Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Günümüz insanları için homo sapiens isimlendirilmesi mi daha doğrudur yoksa homo sapiens sapiens ismi mi?

Kitaplarda ve internette yaşayan tek insan basamağı olan bizler için homo sapiens isminin kullanıldığını görüyorum fakat homo sapiens idaltu olarak isimlendirilmiş bir alt basamağın yaşamış olduğunu okumuştum. Homo sapiens, her iki primatı da kapsayacağından yanlış bir isimlendirme olmaz mı?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Merhaba,

Tür isimlerinin belirlenmesi ve türlerin tanımlanması konuları tartışmalı sayılır. O yüzden "doğruluk" konusunda bir şey diyebilmek oldukça zor. Sorunuzu "Bilim insanları tarafından hangisi daha çok kabul görüyor / daha yaygın kullanılıyor?" şeklinde değiştirecek olursak, cevap "Homo sapiens" olurdu.

İyi günler!

Teşekkür
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. Bir zamanlar yalnız değildik! Modern insanlarla birlikte yaşamış diğer insan türleriyle ilgili bir yazı.

Sapiens kelime anlamı olarak latincede bilmek - düşünmek gibi bir anlama gelir. Dolayısıyla Homo sapiens sapiens, bildiğini bilen veya düşündüğünün üzerine düşünebilen insan anlamı taşır. Homo sapiens idaltu ise yaşlı bilge insan gibi bir anlam taşır ki homo sapiens sapiense yakınlığına atıf vardır. Günümüzde homo sapiens idaltu kalmadığından herhangi bir biçimde hala yaşamını veya evrimsel gelişimini sürdürmekte olan insandan söz ederken homo sapiens kullanımı daha yaygındır ve anlaşılmasında sıkıntı yaşanmamaktadır.

Fakat spesifik olarak homo sapiens idaltu ve homo sapiens sapiensin aynı konu içinde adlarının geçtiği yerlerde veya homo sapiens idaltu ile karıştırılma tehlikesi olabilecek bir konuda homo sapiens sapiens kullanımı daha doğru ve nettir. Homo sapiens sapiens tanımını kullandığınız bir yerde söz konusu sapiens türünün kesin olarak homo sapiens sapiens olduğunu ve idaltu ile karıştırılmaması gerektiğinin altını çizen bir vurgu olduğu düşünülür. Böyle bir vurgunun yapılması ihtiyacının ortaya çıkması için de anlatımını yaptığınız konuda dinleyiciye veya okuyucuya herhangi bir şekilde homo sapiens idaltuyu anımsatabilecek argümanlar var demektir. Karışıklığı engellemek için özellikle bilimsel metinlerde net ve tam kullanımına başvurulması doğru olandır. Daha genelgeçer ve günlük kullanımda ise homo sapiens dediğiniz anda karşınızdaki kişi kesine yakın bir olasılıkla homo sapiens sapiensten bahsettiğinizi düşünecektir. Yani homo sapiens sapiensten bahsettiğinizi ima etmek için ekstra sapiens kullanmanıza gerek yoktur, şayet idaltudan bahsetme durumundaysanız homo sapiens idaltu şeklinde belirtmeniz ise yüksek bir zorunluluktur.

Teşekkür
Paylaş
2

Homo sapiens zeki insan demektir. 100.000 yıl önce yaşamış atalarımız homo sapienstir. Biz ise homo sapiens sapiens. Bunun sebebi basittir aslında. Insanlar önce bilişsel devrim yaşadı, daha sonra tarım devrimi, en son sanayi devrimi. Bilişsel devrimdeki atalara sapiens denebilir. Tarım ve sanayi devriminde ise insanlar daha zeki kabul edilebilir. Çünkü yaşam standartlarini kendi çabaları ile arttırmışlardır ve avcilik-toplayicilik yapan insanlara nazaran tek amaclari hayatta kalmak olmamistir. Bilim ve sanatla uğrasmaya baslamislardir. Bu sebeple biz homo sapiens sapiensiz diyebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Modern biyolojinin her parçası, türlerin birbiriyle akraba olduğunu ve atasal türlerden zaman içindeki kademeli değişimler sonucu var olduklarını doğrulamaktadır.”
Helena Curtis
Geri Bildirim Gönder