Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tamer Er
Tamer Er
21K UP
Üye
0

Güneş neden Dünya'yı yutmuyor?

Dünya'nın yörüngesi "elips" şeklinde. Güneş'ten uzaklaştığında Güneş'in çekim kuvveti kaçmasına engel oluyor. Yaklaştığında neden onu yutmuyor? Sonuçta büyük bir mesafe kadar yaklaşmış oluyor.
926 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Şöyle düşünün: Büyükçe bir bez parçası hayal edin ve 2 arkadaşınızla beraber sıkıca geriyorsunuz parçayı.O sırada bir başka arkadaşınız siz onu sıkıca tutarken bezin üzerine ağır bir şey atıyor ne bileyim demir bir bilye olsun misal.O bilye düştükten sonra sabit kaldığı yerin etrafında eğimli alan oluşturur.Ve eğer o bez parçasının üstüne daha hafif bir bilye atarsanız o büyük bilyenin etrafında dönmeye başlar ve bir süre sonra durur.İşte o bez parçasına uzay,o bilyeye ise gezegenler diyoruz.Ancak burada söz konusu uzay olduğu için daha hafif olan bilye bir süre sonra durmaz,aksine harekete devam eder çünkü sürtünme vs gibi faktörler ortadan kalkmıştır.Dünyamız da bunun gibidir.Aşağıya kaynak bırakacağım oradan dediklerim paralelinde bir şeyler bulacaksınız umuyorum.

Bir de genelde cevapsız sorulara bakmak en büyük hobim; sizin bununla beraber ikinci sorunuza baktım.Maske sorunuzda kaynak istemişsiniz ama bunda kaynak isteme mişsiniz.Aslında tam tersi bunda kaynak vermek gerekli.Maskenin sadece yakın temasta iş gördüğünü her maddeden maske yapılamayacağını bilmek kaynak istemez olsa gerektir iyi günler.

Tüm Reklamları Kapat

145 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Eddıngton-Einstein. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Rahmi Eren Çakır
Öğrenci

Merhabalar. Verdiğim yanıtı okumadan önce kaynaklarda bıraktığım videoyu izlemenizi öneriyorum. Uzay istasyonunun yörüngesini açıklayan bir video. Bu videoyu diğer tüm yörüngelere de uyarlayabiliriz. Şimdi açıklamaya geçelim.

Videodan da anlayabileceğiniz üzere Uzay İstasyonu'nun Dünya'ya düşmemesinin sebebi ''hız''dır. Uzay İstasyonu aslında Dünya'ya düşüyor ama Uzay İstasyonu'nun yana doğru olan hızı sayesinde bir nevi Dünya'yı ıskalıyor. Dünya'da bu şekilde Güneş'e düşüyor fakat yana doğru çok büyük bir hızla hareket ettiği için Güneş'i ıskalıyor. Elips şeklinde olan yörüngede de Güneş'e düşmememizin sebebi ''hız''dır. Kaynaklarda bıraktığım ikinci videoda Halley kuyruklu yıldızının yörüngesini izleyeceksiniz. Videoda da görebileceğiniz şekilde Halley kuyruklu yıldızı Güneş'e yaklaştığı zaman hızlanır, ivmelenir ve tekrar uzaya savrulur. Güneş'in kütleçekimi kuyruklu yıldızın hızını yavaşlatır ve hızı yavaşladığı zaman tekrar Güneş'e düşmeye başlar. Dünya'da aynı şekilde Güneş'e en yakın olduğu zaman Dünya'nın yörüngedeki en hızlı zamanıdır. Dolayısıyla Güneş'in kütle çekimi daha fazla olmasına rağmen hızımız da daha fazla olduğu için yine Güneş'i ıskalarız. Yörüngeler hakkında daha fazla öğrenmek için Kepler yasalarını araştırabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler dilerim. Bilimle kalın.

185 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Youtube. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Youtube. (14 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close