Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Teistlerin "İnce (Hassas) Ayar Argümanı" doğruluk payı nedir?
2

Hassas ayar argümanı ne kadar isabetli?

Şu bilgi doğru mu: "Yerçekimi şiddeti (10 üzeri 60)’ta 1 daha güçlü ya da daha zayıf olsa, yaşam ortaya çıkmayacaktı. Kozmolojik sabit isimli parametre 10 (üzeri120) de 1 daha güçlü olsa galaksiler oluşamayacak aynı miktarda daha zayıf olsa yıldızlar oluşamadan evren içine çökecek iki durumda da yaşam oluşmayacktı."
128 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.
Orijinal Soru: Hassas ayar argümanı yaratıcının varlığını kanıtlar mı?

Hassas ayar argümanı yaratıcının varlığını kanıtlayamaz. Çünkü bu iddiada yer alan "çok ince hesaplar söz konusu olmasaydı bu evren oluşamazdı ve bizler de olamazdık" iddiası aslında sadece biz insanlar için önem sunan bir yapının oluşması için önemlidir. Başka ayarlar söz konusu olsaydı ortaya nasıl bir evren çıkardı bilmiyoruz. Madem biz insanlar kendimizi, varlığımızı ve bizleri ortaya çıkaran bu hassas ayarı değerli ve istenerek ortaya çıkarılmış buluyoruz, belki de başka ayarlar söz konusu olsaydı başka evrenler, farklı yapı hiyerarşileri oluşurdu ve o evrende bizden çok ama çok daha zengin bir canlılık ortaya çıkardı? Bugünkü ayarla evrende biz hayli yalnız görünüyoruz, evreni meydana getiren bilinen madde sürekli oluşuyor, yok oluyor, devasa büyüklükte yapılar birbirine çarparak, patlayarak yok oluyor ve biz nadir bulunan canlılar ve canlılık içeren dünya için büyük risk oluşturuyor. Geçmişte dünya, tüm canlılığı yok etme sınırına getiren sayısız çalkantı ve sarsıntı yaşadı. Güneş sistemimizde sayısız kez gök taşı çarpması, gezegen ve uyduların birbirine çarpması olayı yaşandı. Evrenin yaşı yaklaşık 13,5 milyar yıl iken dünyanın yaşı 4,5 milyar yıl. Aradaki 9 milyar yıl boşa geçmiş gibi görünüyor. Belki de söz konusu ayar pek de hassas değildir. Çünkü olsaydı 9 milyar yıl evren, dünyanın ve üzerinde canlılığın ve sonunda insanın oluşmasını beklemezdi.

Özetle, "hassas" bulduğumuz ayar neye göre hassas? Çok daha fazla örnek verebilirim ki uzatmak gereksiz. Söz konusu ayarı hassas bulmamak için bol bol nedenimiz var.

Bu Reklamı Kapat

256 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap
Hakan Tuna
Hakan Tuna Tarih öğrencisiyim
Orijinal Soru: Teistlerin "İnce (Hassas) Ayar Argümanı" doğruluk payı nedir?

!!!!!!! Bir Panteist olarak cevap vereceğim !!!!!!!

Fizik yasalarına baktığımız zaman bir çok "yasa" görürüz. Yasalara göre belli başlı değişmez kurallar vardır. Bu değişmez yasalar "Evren'in" doğrudan açıklayıcılarıdır. Bizler herhangi bir gök cisminin ne zaman ne yerde ve onun nasıl, ne zaman oluştuğunu bilebilir, hesaplayabiliyorsak evrenin bir matematiksel formülle oluştuğu aşinadır. Değişmez yasalarımız ve formüllerimiz bizlere neredeyse her şeyi yaptırabilecek durumdadır. Öyleyse "İnce Ayar'ın" işte burada olduğunu görebiliriz.

Bu Reklamı Kapat

Yukarıda bahsettiklerime karşın şunlarda söyleniyor:

"Kara Delikler ile ince ayar nasıl olabilir?" "Yıldızlar hatta galaksiler çarpışıyor hassaslık bunun neresinde?"

Bu Reklamı Kapat

Çok Basit!

Bunlar zaten "İnce Ayar'ı" içinde değiller. Kaoslar ya da felaketler ince ayarı değiştirmez çünkü "Kütlenin Korunumu" olduğu sürece (ki her zaman olacak) hassaslığı görebiliriz. Bizlere göre kötü olan şeyler aslında "Tanrı" için daha iyi olabilir. Yahut hiç bir anlam ifade etmeye de bilir. Yok olmadığı müddetçe yasalar bize "İnce Ayar'ı" gösterir. Kaoslar ve Felaketler, Karadelikler istedikleri şeyi yok edebilir, galaksiler çarpışabilir. Ama değişmez yasalar ve formüller her zaman "İnce Ayar'ı" bizlere gösterir.

Not: Değişmez Yaslar derken evrenin her zaman açıklana bilirliğini yani bir yasa çürütülür, yeni bir yasanın doğuşunun her zaman için olacağını söylüyorum.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et