Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Günümüz sağlık standartları bağışıklık sistemini geçmişte olduğundan daha güçsüz hale getirebilir mi?

Geçmişte insanlar doğayla iç içe olduğu için hastalıklarla da iç içeydi bu yüzden bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyordu. Günümüzde artan sağlık standartları yüzünden hastalık sayılarının azalması bağışıklık sistemine etki eder mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sağlık standartları ile yaşam koşulları farklı. Eğer medikal yaklaşım anlamında sağlık standartlarından bahsediyorsak, ömrün uzamasına neden olmuş, hastalıkların oluşumu hijyen, temel sağlık kurallarının anlaşılması ve uygulanmasıyla engellenmiştir. Ancak modern dediğimiz yaşam koşulları tam da tersine neden olmakta. Over hijyen dediğimiz aşırı titizlik, özellikle çocukların topraktan uzaklaşması, elbette bağışıklık sistemini güçsüz kılmakta. Otoimmün sorunlara dolaylı yolla neden olabilmekte. Kapalı alanlarda kalmak, negatif iyon açığı içinde yüzmek demek. Bu, vücut içinde oksidasyon ile benzer bir durum aslında. Yapay ışıklara mahkum yaşıyor olmak da, güneşin dalga boyundan alınan bilgiden mahrum, uzun süreli sempatik sistem aktivasyonu demek. Bu da, kronik stresin zemini malesef.

Uç bir sorun da, tedavi, medikal çözümlerin ilerlemesi, sorunlu genlerin aktarılması demek ve bu da evrim mekanizmasını olumsuz etiklemekte. Daha önce hastalıklara dirençsiz genler, ölüm nedeniyle aktarılamazken, komünite merkezde kalıyordu, dirençli genler aktarılıyordu. Ancak tedavi çeşitleri güçlenince, komün değil, birey merkeze geldi ve dirençsiz genler de aktarılmaya başladı. Bize göre son derece gerekli ve önemli bir durum, bütünsel bakış açısıyla ilginç biçimde soruna neden olmakta. Aslında topluluğun önemini merkeze koyduğumuzda, birey de otomatik olarak merkeze geliyor, güçlü gen yapıları aktarılarak. Ancak bireyi merkeze aldığımızda hem topluluk, hem birey olumsuz etkileniyor. Tedavi olmamalıyız, olmayalım anlamı çıkaramayız kesinlikle, ancak fabrika ayarlarımızla olan etkileşim ne sebeple olursa olsun uzaklaştığında sorunlara açılıyor kapı. Çok akıllı çok zeki üstün varlıklar olduğumuzu düşünebiliriz, hiç sorun yok, ancak yaptıklarımızın sonuçlarını bir ayna gibi düşündüğümüzde bu yücelik ve üstünlüğün buharlaştığını görüyoruz. Peki buna rağmen neden inat ediyor olabiliriz...

Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın