Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Zeynep X
Zeynep X Üye
8
hayvan vücutlarındaki şekiller neye göre ve nasıl oluşmuştur?
417 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Araştırmacı

KAYNAK 1

Hayvanların gövdesinde bulunan desenler veya çizgiler, çim, bitkiler vb. gibi çevreleriyle eşleşir.Bu, hayvanların yırtıcılar tarafından kolayca bozulmasını önler. çünkü zebra kendini çimlerin arkasına sakladığında, bu şeritler yırtıcıları tanımlamakta kafa karıştırır ve böylece koruma sağlar.

Zebra, çita gibi farklı hayvanların vücutlarında farklı şekil ve boyutlarda şeritler vardır.

Bu şeritler doğal kamuflaj görevi görür.Bu şeritler ile çalıların ve otların içinde yırtıcı hayvanlarından kolayca gizlenebilirler.

Bu Reklamı Kapat

Bu şeritler, çalı ve çim arazilerinde harmanlanmalarına yardımcı olur, böylece yırtıcıları onları kolayca bulamazlar.

KAYNAK 2

Bazı hayvanların ve böceklerin vücutlarındaki desenler bir uyarlamadır. Bu kalıplar, yakın çevreleriyle uyum sağlamalarına yardımcı olur. Bu onlara iki fayda sağlar. Bu kamuflaj onları avcılardan koruyabilir ve / veya avlarından fark edilmemelerine ve kolay avlanmalarına yardımcı olabilir.

Bu modellerin bazı örnekleri yılan, kertenkele ve bukalemun derilerindekileridir. Geckos bu cilt desenlerini ölü yapraklara veya ağaç kabuğuna vb. Benzemek için kullanabilir. Bu uyarlamalarla hayvanlar kendilerini potansiyel yırtıcılardan koruyabilir ve potansiyel av tarafından fark edilmeden kalabilir. Böylece, bu uyarlamalar gıdaya daha kolay erişim ve koruma sağlar. Bu cilt modellerinin faydalarına bir başka harika örnek, zebra derisinde olanlar.

Bu Reklamı Kapat

Bu çizgili paternin( Yapılacak herhangi bir şey için model; örnek. ,İzlenecek misal; izlenecek örnek. , Şekiller veya renkler dizisi; desen; motif) potansiyel yırtıcı hayvanların bir sürüdeki farklı hayvanları ayırt edememelerini sağladığı varsayılmıştır. Başka bir teori, çizgilerin zararlı böcekleri zebralara inmekten caydırmasıdır.

Hayvanlar ve böcekler üzerindeki paternlerin ek bir nedeni, avlanan hayvanın zehirli olduğu konusunda potansiyel bir yırtıcıya bir uyarı sinyali oluşturmaktır. Bu, zehirli ok kurbağaları ve birçok tırtıl türü için geçerlidir.

KAYNAK 3

Alan Turing'in biyolojik örüntü oluşum mekanizmasını hesaba katmak için reaksiyon difüzyon (RD) modelini ilk kez sunmasından bu yana elli yıldan fazladır. "Morfogenezin kimyasal temeli" başlıklı makalede Turing, embriyoda özerk olarak yapılan mekansal kalıpların kimyasal (hücresel) reaksiyonların durağan dalgası olarak üretildiği sonucuna vardı.

Bu yeni fikre deneysel biyologlar tarafından çok az ilgi gösterilmesine rağmen, son deneysel veriler RD mekanizmasının gerçekten hayvan gelişiminin bazı süreçlerinde işlev gördüğünü göstermektedir. RD mekanizmasının dahil olduğundan şüphelenilen fenomenler arasında, zebra balığı çizgili pigment deseni, aşağıdaki nedenlerden dolayı ideal bir model sistemi olarak vurgulanmıştır:

RD mekanizması tarafından yapılan sabit dalga canlı kalır ve sadece balık derisinde görülebilir; ve zebra balığı olarak, örüntü oluşumunun moleküler temelini açıklığa kavuşturmak için genomik bilgi ve moleküler genetik teknikleri kullanabiliriz. Bu derlemede, RD dalgasının deride nasıl yapıldığını ve korunduğunu ortaya çıkaran zebra balığı pigment patern formasyonu çalışmasındaki son gelişmeleri özetliyoruz.

AYRICA BAKABİLECEĞİNİZ LİNKLER:

https://www.canr.msu.edu/news/why-do-animals-have-different-color-patterns

Bu Reklamı Kapat

https://theconversation.com/how-animals-got-their-spots-and-stripes-according-to-maths-85053

701 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Brainly. (30 May 2020). Alındığı Tarih: 30 May 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Enotes. (30 May 2020). Alındığı Tarih: 30 May 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. (30 May 2020). Alındığı Tarih: 30 May 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et