Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
hangi mikrop veya mikroplar edinsel immün yanıt ile savaşır?
bir cok yerde araştırma yaptım ama doğru düzgün bir cevap alamadım
157 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Gencay Kaan Polat
Gencay Kaan Polat 1.Nesil Yazar

Edinsel immün yanıtlar esasında Humoral bağışıklık yani antikorları ve T ile B lenfositlerini içeren bir bütündür. Edinsel bağışıklık yanıtlarının baskılanması için antikor üretimi engellenmeli, bunu sağlamak içinse B hücreleri direkt olarak baskılanmalı veyahutta T hücreleri baskılanmalıdır. Sorunuza verilebilecek en açık örnek HIV yani (İnsan immünyetmezlik virüsü) olacaktır. Peki HIV nedir ve edinsel bağışıklık sistemini nasıl çökertiyor?

İnsan immünyetmezlik virüsü (HIV), bağışıklık sistemi hücrelerini, özellikle CD4 + T lenfositleri enfekte eden ve bu hücrelerin aşamalı olarak yok olmasına neden olan bir retrovirüstür. Enfeksiyöz bir HIV partikülü, bir protein çekirdeği içinde, enfekte olmuş konakçı hücrelerden türetilen ancak viral proteinler içeren bir lipit zarfı ile çevrili iki RNA ipliğinden oluşur. Viral RNA, viral genlerin ve viral yaşam döngüsünün transkripsiyonunu düzenleyen yapısal proteinleri, çeşitli enzimleri ve proteinleri kodlar. HIV'in yaşam döngüsü, aşağıdaki sıralı adımlardan oluşur: Hücrelerin enfeksiyonu, viral RNA'nın bir DNA kopyasının üretimi ve bunun konakçı genomla entegrasyonu, viral genlerin ekspresyonu ve viral partiküllerin üretimi. HIV, CD4'e ve insan hücrelerindeki belirli kemokin reseptörlerine (esas olarak CXCR4 ve CCR5) bağlanan gp120 (120-kD glikoprotein için) adı verilen ana zarf glikoproteini sayesinde hücreleri enfekte eder. HIV ile enfekte olabilecek ana hücre tipleri, CD4+ T lenfositleri, makrofajlar ve dendritik hücrelerdir. Hücresel reseptörlere bağlandıktan sonra viral membran, konakçı hücre membranı ile birleşir ve virüs, hücrenin sitoplazmasına girer. Burada virüs, viral proteazla kaplanmaz ve RNA'sı salınır. Viral RNA'nın bir DNA kopyası, viral reverse transkriptaz enzimi (tüm retrovirüslerin bir işlem karakteristiği) tarafından sentezlenir ve DNA, integraz enziminin etkisiyle konakçı hücrenin DNA'sına entegre olur. Entegre viral DNA'ya provirüs denir. Enfekte olmuş T hücresi, makrofaj veya dendritik hücre, başka bir bulaşıcı mikrop gibi bazı dışsal uyaranlarla aktive edilirse, hücre kendi genlerinin çoğunun transkripsiyonunu açarak ve sıklıkla sitokinler üreterek yanıt verir. Bu normal koruyucu tepkinin olumsuz bir sonucu, sitokinlerin ve hücresel aktivasyon sürecinin kendisinin de provirüsü aktive ederek viral RNA'ların ve ardından proteinlerin üretimine yol açmasıdır. Virüs daha sonra hücre zarına göç eden, konakçıdan bir lipit zarfı alan ve başka bir hücreyi enfekte etmeye hazır bir enfeksiyöz viral partikül olarak saçılan bir çekirdek yapı oluşturabilir. Entegre HIV provirüsü, enfekte olmuş hücrelerde aylarca veya yıllarca gizli kalabilir, hastanın bağışıklık sisteminden (ve daha sonra tartışılacak olan antiviral tedavilerden bile) gizlenebilir.

HIV enfeksiyonundan sonra CD4 + T hücrelerinin tükenmesine, enfekte olmuş hücrelerde viral partiküllerin üretiminin yanı sıra enfekte olmamış hücrelerin ölümünden kaynaklanan virüsün sitopatik bir etkisi neden olur. Aktif viral gen ekspresyonu ve protein üretimi, T hücrelerinin sentetik mekanizmasına müdahale edebilir. Bu nedenle, virüsün çoğaldığı enfekte T hücreleri bu işlem sırasında öldürülür. AIDS'e ilerleme sırasında kaybedilen T hücrelerinin sayısı, enfekte olmuş hücrelerin sayısından daha fazladır. Bu T hücre kaybının mekanizması tam olarak tanımlanmamıştır. Bir olasılık, T hücrelerinin, belki de bu hastalarda yaygın olan enfeksiyonlar tarafından kronik olarak aktive olması ve kronik stimülasyonun apoptozla sonuçlanmasıdır. Dendritik hücreler ve makrofajlar gibi diğer enfekte hücreler de ölebilir ve bu da lenfoid organların yapısının tahrip olmasına neden olabilir. Birçok çalışma, bağışıklık yetersizliğinin sadece T hücrelerinin tükenmesinden değil, ayrıca T lenfositlerindeki ve diğer bağışıklık hücrelerindeki (dendritik hücreler ve makrofajlar) çeşitli fonksiyonel anormalliklerden kaynaklandığını ileri sürmüştür. Bununla birlikte, bu fonksiyonel kusurların önemi belirlenmemiştir ve T hücrelerinin kaybı (ardından kandaki CD4 + T hücre sayısında düşüş), hastalığın ilerlemesinin en güvenilir göstergesi olmaya devam etmektedir.

162 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Abul K. Abbas, MBBS. (2020). Basic Immunology: Functions And Disorders Of The Immune System. Yayınevi: Elsevier.
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et