Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Güneş neden dünya'yı yutmuyor?

Dünya'nın yörüngesi "elips" şeklinde. Güneş'ten uzaklaştığında güneş'in çekim kuvveti kaçmasına engel oluyor. Yaklaştığında neden onu yutmuyor? Sonuçta büyük bir mesafe kadar yaklaşmış oluyor.

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar. Verdiğim yanıtı okumadan önce kaynaklarda bıraktığım videoyu izlemenizi öneriyorum. Uzay istasyonunun yörüngesini açıklayan bir video. Bu videoyu diğer tüm yörüngelere de uyarlayabiliriz. Şimdi açıklamaya geçelim.

Videodan da anlayabileceğiniz üzere Uzay İstasyonu'nun Dünya'ya düşmemesinin sebebi ''hız''dır. Uzay İstasyonu aslında Dünya'ya düşüyor ama Uzay İstasyonu'nun yana doğru olan hızı sayesinde bir nevi Dünya'yı ıskalıyor. Dünya'da bu şekilde Güneş'e düşüyor fakat yana doğru çok büyük bir hızla hareket ettiği için Güneş'i ıskalıyor. Elips şeklinde olan yörüngede de Güneş'e düşmememizin sebebi ''hız''dır. Kaynaklarda bıraktığım ikinci videoda Halley kuyruklu yıldızının yörüngesini izleyeceksiniz. Videoda da görebileceğiniz şekilde Halley kuyruklu yıldızı Güneş'e yaklaştığı zaman hızlanır, ivmelenir ve tekrar uzaya savrulur. Güneş'in kütleçekimi kuyruklu yıldızın hızını yavaşlatır ve hızı yavaşladığı zaman tekrar Güneş'e düşmeye başlar. Dünya'da aynı şekilde Güneş'e en yakın olduğu zaman Dünya'nın yörüngedeki en hızlı zamanıdır. Dolayısıyla Güneş'in kütle çekimi daha fazla olmasına rağmen hızımız da daha fazla olduğu için yine Güneş'i ıskalarız. Yörüngeler hakkında daha fazla öğrenmek için Kepler yasalarını araştırabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler dilerim. Bilimle kalın.

104 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Şöyle düşünün: Büyükçe bir bez parçası hayal edin ve 2 arkadaşınızla beraber sıkıca geriyorsunuz parçayı.O sırada bir başka arkadaşınız siz onu sıkıca tutarken bezin üzerine ağır bir şey atıyor ne bileyim demir bir bilye olsun misal.O bilye düştükten sonra sabit kaldığı yerin etrafında eğimli alan oluşturur.Ve eğer o bez parçasının üstüne daha hafif bir bilye atarsanız o büyük bilyenin etrafında dönmeye başlar ve bir süre sonra durur.İşte o bez parçasına uzay,o bilyeye ise gezegenler diyoruz.Ancak burada söz konusu uzay olduğu için daha hafif olan bilye bir süre sonra durmaz,aksine harekete devam eder çünkü sürtünme vs gibi faktörler ortadan kalkmıştır.Dünyamız da bunun gibidir.Aşağıya kaynak bırakacağım oradan dediklerim paralelinde bir şeyler bulacaksınız umuyorum.

Bir de genelde cevapsız sorulara bakmak en büyük hobim; sizin bununla beraber ikinci sorunuza baktım.Maske sorunuzda kaynak istemişsiniz ama bunda kaynak isteme mişsiniz.Aslında tam tersi bunda kaynak vermek gerekli.Maskenin sadece yakın temasta iş gördüğünü her maddeden maske yapılamayacağını bilmek kaynak istemez olsa gerektir iyi günler.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın