Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Hayvanken bitki ya da tam tersi olan bir canlı türü var mı?

Soru biraz tuhaf gelecek ama çevresel şartlar vb gereği türünü tamamen değiştiren bir canlı türü var mııdır?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öncelikle şunları netleştirelim: Hayvanlar ve bitkiler ayrı alemler (kingdom). Evrim, Ağaç şeklinde ilerler. Soy ağacınız gibi düşünün. Hayvanlar ve bitkiler çok çok çok çok çok uzak "kuzen". Yaklaşık 1,5 milyar yıl önce[1] ortak ataları var. Yani soy hatları çok uzun zaman önce ayrılmış kuzenler. Dolayısı ile hayvandan bitki, bitkiden hayvan evrimleşemez. Kuzeninizin size dönüşmeyeceği gibi ya da daha yakın kuzenler olan şempanzelerin insana, insanın şempanzelere dönüşmeyeceği gibi. Bitkiler ve hayvanlar o kadar farklı ki sadece bitkilerin (ya da tam tersi) hayatta kalabileceği bir ortamda hayvanlar bitkiler (gibi) evrimleşmeyecektir, bütün hayvanlar ölecektir.

126 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Taksonomideki(canlıların sınıflandırılması) her takson(tür, cins, aile, şube vs. grupları için) başka bir soy grubunu ifade eder. Belli başlı özellikleri değil. Örneğin termitler karıncalara benzetilebilir ama soy hatları itibariyle hamam böceklerinin bulunduğu taksona dahildir. Asla bir termit soy hattı karınca olarak adlandırılamaz(ileride genetik bilimi çığrından çıkar da her yer hibrit genlere sahip canlılarla dolup taşarsa ayrı) Karınca olmak bir soy hattına mensup olmak ve o soy hattındaki diğer türlerle paylaşılan bir takım benzerliklerle ilgilidir. Hayvan ve bitkilerde de durum budur. İkisi birer soy hattıdır.

Ama dersen ki benim bitkiden anladığım fotosentez yapmak, ben fotosentez yapan hayvan isterim, fotosontez yapan hayvan var mı? Var :D https://evrimagaci.org/kleptoplazi-bir-hayvan-bitki-genlerini-calip-klorofil-uretip-fotosentez-yaparak-kendi-besinini-uretebiliyor-514

Bitkiler gibi sabit hayat süren hayvanlar da var. İkisi bir arada olsa hayalindeki bitki hayvan oluşur sanırım :D

Yani bir takım özellikleri taşıyabilirler. Bir bitki bir ihtimalle hayvan, bir hayvan bitki izlenimi verebilir. İmkansız değil. Ancak genel anlamda genetikleri, hücre yapıları çok farklı kalacaktır. Biraz incelendiğinde bitki mi hayvan mı olduğu net bir şekilde anlaşılacaktır.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Böcekçil beslenen bitkilerin böcek olmadığı veya yakalayamadığı koşullarda sadece fotosenteze dayalı ve topraktan alabildiği protein ve nittojenle hayatta kalabilmeyi başarması gibi birşey olabilir mi?

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın