Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Hayaletli evlerde "soğuk nokta" (cold spot) denilen şeyin bilimsel açıklaması nedir?

Arkadaşım bir keresinde bana söylemişdi ki, kız arkadaşımla evde olurken aniden hava soğuk oldu(rüzgar değil). Elektrik kesildi. Kız arkadaşı hayaletlerin geldiğini söylemiş. Önceler de böyle şeyler olmuş. Hemin odaya girince köpek korkub kaçarmış. Yalan söylediğini düşünmüyorum. Çok korkmuşdu. Ben bilimsel bir açıklama aradım internetde. Çok da tatmin edici bir cevab bulamadım. Garib olan hayaletli evde olanlar "soğuk nokta" olduğunu söylüyorlar. Bunun bilimsel açıklaması ne ola bilir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Sivasli Istari
Sivasli Istari Lise öğrencisi

(Benim şahsi fikrim) kesinlikle psikolojiden kaynaklı muhtemel kız arkadaşı böyle olaylardan çok korkuyor ve yalnız olduğu zaman bilinçaltı bunu ona gösteriyor onun korkması sebebiyle arkadaşına da korku geçmiş oluyor. Emin ol bilinçaltın sana ses bile duyurabilir o yüzden korktuğun için soğuk veya üşümüş hissetmeleri gayet doğal. Ayrıca bu elektrik olayına Murphy ile bakabiliriz bence, çünkü dediğim gibi kız arkadaşı böyle olaylardan korkuyor ve bu istemediği olayları elinde olmasa bile tetikliyor olabilir veya yanlış zamanda doğru yerdeydi de diyebiliriz.

Korku gerçek ya da hayali tehdit karşısında hissedilen ve canlının kendisini korumasına yaran en temel duygulardan biridir. Kelimenin kökeni de “korumak” fiilinden gelmektedir. Biyolojik olarak otonom sinir sisteminin ‘’savaş ya da kaç ‘’ tepkisinin aktive olduğu ilkel bir duygudur. Gerçek tehdit 5 duyu organı ile tanımlanabilen bir tehdittir. Tehdit gerçekse korku doğal ve sağlıklı bir durumdur. Tehdit gerçek değil de hayali ise sorundur. Hayali bir tehdit organizmada bir kaygı yaşanmasına neden olur. Bilinç tedbir alamaz çünkü ortada somut bir şey yoktur ama bilinçaltı bunu gerçek sanır. Bu nedenle kaygılar gittikçe artar ve yoğunlaşır. Bu durum panik atağa, paniklerin sık yaşanması takıntılara ve sonunda paranoid durumlara kadar gider. Mesela eve hırsız girmesinden korkan birisinin evin güvenliği konusunda duyduğu endişe doğaldır ve tedbir almaya iter. Köpek gerçektir, ısırma ihtimali vardır. Peki, ihtimali son derece düşük olmasına rağmen ya da hiç gerçekliği olmamasına rağmen bir şeyden korkarsanız ne olur? Örneğin “hayalet” korkusunu, ortada gerçek bir “nesne, canlı..vs” olmadığı için tedbir alamazsınız. Tedbir alamadığınızda ne yaparsınız ya psikolojik savunma mekanizmaları geliştirirsiniz ya da hurafelere başvurursunuz. Eğer kişi çok fazla korkmaya başlamışsa (arkadaşının kız arkadaşı gibi) veya korkuyorsa panik bozukluk başlayabilir, eğer isterseniz en basitinden bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca kaynak istemen çok saçma çünkü sen burada hayaletlerden, korkulardan kısacası soyut şeylerden bahsediyorsun bu bilimin işi değildir bu noktada işe metafizik girer. Metafizik de tamamen düşünceye dayalıdır o yüzden bununla ilgili hiçbir bilimsel çalışma bulamazsın. Alta bir kaynak koyarım ama internette sadece "hayaletler ve bilinçaltı" yorumu taşıyan bir kaynak olur çünkü bunlar benim şahsi fikrim.

Kısacası kız arkadaşı çok korktuğu için böyle durumlardan, (Freud'un dediği gibi "içine atılan veya sıkıştırılan her şey bilinçaltında yer edinir") bilinçaltı bilincin ötesine geçip onu korkutmaya başlamış. Çünkü (küçükken bir travma da yaşamış olabilir) izlediği veya tabir-i caizse kocakarı masallarına inanmış ve kendi içinden "yok öyle bir şey dese bile" bilinçaltı bunu yer edinmiş ve bu korkusunu ortaya çıkartacak bir olay olduğunda (evde tek kaldığında veya elektrik gittiğinde) korkmaya dolayısıyla üşümeye başlıyor, dediğim gibi bilinçaltın sana ses bile duyurabilir.

Soğuk nokta kelimesini bence böyle olaylar için kullanma derim çünkü TDK'da Soğuk Nokta; "Konserve kutularının ısı işlemi sırasında kontrol edilmesi gereken en soğuk noktası" olarak geçiyor, öylesine ekleyeyim dedim. Son olarak olayı kız arkadaşı üzerinden anlattım ama ikisi için de olabilir bu spesifik olarak kızı anlama yane.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Ekşişeyler. (12 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 12 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Haber. (12 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 12 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et