Sorulara Dön
1
Felsefe

Güzel şeyler neden ilgimizi çeker?

Neden özellikle güzel olana ilgi duyarız

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar.

Burada güzelin objektif olup olmamasına göre birden fazla cevap verilebilir.

Eğer güzellik subjektif bir şeyse, kişiden kişiye göre değişir. Bu durumda güzel olan şeyin kişinin ilgisini çekmesi ona güzel gelen şeyin kişinin ilgisini çekmesi anlamına gelirdi. Bunda da şaşılacak bir şey olmazdı. Çünkü bir kişiye bir şeyin güzel gelmesi, güzelliğin subjektif olması durumunda, o şeyin kişinin ilgisini çekmesini de kaçınılmaz kılardı. Güzellik subjektifse güzel olmayı zaten kişinin ilgisini pozitif bir biçimde cezbeden şeyler cinsinden tanımladığımız için bir şeyin kişiye hem güzel gelmesi hem de ilgisini çekmemesi mümkün olmazdı gibi görünüyor. Ancak bu görüşle ilgili sıkıntılardan biri en azından bazı durumlarda güzelliğin objektif olduğunu düşünmemizin makul olması. Mesela verilen örneklerden biri şu: Beethoven'ın 9. Senfonisi'nin bir eşeğin anırmasından daha güzel olması, salt bizim onu güzel görmemizden mi kaynaklanır? Çoğumuz bunu inanmayı çok zor bulurduk. Aksine, eşek anırmasını Beethoven'ın 9. Senfonisi'nden daha güzel bulan birinin hata yaptığını düşünme eğilimi gösterirdik çoğumuz.

O halde ikinci alternatife gelelim. Diyelim ki güzellik objektif. Bizim bir şey hakkında ne düşündüğümüzden bağımsız olarak güzel olan ve olmayan şeyler var. Bu durumda güzel şeyler neden ilgimizi çekerdi? Tahminen şu yüzden: İnsan rasyonel bir varlık olup iyiyi-kötüyü, güzeli-çirkini ayırt edebiliyorsa iyinin ve güzelin bizi cezbetmesi kadar normal bir şey olamaz. Bir şeyin objektif bir şekilde iyi olduğunu ya da güzel olduğunu gerçekten kabul ettikten sonra onun ilgimizi çekmesi beklenen şey. Tabi burada biraz meseleyi yüzeysel alıyorum çünkü iyi ve güzel şeylerden bazılarının iyi-güzel olduğunu kabul etmekle beraber onlarla ilgilenmemeyi seçebiliriz. Mesela sanatın pek çok formunun güzelliğini kabul eden biri sanatla ilgilenmeyip iyi ve güzel olduğunu düşündüğü başka şeylerle uğraşmayı seçebilir. Burada kişisel yönelimler devreye giriyor. Ben ikisinin de güzel olduğunu düşünsem ve ikisindeki objektif güzelliği görsem de heykel sanatıyla değil de müzikle uğraşmayı müziği daha fazla sevdiğimden tercih edebilirim. Dolayısıyla bir şeyin güzel olması bizleri cezbetmesi için bir faktör olsa da ona ilgi göstermemiz için yeterli olmayabilir.

Öne Çıkarılan Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın