Puan Ver
0
Puan Ver

Güneşte kalınca derimizin rengi koyulaşıyor, daha sonra yeniden eski rengine dönüyorsa koyu tenli (ör. Afrikalılar) kuzeye gittiklerinde ten renkleri neden açılmıyor?

Aslında bu soru "güneşte kalınca neden derimizin rengi kararıyor da saçlarımızınki açılıyor? " evrim ağacı videosunu izledikten sonra aklıma takıldı. Modifikasyon olarak anlatılan bu durum, her zaman koyu tenli olan insanlarda bu durumun (evrimsel bir süreçte oluşan bir) adaptasyon olduğu anlamına mı geliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Derinin güneş altında beklediğimiz zaman bronzlaşması modifikasyondur ve kalıtsal değildir. Modifikasyonlar kalıtsal olmadığı için bir süre sonra vücut eski haline gelebilir.

Zencilerin derisi ise yaşadıkları çevrenin çok dik açılarda ve uzun süreli güneş görmesi nedeniyle güneşi az geçirecek şekilde evrimleşmiştir. Tam tersine beyazlar ise güneşi bol geçirecek bir deri rengine sahiptir. Bunun nedeni evrimleştikleri coğrafyanın dik olmayan güneş görmesi ve kısa süre görmesidir. (nordik ülkeler)

Derinin bronzlaşması modifikasyondur. Kalıtsal olmadığı için sonraki nesillere bronzlaşmış şekilde aktarmaz deri rengini ve orjinal deri rengini aktarır. Modifikasyon olduğu için bir süre sonra deri rengi eski haline döner.

Zencilerin siyah tenli olması ise o coğrafyanın koşullarına göre adapte olmaları yani evrimleşmeleridir. Kalıtsaldır ve bu nedenle sonraki nesillere aktarılır siyah deri rengi.

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç denediniz mi? Başarısız oldunuz mu? Fark etmez. Tekrar deneyin. Tekrar başarısız olun. Daha iyi başarısız olun.”
Samuel Beckett
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder