Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Kadir Taş
Kadir Taş Üye
0

Hangi hayvanı yiyebileceğimize kim karar verebilir?

Dinlerde ki helal ve haram kavramlarını bir kenara bırakırsak İnek, Tavuk, Balık vb hayvanları yediğimiz gibi neden Kedi, Köpek ya da memeli, omurgalı gibi hayvanları yemiyoruz? yemek istesek suçlu olur muyuz? Böyle düşününce veganlık mantıklı geliyor.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
M. Oguz Dişli
M. Oguz Dişli Öğrenci

Tarihte insanlar karınlarını doyurmak için pek çok farklı yönteme başvurmuş . Avcı toplayıcılar belirli aralıklarla ava gider ve evleri saydıkları arazide yiyebilecekleri şeyleri toplarlardı. Yedikleri şeyler çok çeşitliydi . Çeşit çeşit meyveler , sebzeler , mantarlar ve de çeşit çeşit etler . Avcı toplayıcılar kılıç dişli kaplanı yiyebiliyordu , eve dönüş yolunda kendilerine saldıran kurtları yiyebiliyordu. Avcı toplayıcılar teknik olarak günümüz kedi ve köpeklerin atalarını yiyerek hayatlarını sürdürebiliyordu. Kabilede yamyamlık varsa birbirlerini bile yiyebilirlerdi. Bu davranışlarını şekillendiren mitler de olabiliyordu. Ama günümüz modern çağının mitleri arasında yamyamlık tuhaf karşılanıyor. Ve dost saydığımız türlere zarar gelmesini istemiyoruz. Şöyle bir örnek vereyim : Siz size dostluk duygusunu yaşatan arkadaşlarınızı yemiyorsanız bunun bir nedeni de mittir . Umarım faydalı olmuştur.

156 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Yusra Aslan
Yusra Aslan Biyoloji Öğrencisi

Kedi, köpek gibi evcilleştirdiğimiz hayvanları besin olarak görüp yemeyiz bunun en büyük sebebi kanımca bu hayvanlarla olan iletişimimizin daha yakın olmasıdır. Yani bu canlılarla çok daha büyük bir duygusal bağımız var genel itibariyle. Böylece bu durum da gerek insanlığın ahlak anlayışı, gerek de güzellik anlayışı sebebi ile rahatlıkla açıklanabilir.

Bunun dışında et oranlarının düşük olması belki örnek verilebilir. Buradan ''Neden balık yiyoruz o zaman?'' şeklinde bir dönüt almam olası olacaktır. Buna cevaben de şunu belirtmek istiyorum, balıktan alacağımız besin değerini kedi, köpekte yakalayamayabiliriz.

Bu Reklamı Kapat

Bir diğer sorgulanması gereken kısım ise soruda belirttiğiniz gibi vücut kütlesi yeterli olan diğer memeli etoburlarla neden beslenmediğimizdir. Daha geçmişten örnek verirsek bu canlıların vahşi olmaları sebebiyle avlanmaları ineğe, koyuna göre çok zordur. Şuan için konuşmak gerekirse, avlayabilmek için çeşitli yöntemler üretebilmemiz mümkündür ve sanıyorum kolayca bu koşullar sağlanabilir fakat süregelen bir beslenme alışkanlığımız halihazırda mevcuttur zaten. Bunun dışında otobur olanları otla besleyerek kolayca kendimize besin kaynağı haline getirebiliriz fakat etoburlara ayrıca başka canlıları yem etmek mecburiyetinde kalırız, bu da pek mantıklı olmaz. Diğer bir yandan bakacak olursak canlı piramidinde enerji düzeyi olarak etobur bir canlıdan alacağımız enerji daha azdır.

Besin Piramidinde Enerji Dağılımı
Besin Piramidinde Enerji Dağılımı
Fikir.Gen.Tr

Yukarıda bahsettiğim süregelen beslenme alışkanlığımız da çok önemlidir. Köpeklerin kedilerin yendiği kültürler de mevcuttur ya da işin içine inançları kattığımızda inek gibi neredeyse bizim temel gördüğümüz canlıları besin olarak tüketmeyenler de vardır. Umarım yazdıklarım bir nebze yardımcı olabilmiştir. Bilimle kalın.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et