindeki bitki hayvan oluşur sanırım :D

Yani bir takım özellikleri taşıyabilirler. Bir bitki bir ihtimalle hayvan, bir hayvan bitki izlenimi verebilir. İmkansız değil. Ancak genel anlamda genetikleri, hücre yapıları çok farklı kalacaktır. Biraz incelendiğinde bitki mi hayvan mı olduğu net bir şekilde anlaşılacaktır.

Kaynaklar

 1. C. Brahic, et al. Kleptoplazi. (12 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close