Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Günümüz toplumunu ayıracak olsaydınız kaç sınıfta ele alırdınız ve neden?

360 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Semy Clerk
Semy Clerk
38K UP
Yalnızca Anlamak

Bu soruya herkes kendi alanından bakıp cevap verebilir, örneğin: Evrimi anlamış olanlar ve anlamayanlar, matematik bilenler ve bilmeyenler gibi. Fakat buna daha genelden bakmak gerekirse şöyle diyebilirim:

Ruhsuzlar ve düşünenler...

İlk bakışta yukarıda verdiğim örnekler gibi zıt olmadığını fark etmişsinizdir. Çünkü düşünmek yaşamın/varlığın işaretçisidir.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanların çoğu, ruhsuzların hepsi; doğar, tüketir ve ölür. Bu döngünün arasına kayda değer bir şey sıkıştırma lütfunda dahi bulunmazlar. Tabii bu tamamıyla onların suçu değildir. Potansiyelleri söndürülür. Yararsız olmuşlardır. Artık tek işleri son nefeslerini verene kadar oturacakları koltuğa mıhlanıp bedenleri koltuktan taşana kadar tüketmektir. "Niçin?" demezler. Öyle öğretilmiştir. Monoton bir ̶y̶a̶ş̶a̶m̶ ??? sürerler. Yaşam amaçları çoktan yitip gitmiştir. Artık bundan sonrası için bir şey ifade etmezler.

160 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Okan Kozakbaş
Okan Kozakbaş
1,466 UP
Lise öğrencisi

Öncelikle bu konuda herkesin farklı düşünceleri ve gerekçeleri olacağından ötürü herkese saygı duymalı ve (ben de dahil) herkesin öznel gruplandırmasını yanlış olarak nitelendirmeliyiz.

Bu konuyla ilgili videonuza da dayanarak iyi ve kötü gibi öznel yargıların ve gruplandırmaların kişi-kişiler bazında yanlış olduğunu düşünmüyorum. Nesnel olan gruplandırmaların ise grupları daha rahat sınırlandıracağını ve gruplar arası ayrımı daha fazla belirginleştireceğini, dolayısıyla rekabeti ve düşmanlığı pekiştireceğini düşünüyorum. Ancak gruplardan bilimsel olarak üstün olan grup daha avantajlı olacaktır ve dolayısıyla grupların çıkar çatışması yaşaması halinde (yüksek ihtimalle) kazanan bilim olacaktır.

Şahsi gruplandırmam ise:

Tüm Reklamları Kapat

1) Bilmediğini bilen ve öğrenmeye çalışan insanlar-iyi grup

2)Bilmediğini bilmediğinden cahil olan insanlar (yanlış bilgilere sahip olanlar)-iyi grup

3)Bilmediğini bile bilmeyecek kadar cahil olan insanlar (her şeyi bildiğini sananlar)-kötü grup

4)Bilmediğini veya yanlış bildiğini bilse bile (doğrusu işine gelmeyeceğinden) doğrusunu öğrenmekten kaçınan ve başkasına da yanlışı öğreten insanlar-kötü grup

112 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close